David og Goliath-partnerskab redder liv ved fødsler

Siden 2012 har Maternity Foundation, en dansk NGO med knap 20 medarbejdere i Danmark og Ethiopien, arbejdet i partnerskab med medicinalvirksomheden MSD om at bekæmpe mødredødelighed.

Anna Frellsen, direktør i Maternity Foundation, på scenen i forbindelse med overrækkelsen af den franske ambassade i Danmarks uddeling af deres menneskerettighedspris for 2015..

25.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Samarbejdet handler konkret om The Safe Delivery App, hvor sundhedspersonale i yderområder i udviklingslande kan lære at håndtere fødselskomplikationer ved at få undervisning på deres mobiltelefon. Appen har Maternity Foundation sammen med forskere fra Københavns Universitet og Syddansk Universitet udviklet og arbejdet på 2011. For at få finansieret udviklingen og udbredelsen af app’en, fandt NGOen sammen med medicinalvirksomheden MSD i 2012.

Samme mål og vær professionel
Men hvordan bliver en lille dansk NGO partner med verdens femtestørste medicinalvirksomhed? Maternity Foundation har lige knap 20 medarbejdere i to lande. MSD har 68.000 medarbejdere i mere end 70 lande. Måske har Maternity Foundation gode råd, de vil give videre til andre, der gerne vil finde en vej ind i en stor virksomhed?

Effekten af en app

Før de sender app’en ud i verden, har Maternity Foundation testet den i kliniske forsøg i Etiopien. Forsøgene viste, at app'en kan øge en sundhedsarbejders evne til at forhindre livstruende fødselskomplikationer, f.eks. var sundhedsarbejdernes evne til at håndtere en blødning efter fødslen og evnen til at genoplive en nyfødt mere end fordoblet efter 12 måneders brug af app'en. 

The Safe Delivery App bygger på den eksplosive udbredelse af mobiltelefoni i Afrika, hvor der allerede er flere end 600 mio. mobilbrugere. App'en indeholder animerede instruktionsvideoer, som underviser sundhedspersonale i udviklingslande i håndteringen af fødselskomplikationer.

En kort baggrundsfilm om app'en findes her

”For det første, skal man have en fælles vision. For det andet er det vigtigt at kunne dokumentere effekt og resultater. Det er langt nemmere at få potentielle partnere i tale, hvis man kan fremvise konkrete data for effekten. For det tredje er det en fordel, hvis partnerskabet er nøglen til skalering, dvs. at den store aktør kan være med til at få en succes udbredt til flere brugere, flere byer, flere lande el. lign.”, siger Anna Frellsen direktør for Maternity Foundation.

Desuden kan det være værd at huske, at det ikke behøver at være gigantkoncernens globale hovedkontor man ringer til. Maternity Foundations aftale er f.eks. indgået med MSD’s danske afdeling.

Vi går målrettet efter partnerskaber
MSD fremhæver også den fælles vision. Men de peger også på, at de som virksomhed altid leder efter innovative partnerskaber, der hjælper dem med at nå deres målsætninger. Og det tilbyder Maternity Foundation.

”Safe Delivery App’en er et projekt, der har et kæmpe potentiale og ligger fuldstændig i tråd med vores strategi. Samtidig er Maternity Foundation en meget professionelt drevet organisation, der arbejder innovativt, evidensbaseret og meget målrettet, og vi har store forventninger til vores samarbejde fremover,” siger Anita Ouwerkerk, Managing Director, MSD Danmark

Udrulning til hele Afrika
Tre millioner kroner har Maternity Foundation fået i støtte fra MSD for Mothers, som bekæmper mødredødelighed - en af udviklingslandenes store udfordringer. Senere lagde MSD’s danske datterselskab ekspertise til at få markedsført app’en globalt. Den er i dag downloadet 4.000 gange og vil i kommende år blive udrullet på tværs af Afrika i partnerskab med regeringer, private virksomheder og fonde samt større NGO'er. 

Fransk menneskerettighedspris hentet hjem
MSD er ikke de eneste, som synes Maternity Foundation er dygtige. I går eftermiddags modtog Anna Frellsen Den Franske Ambassades Pris for Menneskerettigheder i 2015, for Maternity Foundations arbejde  med at bekæmpe mødredødelighed i udviklingslande gennem 10 år.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby