Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

I Danmark er det 95 procent af dåser og flasker, der genanvendes og bliver til nye igen. Nye EU-genbrugskrav vil dog påvirke pant- og retursystemet negativt, så Dansk Retursystem vil have en ny regering til at skaffe dispensatio hurtigst muligt.

Foto: Ty Stange, Dansk Retursystem

13.04.2026

CSR.dk

Danskerne satte ny pant-rekord i 2025, hvor 2,2 milliarder flasker og dåser med pant kom retur. Det viser nye tal fra Dansk Retursystem, som netop har offentliggjort selskabets årsrapport.

Rekorden er 88 mio. flere pantede drikkevareemballager end i 2024 og en markant stigning siden 2019, hvor 1,4 mia. tomme drikkevareemballager kom retur.

At danskerne er flittige til at pante, gør ifølge Dansk Retursystem en forskel:

“Jo mere danskerne panter, des større miljø- og klimagevinster kan vi opnå. Når flasker og dåser pantes i stedet for at blive smidt ud som affald, kan vi holde drikkevareemballagerne i et lukket kredsløb. Det betyder, at de kan genanvendes i højeste kvalitet og bliver til nye dåser og flasker igen – såkaldt closed loop, der sparer råstoffer og energi. Derfor gør det en stor forskel, at danskerne panter i så stort omfang,” siger administrerende direktør i Dansk Retursystem, Kasper Qvant Schmidt.

Der frit emballagevalg i Danmarkl og siden 2015 er der sket en tredobling i antallet af drikkevareprodukter i pant- og retursystemet, som i dag dækker knap 60.000 aktive produkter. 

Mere end 9 ud af 10 flasker og dåser kom retur i 2025. Heraf udgør genbrugsflasken i glas i dag ca. 6 procent af salget af pantbelagte drikkevarer i detailhandlen.  

Nye EU-krav presser det danske system 

De positive resultater kommer samtidig med, at nye udfordringer viser sig i horisonten. Danmark står over for nye EU-krav om, at genbrugsflasker skal udgøre mindst 10 procent af drikkevareemballagerne i 2030 – og op til 40 procent i 2040.

Kravet kan blive en dyr omgang for danske bryggerier og forbrugere, men vil samlet set ikke have reel klimaeffekt, mener Dansk Retursystem.

En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut viser, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt har en lavere klimapåvirkning end genanvendelige emballager i det danske pant- og retursystem.

Indføres EU-kravet i Danmark, står danske bryggerier overfor store omkostninger til nye tappelinjer, vaskerier og logistik. Det samme gør detailhandlen, som skal bruge mere plads i butikkerne, da genbrugsflasker fylder mere end eksempelvis dåser, der komprimeres. Forbrugerne vil ende med at regningen i form af højere priser på drikkevarer. Det er Dansk Retursystems vurdering. 

Derfor vil de gerne have en ny regering til at handle hurtigt:

“Vi har allerede en cirkulær infrastruktur, som både miljø og marked nyder godt af. At indføre flere genbrugsglasflasker vil ikke vil give reelle klima- eller miljøgevinster, men vil i stedet pålægge danske bryggerier store omkostninger, reducere effektiviteten i pant- og retursystemet og i sidste ende føre til højere priser og ringere udvalg for forbrugerne. Derfor bør Folketinget og den kommende regering søge en undtagelse hos EU-Kommissionen, så flasker og dåser i pant- og retursystemet fritages fra EU’s genbrugskrav,” siger Kasper Qvant Schmidt.

/ehs

Om det danske pant- og retursystem

  • Pant- og retursystemet er en cirkulær infrastruktur, der drives non-profit af Dansk Retursystem – i tæt samarbejde med producenter og importører, detailhandlen, myndighederne og forbrugerne
  • Tæt på 100 procent af de indsamlede emballager, der afsættes til genanvendelse, bliver til nye flasker og dåser. Det kaldes closed loop og er den højeste kvalitet af genanvendelse.
  • De dåser og flasker, danskerne panter, sorteres på Dansk Retursystems fabrikker i Høje Taastrup og Fredericia, hvorefter de afsættes til virksomheder, som genanvender materialerne til nye dåser og flasker.
  • 95 procent af danskerne er positivt stemt om det danske pant- og retursystem.
  • 93 proccent af danskerne mener, at det er indsatsen værd at pante flasker og dåser
  • Dansk Retursystem har et mål om at blive CO2-neutrale i scope 1 og 2 i 2030. Derfor er selskabet i gang med at omstille til en 100 procent eldrevet vognpark.
  • Dansk Retursystem er ejet af bryggerierne og har en eneret til at drive pant- og retursystem for visse typer af drikkevareemballager i Danmark.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online