Det Norske Veritas køber DS Certificering

DNV Business Assurance - som tidligere hed Det Norske Veritas - har opkøbt DS Certificering. Den nye virksomhed bliver dermed med et slag et af Danmarks største certificeringsbureauer.

11.10.2013

CSR.dk

"DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter", siger Lars Appel, country manager i DNV Business Assurance..

Dansk Standards certificeringsvirksomhed DS Certificering er netop blevet købt op af DNV Business Assurence (tidligere Det Norske Veritas).

DS Certificering bliver dermed fra 1. november en del af det globale certificeringsbureau DNV. De to virksomheder skriver i en pressemeddelelse, at de sammen bliver "Danmarks stærkeste lokale certificeringspartner med en global organisation".

Lars Appel, Country Manager, DNV Business Assurance Denmark, siger, at den nye virksomhed vil fastholde DS Certificerings meget solide lokale forankring:

”Danske virksomheder møder hele tiden nye krav i takt med internationaliseringen. Med købet af DS Certificering kan vi sikre danske virksomheder adgang til internationale certificeringskompetencer kombineret med en stærk lokal organisation i Danmark".

Det bedste fra to verdener
”Vi kan med købet af DS Certificering kombinere det bedste fra to verdener. DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter. Vi tilfører internationale kompetencer fra en global organisation. Når en virksomhed for eksempel flytter produktion til udlandet, kan vi tilbyde lokale auditorer i de lande, hvor de flytter hen. Alt sammen inden for samme organisation og med det samme høje faglige niveau. Nu har vi i Danmark det største og fagligt bredest funderede hold af auditorer,” siger Lars Appel.

Om DNV Business Assurance

  • DNV Business Assurance er en del af DNV GL.
  • DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning.
  • DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, som nu har solgt virksomheden DS Certificering fra, mener, at salget vil øge Dansk Standards og DS Certificerings vækstmuligheder mest muligt.

"DS Certificering er presset af øget international konkurrence på markedet, og der er derfor på kort sigt brug for strategiske investeringer til udvikling af kompetencer, produkter og vækst. Her har vi vurderet, at den bedste mulighed var en overdragelse. Samtidig fik vi et fordelagtigt tilbud om opkøb fra DNV som led i deres positionering på det danske marked. Dansk Standard vil fortsætte med fokus på udvikling af kerneforretningen og sikre, at fortsat flere danske virksomheder, myndigheder og institutioner deltager i udviklingen af internationale standarder og får indflydelse på deres endelige udformning,” direktøren.

I forbindelse med handlen overføres 31 medarbejdere til DNV’s organisation og afdelinger. Samlet vil DNV i Danmark bestå af 50 medarbejdere. DNV omsatte i 2012 for 44 millioner kroner.
 
Om DNV Business Assurance

Fra 12. september 2013 er DNV og GL fusioneret til DNV GL. Drevet af ambitionen om at beskytte liv, ejendom og miljø, giver DNV GL organisationer mulighed for at fremme sikkerhed og bæredygtighed i deres forretning. DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning. DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Inden for området business assurance er DNV GL et af verdens førende certificeringsorganer, som hjælper virksomheder med at sikre deres organisationer, produkter, mennesker, faciliteter og forsyningskæder gennem certificering, verifikation, vurdering, og undervisning. Igennem samarbejde med kunder udvikles bæredygtige forretninger og tillid imellem interessenter skabes.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense