Det Norske Veritas køber DS Certificering

DNV Business Assurance - som tidligere hed Det Norske Veritas - har opkøbt DS Certificering. Den nye virksomhed bliver dermed med et slag et af Danmarks største certificeringsbureauer.

11.10.2013

CSR.dk

"DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter", siger Lars Appel, country manager i DNV Business Assurance..

Dansk Standards certificeringsvirksomhed DS Certificering er netop blevet købt op af DNV Business Assurence (tidligere Det Norske Veritas).

DS Certificering bliver dermed fra 1. november en del af det globale certificeringsbureau DNV. De to virksomheder skriver i en pressemeddelelse, at de sammen bliver "Danmarks stærkeste lokale certificeringspartner med en global organisation".

Lars Appel, Country Manager, DNV Business Assurance Denmark, siger, at den nye virksomhed vil fastholde DS Certificerings meget solide lokale forankring:

”Danske virksomheder møder hele tiden nye krav i takt med internationaliseringen. Med købet af DS Certificering kan vi sikre danske virksomheder adgang til internationale certificeringskompetencer kombineret med en stærk lokal organisation i Danmark".

Det bedste fra to verdener
”Vi kan med købet af DS Certificering kombinere det bedste fra to verdener. DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter. Vi tilfører internationale kompetencer fra en global organisation. Når en virksomhed for eksempel flytter produktion til udlandet, kan vi tilbyde lokale auditorer i de lande, hvor de flytter hen. Alt sammen inden for samme organisation og med det samme høje faglige niveau. Nu har vi i Danmark det største og fagligt bredest funderede hold af auditorer,” siger Lars Appel.

Om DNV Business Assurance

  • DNV Business Assurance er en del af DNV GL.
  • DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning.
  • DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, som nu har solgt virksomheden DS Certificering fra, mener, at salget vil øge Dansk Standards og DS Certificerings vækstmuligheder mest muligt.

"DS Certificering er presset af øget international konkurrence på markedet, og der er derfor på kort sigt brug for strategiske investeringer til udvikling af kompetencer, produkter og vækst. Her har vi vurderet, at den bedste mulighed var en overdragelse. Samtidig fik vi et fordelagtigt tilbud om opkøb fra DNV som led i deres positionering på det danske marked. Dansk Standard vil fortsætte med fokus på udvikling af kerneforretningen og sikre, at fortsat flere danske virksomheder, myndigheder og institutioner deltager i udviklingen af internationale standarder og får indflydelse på deres endelige udformning,” direktøren.

I forbindelse med handlen overføres 31 medarbejdere til DNV’s organisation og afdelinger. Samlet vil DNV i Danmark bestå af 50 medarbejdere. DNV omsatte i 2012 for 44 millioner kroner.
 
Om DNV Business Assurance

Fra 12. september 2013 er DNV og GL fusioneret til DNV GL. Drevet af ambitionen om at beskytte liv, ejendom og miljø, giver DNV GL organisationer mulighed for at fremme sikkerhed og bæredygtighed i deres forretning. DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning. DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Inden for området business assurance er DNV GL et af verdens førende certificeringsorganer, som hjælper virksomheder med at sikre deres organisationer, produkter, mennesker, faciliteter og forsyningskæder gennem certificering, verifikation, vurdering, og undervisning. Igennem samarbejde med kunder udvikles bæredygtige forretninger og tillid imellem interessenter skabes.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online