Konference: Mennesket skal med i omstillingen

Verden står på affyringsrampen for en altomfavnende omstilling af processer og samfund for at sikre bæredygtighed. Ny konference sætter fokus på den mentale udvikling, der skal til, for at projektet skal kunne lykkes.

11.02.2020

CSR.dk

Hvis nu alle er enige om, at der skal gøres noget for at få mere retfærdige og grønnere samfund, hvordan kan det så være, at det er så svært at få noget til at ske? Kunne det være, at det ikke kun handler om politik, penge og teknologi? At vi også skal have den menneskelige dimension i spil, den hvor vi føler og tænker? 

Det er det, de på Center for Væredygtighed kalder netop ”Væredygtighed”. Og d. 19. februar afholder de en konference, som skal få begrebet og pointerne bag, ud til flere. 

”Væredygtighed er betegnelsen for den indre omstilling, der må gå hånd i hånd med den ydre omstilling. Man kan sige at det er et vitalt supplement til FN´s Verdensmål. Det handler om at arbejde med de dybereliggende menneskelige aspekter af den bæredygtige omstilling,” siger Christian Dietrichsen, der er leder af Center for Væredygtighed.

Bag Væredygtighedskonferencen d. 19. februar står Væredygtighedscenteret med støtte fra Aarhus Kommune, Naturhistorisk Museum, Lederne, IDA, COK, FO-Aarhus, Rotary, Studenterhus Aarhus, Dansk IT og Aarhus Universitet – hvor konferencen også afholdes.

Otte væredygtighedsmål for mennesker
Arrangørerne understreger, at de ikke har et færdigt dogmatisk koncept for, hvad Væredygtighed er. I stedet skal konferencen tjene som en fælles platform, hvor forskellige fagligheder kan undersøge, hvad Væredygtighed kan bidrage med i forhold til den radikale omstilling, menneskeheden og det enkelte individ står overfor.

Som et sted at starte, har Center for Væredygtighed udviklet (indtil videre) otte Væredygtighedsmål, der, ligesom FN's Verdensmål, benyttes som input i udviklingen af det endelige indhold i konferencen. De kan ses på billedet til højre.

En mulighed for at få det hele til at spille sammen
På Aarhus Universitet ser man konferencen som en mulighed for at blande sig endnu mere i den bæredygtige udvikling:

”Væredygtighedskonferencen giver os en platform til at sætte mange forskellige forskningsfelter i spil ind i den allerede eksisterende debat om bæredygtighed. Psykologi, filosofi og endda abstrakt kvantefysiks tænkning kan være med til at skabe helt nye løsninger på de udfordringer, vi som samfund står overfor,” siger Arnold Boon, Universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

Ved konferencen optræder både forskere, erhvervsfolk og kunstnere. Bl.a. Holger Bech Nielsen (professor i fysik), Gull-Maja La Cour (psykolog og meditationslærer), Morten DD (biolog), Jacob Giehm Mikkelsen (professor i biomedicin), Steen Hildebrandt (professor i ledelse), Louise Gade (HR-direktør), Preben Mejer (IT-konsulent), Simon Elsborg Nygaard (bæredygtighedspsykolog) og Carsten Dahl (musiker).

Man kan melde sig til her.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00