Det danske Global Compact-netværk er en realitet

Ved et arrangement hos Dansk Industri i sidste uge blev det danske netværk under UN Global Compact officielt stiftet med en mission om at få bæredygtighed ind i de danske virksomheders kerneforretning.

Bestyrelsen for Global Compact Netværk Danmark blev valgt ved netværkets stiftende generalforsamling hos DI d. 24. oktober. Foto: Dansk Industri.

03.11.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Lise Kingo understregede behovet for forandring i sin tale. Foto: Anders Kampmann.

Organisationens direktør gennem de sidste godt to år, danske Lise Kingo, var dagens første taler, og hun lagde vægt på den udvikling Global Compact har været igennem siden stiftelsen for 17 år siden. Netværket omfatter i dag næsten 10.000 virksomheder og over 3000 organisationer, og den styrke skal udnyttes.

”Med SDG’erne i baghånden giver Global Compacts os en mulighed for at skabe en bevægelse af virksomheder med bæredygtighed i kernen. Her er en styrkelse af de lokale netværk, sådan det sker i dag, noget der vil være med til at styrke den agenda på verdensplan og gøre bæredygtighed til et strategisk forretningsområde for selskaberne”, sagde hun.

Lise Kingo adresserede også de forandringer, verden gennemgår og de deraf følgende ”svære valg”, der ligger forud for både stater, virksomheder, organisationer osv. i forhold til at ”genopfinde forretningsmodellerne” og bevæge sig i retning af ”business as unusual”. Og som hun understregede: ”De virksomheder, der kommer med de gode løsninger, vinder”.

Gode vinderchancer for de danske virksomheder
Seniorchefkonsulent i DI, Sara Krüger Falk, er med i Global Compact Danmarks styregruppe, og i sin præsentation af visionen for det danske netværk pegede hun på, hvordan de mange udfordringer i form af fx klimaforandringer, ressourceknaphed, forurening og øget befolkningstilvækst kan være forretningsmuligheder for hjemmemarkedet.

”De danske virksomheder kan bidrage på mange forskellige måder, og de har rigtig gode muligheder for at vinde”, som hun sagde med henvisning til Lise Kingos pointe.

Global Compact Netværk Danmark - Bestyrelsen

Virksomheder

Valgt for 2 år:

  • Annemarie Meisling, Director for Sustainability, Chr. Hansen Holding A/S
  • Flemming Lynge Nielsen, Director of Energy Efficiency & Sustainability, Danfoss A/S
  • Rasmus Skov, Head of Group Sustainability, DONG Energy/Ørsted
  • Claus Stig Pedersen, Head of Corporate Sustainability & Public Affairs, EMEA, Novozymes
  • Emilie Juel-Helwig, Head of CEO’s office, PensionDanmark

Valgt for 1 år:

  • Tina Larsen, CFO, Kromann Reumert
  • Neel Strøbæk, Senior Group Director, Sustainability & CR, Rambøll Gruppen A/S

Organisationer

Valgt for 2 år:

  • Thomas Bustrup, Direktør, Dansk Industri – DI
  • Cathrine Bloch Veiberg, Programleder, Corporate Management, Institut for Menneskerettigheder – IMR

Valgt for 1 år:

  • Andreas Brogaard Buhl, Head of Sustainability & Corporate Governance, Investeringsfonden for Udviklingslande – IFU 

Også finansminister Kristian Jensen (V) var på talerstolen i Industriens Hus. I sin tid som udenrigsminister blev FN’s udviklingsmål et af hans store fokusområder, og dem har med møje og besvær, som han formulerede det, slæbt med sig over i finansministeriet.

SDG’erne som eksportkatalog
Det skal ses som en måde at udbrede ejerskabet af dem, påpegede han, og netop på det punkt havde han en klar besked til de mange tilhørere i salen.

”SDG’erne skal være alles ansvar i alle ministerier. Det skal ikke bare være FN’s udviklingsmål, det skal være mine, dine og vores mål. Vi skal alle sammen arbejde for at gøre dem konkrete, nærværende og brugbare, og her er det danske Global Compact-netværk det ideelle middel til at gøre eksemplerne på det tilgængelige. På den måde kan SDG’erne blive verdens største eksportkatalog for danske virksomheder”, sagde han.

Som netop en konkretisering af en af finansministerens pointer – at filantropi ikke længere nok; SDG’erne skal være forretning – lancerer Global Compact Netværk Danmark et nyt projekt, der skal ”omsætte udviklingsmålene til forretning og nye markeder”, som det hedder.

Læs også: Verdensmålsfest og nye værktøjer fra UN Global Compact

Der er tale om et toårigt forløb i samarbejde med Industriens Fond og Dansk Industri, hvor de 20 deltagende virksomheder kommer til at udvikle specifikke strategier og projekter med udgangspunkt i udvalgte verdensmål.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online