Det Norske Veritas køber DS Certificering

DNV Business Assurance - som tidligere hed Det Norske Veritas - har opkøbt DS Certificering. Den nye virksomhed bliver dermed med et slag et af Danmarks største certificeringsbureauer.

11.10.2013

CSR.dk

"DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter", siger Lars Appel, country manager i DNV Business Assurance..

Dansk Standards certificeringsvirksomhed DS Certificering er netop blevet købt op af DNV Business Assurence (tidligere Det Norske Veritas).

DS Certificering bliver dermed fra 1. november en del af det globale certificeringsbureau DNV. De to virksomheder skriver i en pressemeddelelse, at de sammen bliver "Danmarks stærkeste lokale certificeringspartner med en global organisation".

Lars Appel, Country Manager, DNV Business Assurance Denmark, siger, at den nye virksomhed vil fastholde DS Certificerings meget solide lokale forankring:

”Danske virksomheder møder hele tiden nye krav i takt med internationaliseringen. Med købet af DS Certificering kan vi sikre danske virksomheder adgang til internationale certificeringskompetencer kombineret med en stærk lokal organisation i Danmark".

Det bedste fra to verdener
”Vi kan med købet af DS Certificering kombinere det bedste fra to verdener. DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter. Vi tilfører internationale kompetencer fra en global organisation. Når en virksomhed for eksempel flytter produktion til udlandet, kan vi tilbyde lokale auditorer i de lande, hvor de flytter hen. Alt sammen inden for samme organisation og med det samme høje faglige niveau. Nu har vi i Danmark det største og fagligt bredest funderede hold af auditorer,” siger Lars Appel.

Om DNV Business Assurance

  • DNV Business Assurance er en del af DNV GL.
  • DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning.
  • DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, som nu har solgt virksomheden DS Certificering fra, mener, at salget vil øge Dansk Standards og DS Certificerings vækstmuligheder mest muligt.

"DS Certificering er presset af øget international konkurrence på markedet, og der er derfor på kort sigt brug for strategiske investeringer til udvikling af kompetencer, produkter og vækst. Her har vi vurderet, at den bedste mulighed var en overdragelse. Samtidig fik vi et fordelagtigt tilbud om opkøb fra DNV som led i deres positionering på det danske marked. Dansk Standard vil fortsætte med fokus på udvikling af kerneforretningen og sikre, at fortsat flere danske virksomheder, myndigheder og institutioner deltager i udviklingen af internationale standarder og får indflydelse på deres endelige udformning,” direktøren.

I forbindelse med handlen overføres 31 medarbejdere til DNV’s organisation og afdelinger. Samlet vil DNV i Danmark bestå af 50 medarbejdere. DNV omsatte i 2012 for 44 millioner kroner.
 
Om DNV Business Assurance

Fra 12. september 2013 er DNV og GL fusioneret til DNV GL. Drevet af ambitionen om at beskytte liv, ejendom og miljø, giver DNV GL organisationer mulighed for at fremme sikkerhed og bæredygtighed i deres forretning. DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning. DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Inden for området business assurance er DNV GL et af verdens førende certificeringsorganer, som hjælper virksomheder med at sikre deres organisationer, produkter, mennesker, faciliteter og forsyningskæder gennem certificering, verifikation, vurdering, og undervisning. Igennem samarbejde med kunder udvikles bæredygtige forretninger og tillid imellem interessenter skabes.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Navigating Tax Rules for EV Charging Stations: What You Need to Know

Installing electric vehicle (EV) charging stations comes with a range of tax-related considerations – from VAT and excise duties to specific national tax regulations. With upcoming changes from the Danish Ministry of Taxation taking effect on 1 January, it is crucial to understand how your plans may be affected.

Dato

02.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online