Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven
Ny måling fra PwC viser, at særligt de største virksomheder fortsætter det strategiske arbejde med bæredygtighed på trods af udsættelsen af CSRD.
Foto: 123rf.com
Selvom den politiske udskydelse af EU’s direktiv om bæredygtighedsrapportering (CSRD) har givet virksomheder længere tid til at tilpasse sig, holder flertallet fast i arbejdet.
En ny pulsmåling fra PwC viser, at 76 procent af virksomheder, der er omfattet af den første bølge af CSRD, allerede arbejder med bæredygtighed som en integreret del af deres forretning. Blandt de virksomheder, der ikke er omfattet, er det 52 procent.
Undersøgelsen viser også, at 58 procent af virksomhederne i CSRD’s bølge 1 vurderer, at bæredygtighedsagendaen vil påvirke visse dele af deres forretning.
Undersøgelsen peger samtidig på en stigende forskel i tilgangen til bæredygtighed mellem virksomheder, der er omfattet af CSRD, og dem, der ikke er. Blandt førstnævnte planlægger 36 procent at integrere bæredygtighedsrapportering i deres strategiske planlægning. Blandt de øvrige er det kun 17 procent.
"Pulsmålingen viser, at de danske virksomheder har reageret forskelligt på den politiske udskydelse af CSRD. Nogle bruger den ekstra tid til at arbejde strategisk med bæredygtighedsrapportering, mens andre er mere afventende," forklarer Carina Ohm, partner og leder af Sustainability Advisory & Assurance Services i PwC, i en pressemeddelelse.
Store virksomheder fastholder retningen
Selv om mange virksomheder afventer yderligere politiske afklaringer, vælger flere store aktører at holde fast i deres grønne ambitioner. LEGO investerer 8 milliarder kroner i bæredygtighed fra 2022 til 2025 og arbejder mod CO2-neutralitet i 2050.
”Der bliver langt hen ad vejen en større og større forventning om, at man som virksomhed opfører sig ansvarligt på de her punkter. Det vil vores ejerfamilie gerne, så vi fortsætter den rejse, vi er på, med betydelige investeringer. Det er selvfølgelig med et håb om, at på et tidspunkt positionerer det virksomheden godt og passer til vores brand”, siger Niels B. Christiansen i et interview med Børsen.
Også Royal Unibrew fortsætter investeringerne i energi- og vandbesparende løsninger. Ifølge direktør Lars Jensen handler det både om ansvar og lavere omkostninger. En nylig bøde for vildledende klimamarkedsføring ændrer ikke på ambitionerne, men vil føre til mere forsigtighed i kommunikationen.
- lhs