Dagligvarekæder har ansvar for arbejdsforhold hos tomat-leverandører

De danske dagligvarekæder må finde alternative leverandører eller helt stoppe med at sælge tomater på dåse, der er plukket af illegale migrantarbejdere, siger Global CSR-direktør.

Flere danske supermarkeder har solgt de omstridte tomater, der er plukket af illegale migrantarbejdere fra Afrika og Østeuropa til en timeløn på 22 kroner. .

20.11.2014

CSR.dk

Detailkæder som Coop og Dansk Supermarked er på kant med FN’s erhvervsretningslinjer, når de sælger dåsetomater, der indeholder italienske tomater, plukket af illegale migrantarbejdere, mener Sune Skadegaard Thorsen, direktør i konsulentfirmaet Global CSR. Det skriver dr.dk.

Læs også: Dialogmøde: Migrantarbejderes forhold i den italienske tomat-industri

En rapport fra DanWatch viser, at flere danske supermarkeder har solgt dåsetomater, der indeholder de omstridte tomater, som er plukket af illegale migrantarbejdere fra Afrika og Østeuropa til en timeløn på 22 kroner.

”"FN har defineret retningslinjer for menneskerettigheder og for erhverv, så når sådanne forhold opdages, har detailkæderne et ansvar. Ansvaret er der, når kæderne opdager, at arbejdsforholdene i Italien har negativ indflydelse på migrantarbejdernes rettigheder i forhold til hvile, fritid og løn", siger Sune Skadegaard Thorsen til DR Nyheder.

Bundet af FN-ansvar                                    
Da danske detailvirksomheder er bundet af FN's Global Compact-charter for virksomhedsansvar, skal de tage affære, når deres underleverandører bruger illegale migrantarbejdere.  

”"I sidste ende må detailkæderne sige: 'Hvis vi ikke kan sætte tomater på hylden, som er produceret under ordentlige forhold, må vi trække os'. Altså, kæderne må finde andre leverandører eller holde op med at sælge produktet"”, siger Sune Skadegaard Thorsen.

Dansk Supermarked tager affære
Dansk Supermarked har taget rapportens konklusioner til efterretning og vil fremover sikre, at der ikke bliver solgt varer, der er produceret under ringe forhold.

”"Det er klart, at den her rapport giver anledning til, at vi sikrer, at vores tomater kommer fra ansvarlige producenter. Vi vil rejse sagen over for vores leverandører og understrege vigtigheden af, at tomaterne kommer fra ansvarlige producenter”", siger Mads Hvitved Grand, pressechef ved Dansk Supermarked til dr.dk.

Læs også: Bilka lancerer CSR-projekt

Ifølge Claus Jørgensen, chefkonsulent ved Forbrugerrådet Tænk, er det et fælles brancheansvar at sørge for, at dårlige arbejdsforhold ikke finder sted. Derfor mener han, at virksomheder bør gå sammen og lægge pres på leverandørerne, så der kan komme ordentlige forhold i produktionen. 

-SSM

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.07.2025CSR.dk

Analyse: Flere annoncører undlader at markedsføre grønne initiativer

27.06.2025CSR.dk

Haag forbyder reklamer for klimabelastende rejser

23.06.2025CSR.dk

Horisont Gruppen søger ESG-kompetencer til videreudvikling af CSR.dk

18.06.2025CSR.dk

Forslag til at tæmme reklamens magt

17.06.2025CSR.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

11.06.2025CSR.dk

Folkemødet 2025: 33 på tre dage

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle