Det Norske Veritas køber DS Certificering

DNV Business Assurance - som tidligere hed Det Norske Veritas - har opkøbt DS Certificering. Den nye virksomhed bliver dermed med et slag et af Danmarks største certificeringsbureauer.

11.10.2013

CSR.dk

"DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter", siger Lars Appel, country manager i DNV Business Assurance..

Dansk Standards certificeringsvirksomhed DS Certificering er netop blevet købt op af DNV Business Assurence (tidligere Det Norske Veritas).

DS Certificering bliver dermed fra 1. november en del af det globale certificeringsbureau DNV. De to virksomheder skriver i en pressemeddelelse, at de sammen bliver "Danmarks stærkeste lokale certificeringspartner med en global organisation".

Lars Appel, Country Manager, DNV Business Assurance Denmark, siger, at den nye virksomhed vil fastholde DS Certificerings meget solide lokale forankring:

”Danske virksomheder møder hele tiden nye krav i takt med internationaliseringen. Med købet af DS Certificering kan vi sikre danske virksomheder adgang til internationale certificeringskompetencer kombineret med en stærk lokal organisation i Danmark".

Det bedste fra to verdener
”Vi kan med købet af DS Certificering kombinere det bedste fra to verdener. DS har et meget stærkt fundament i Danmark, som vi ønsker at fastholde, og som deres kunder værdsætter. Vi tilfører internationale kompetencer fra en global organisation. Når en virksomhed for eksempel flytter produktion til udlandet, kan vi tilbyde lokale auditorer i de lande, hvor de flytter hen. Alt sammen inden for samme organisation og med det samme høje faglige niveau. Nu har vi i Danmark det største og fagligt bredest funderede hold af auditorer,” siger Lars Appel.

Om DNV Business Assurance

  • DNV Business Assurance er en del af DNV GL.
  • DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning.
  • DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, som nu har solgt virksomheden DS Certificering fra, mener, at salget vil øge Dansk Standards og DS Certificerings vækstmuligheder mest muligt.

"DS Certificering er presset af øget international konkurrence på markedet, og der er derfor på kort sigt brug for strategiske investeringer til udvikling af kompetencer, produkter og vækst. Her har vi vurderet, at den bedste mulighed var en overdragelse. Samtidig fik vi et fordelagtigt tilbud om opkøb fra DNV som led i deres positionering på det danske marked. Dansk Standard vil fortsætte med fokus på udvikling af kerneforretningen og sikre, at fortsat flere danske virksomheder, myndigheder og institutioner deltager i udviklingen af internationale standarder og får indflydelse på deres endelige udformning,” direktøren.

I forbindelse med handlen overføres 31 medarbejdere til DNV’s organisation og afdelinger. Samlet vil DNV i Danmark bestå af 50 medarbejdere. DNV omsatte i 2012 for 44 millioner kroner.
 
Om DNV Business Assurance

Fra 12. september 2013 er DNV og GL fusioneret til DNV GL. Drevet af ambitionen om at beskytte liv, ejendom og miljø, giver DNV GL organisationer mulighed for at fremme sikkerhed og bæredygtighed i deres forretning. DNV GL er en førende leverandør af klassificering, certificering, verifikation og undervisning. DNV GL har sin oprindelse i 1864 og opererer i dag i mere end 100 lande med sine 16.000 fagfolk dedikeret til at hjælpe deres kunder med at gøre verden sikrere, smartere og grønnere.

Inden for området business assurance er DNV GL et af verdens førende certificeringsorganer, som hjælper virksomheder med at sikre deres organisationer, produkter, mennesker, faciliteter og forsyningskæder gennem certificering, verifikation, vurdering, og undervisning. Igennem samarbejde med kunder udvikles bæredygtige forretninger og tillid imellem interessenter skabes.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup