Eksplosiv - og tiltrængt - vækst i danskernes elbilopladninger i udlandet

Den grønne omstilling tager fart. Det er energi- og fibernetkoncernen Andels konklusione efter en markant stigning i danskernes brug af elbiler, ikke kun i Danmark, men også i udlandet.

19.08.2024

CSR.dk

Antallet af elbilister, som er kunder hos Clever, og har opladet på tur i udlandet, er steget med 1283 procent. Stigningen i antallet af ladesessioner er på hele 1643 procent. Så tendensen er klar - markant flere danskere tager elbilen på ferie til udlandet, og de kører længere afstande.

Det konkluderer Andel med data fra datterselskabet Clevers roamingpartnere i hhv. Tyskland, Østrig, Frankrig, Holland, Sverige og Norge, som sammenligner lademønstre i perioden 1. juli til 31. juli 2023 med tilsvarende periode i 2024.

 "Denne sommer har vist os, at vi bevæger os i den rigtige retning. Elbilerne er ikke længere kun for de få, men er blevet en naturlig del af danskernes transportvalg – også når turen går til udlandet. Den eksplosive vækst i opladninger viser, at danskerne i højere grad er trygge ved at tage elbilen på tværs af Europa," udtaler Rikke Trikker, kommunikationsdirektør i Andel.

 Ikke plads til fossilbiler

Fra 2035 er nysalg af biler, der udleder CO2 ikke længere tilladt i EU, for vejtransport står for en femtedel af den samlede CO2-udledning. De imponerende tal fra Andel og Clever, viser tydeligt, at danskerne ønsker at reducere deres CO2-aftryk.

”Der er stadig alt for mange fossile biler på vores veje – både i Danmark og Europa, og der er desværre fortsat mange skeptikere. Men der er ganske enkelt ikke plads til fossilbiler i en grønnere fremtid. Derfor er de nye tal for opladning udtryk for en virkelig positiv tendens. Hvis vi fastholder denne udvikling, kommer elbiler til at spille en central rolle i indsatsen for en bæredygtig fremtid”, siger Rikke Trikker.

Af den grund har Andel netop indledt en holdningskampagne, der skal skubbe til den tvivl, som fortsat er udbredt og blandt andet kommer til udtryk i flere sociale mediers kommentarspor, fortæller Rikke Trikker:

”Der er mange som fortsat tøver, og nogle hader ligefrem tanken om at skulle sætte sig ind i en elbil. Derfor lancerer vi nu en kampagne, hvis hovedbudskab er, at der ikke er plads til fossilbiler i en grønnere fremtid”.

Som et element i kampagnen sidestilles nutidens skepsis mod elbiler med den skepsis, der var i starten af 1900-tallet, da vi vinkede farvel til hesten.

Se en film fra kampagnen her

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Studentermedhjælper med stærke evner inden for eventafvikling og -koordinering

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle