Eksplosiv - og tiltrængt - vækst i danskernes elbilopladninger i udlandet

Den grønne omstilling tager fart. Det er energi- og fibernetkoncernen Andels konklusione efter en markant stigning i danskernes brug af elbiler, ikke kun i Danmark, men også i udlandet.

19.08.2024

CSR.dk

Antallet af elbilister, som er kunder hos Clever, og har opladet på tur i udlandet, er steget med 1283 procent. Stigningen i antallet af ladesessioner er på hele 1643 procent. Så tendensen er klar - markant flere danskere tager elbilen på ferie til udlandet, og de kører længere afstande.

Det konkluderer Andel med data fra datterselskabet Clevers roamingpartnere i hhv. Tyskland, Østrig, Frankrig, Holland, Sverige og Norge, som sammenligner lademønstre i perioden 1. juli til 31. juli 2023 med tilsvarende periode i 2024.

 "Denne sommer har vist os, at vi bevæger os i den rigtige retning. Elbilerne er ikke længere kun for de få, men er blevet en naturlig del af danskernes transportvalg – også når turen går til udlandet. Den eksplosive vækst i opladninger viser, at danskerne i højere grad er trygge ved at tage elbilen på tværs af Europa," udtaler Rikke Trikker, kommunikationsdirektør i Andel.

 Ikke plads til fossilbiler

Fra 2035 er nysalg af biler, der udleder CO2 ikke længere tilladt i EU, for vejtransport står for en femtedel af den samlede CO2-udledning. De imponerende tal fra Andel og Clever, viser tydeligt, at danskerne ønsker at reducere deres CO2-aftryk.

”Der er stadig alt for mange fossile biler på vores veje – både i Danmark og Europa, og der er desværre fortsat mange skeptikere. Men der er ganske enkelt ikke plads til fossilbiler i en grønnere fremtid. Derfor er de nye tal for opladning udtryk for en virkelig positiv tendens. Hvis vi fastholder denne udvikling, kommer elbiler til at spille en central rolle i indsatsen for en bæredygtig fremtid”, siger Rikke Trikker.

Af den grund har Andel netop indledt en holdningskampagne, der skal skubbe til den tvivl, som fortsat er udbredt og blandt andet kommer til udtryk i flere sociale mediers kommentarspor, fortæller Rikke Trikker:

”Der er mange som fortsat tøver, og nogle hader ligefrem tanken om at skulle sætte sig ind i en elbil. Derfor lancerer vi nu en kampagne, hvis hovedbudskab er, at der ikke er plads til fossilbiler i en grønnere fremtid”.

Som et element i kampagnen sidestilles nutidens skepsis mod elbiler med den skepsis, der var i starten af 1900-tallet, da vi vinkede farvel til hesten.

Se en film fra kampagnen her

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online