Konference: Mennesket skal med i omstillingen

Verden står på affyringsrampen for en altomfavnende omstilling af processer og samfund for at sikre bæredygtighed. Ny konference sætter fokus på den mentale udvikling, der skal til, for at projektet skal kunne lykkes.

11.02.2020

CSR.dk

Hvis nu alle er enige om, at der skal gøres noget for at få mere retfærdige og grønnere samfund, hvordan kan det så være, at det er så svært at få noget til at ske? Kunne det være, at det ikke kun handler om politik, penge og teknologi? At vi også skal have den menneskelige dimension i spil, den hvor vi føler og tænker? 

Det er det, de på Center for Væredygtighed kalder netop ”Væredygtighed”. Og d. 19. februar afholder de en konference, som skal få begrebet og pointerne bag, ud til flere. 

”Væredygtighed er betegnelsen for den indre omstilling, der må gå hånd i hånd med den ydre omstilling. Man kan sige at det er et vitalt supplement til FN´s Verdensmål. Det handler om at arbejde med de dybereliggende menneskelige aspekter af den bæredygtige omstilling,” siger Christian Dietrichsen, der er leder af Center for Væredygtighed.

Bag Væredygtighedskonferencen d. 19. februar står Væredygtighedscenteret med støtte fra Aarhus Kommune, Naturhistorisk Museum, Lederne, IDA, COK, FO-Aarhus, Rotary, Studenterhus Aarhus, Dansk IT og Aarhus Universitet – hvor konferencen også afholdes.

Otte væredygtighedsmål for mennesker
Arrangørerne understreger, at de ikke har et færdigt dogmatisk koncept for, hvad Væredygtighed er. I stedet skal konferencen tjene som en fælles platform, hvor forskellige fagligheder kan undersøge, hvad Væredygtighed kan bidrage med i forhold til den radikale omstilling, menneskeheden og det enkelte individ står overfor.

Som et sted at starte, har Center for Væredygtighed udviklet (indtil videre) otte Væredygtighedsmål, der, ligesom FN's Verdensmål, benyttes som input i udviklingen af det endelige indhold i konferencen. De kan ses på billedet til højre.

En mulighed for at få det hele til at spille sammen
På Aarhus Universitet ser man konferencen som en mulighed for at blande sig endnu mere i den bæredygtige udvikling:

”Væredygtighedskonferencen giver os en platform til at sætte mange forskellige forskningsfelter i spil ind i den allerede eksisterende debat om bæredygtighed. Psykologi, filosofi og endda abstrakt kvantefysiks tænkning kan være med til at skabe helt nye løsninger på de udfordringer, vi som samfund står overfor,” siger Arnold Boon, Universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

Ved konferencen optræder både forskere, erhvervsfolk og kunstnere. Bl.a. Holger Bech Nielsen (professor i fysik), Gull-Maja La Cour (psykolog og meditationslærer), Morten DD (biolog), Jacob Giehm Mikkelsen (professor i biomedicin), Steen Hildebrandt (professor i ledelse), Louise Gade (HR-direktør), Preben Mejer (IT-konsulent), Simon Elsborg Nygaard (bæredygtighedspsykolog) og Carsten Dahl (musiker).

Man kan melde sig til her.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V