Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

En gruppe erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten er i Danmark for at få inspiration til bæredygtigt byggeri. Besøget slutter på Building Green i Forum.

Erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten er i disse dage i Danmark for at hente viden om bæredygtigt byggeri. Foto: Flickr/David Whillans.

26.10.2015

CSR.dk

Miljøvenlighed og energieffektivitet er kvaliteter, der bliver mere og mere efterspurgte i byggebranchen – ikke kun i Danmark, men også ude i den store verden. Herhjemme har vi efterhånden udviklet en vis ekspertise på området, og derfor har en stor delegation erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten i dag indledt et firedages besøg her i landet.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Byggebranchen er i kraftig vækst i Vestafrika, og behovet for smarte og effektive boligløsninger vokser i takt med befolkningerne, og her vil de mange forretningsfolk altså søge dansk inspiration, hvilket givetvis vil kaste muligheder af sig for danske virksomheder med viden og knowhow omkring bæredygtighed i byggeriet.

Besøget varer frem til på torsdag, hvor delegationen lægger vejen forbi Building Green i Forum. Her kan deltagerne få flere muligheder for at samle inspiration og skabe kontakter til dansk erhvervsliv.

Programmet i Danmark inkluderer derudover en stribe besøg hos flere danske virksomheder og organisationer, der arbejder med byggeri og design. Det gælder bl.a. Rockwool, Danfoss, Microsoft, Montana Møbler, Dansk Industri, DAC (Dansk Arkitektur Center) og det grønne danske showroom for energi, vand og miljø ”House of Green” i Industriens Hus.

På de forskellige lokaliteter skal de i alt 43 deltagere på turen se eksempler på bæredygtigt byggeri og design og potentielt indgå samarbejdsaftaler med henblik på eksport af dansk viden og produkter til de to vestafrikanske lande.

Læs også: Afrikansk affald skal omdannes til energi

Desuden skal delegationen allerede i aften til et mindre energiseminar i Eigtveds Pakhus i København, hvor bl.a. Gaiasolar og Danvest vil præsentere deres viden om vedvarende energiløsninger.

Det er den danske ambassade i Ghanas hovedstad, Accra, der har arrangeret besøget i Danmark og også står i spidsen for handelsdelegationen. Se hele Udenrigsministeriets program for besøget her.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online