Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

En gruppe erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten er i Danmark for at få inspiration til bæredygtigt byggeri. Besøget slutter på Building Green i Forum.

Erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten er i disse dage i Danmark for at hente viden om bæredygtigt byggeri. Foto: Flickr/David Whillans.

26.10.2015

CSR.dk

Miljøvenlighed og energieffektivitet er kvaliteter, der bliver mere og mere efterspurgte i byggebranchen – ikke kun i Danmark, men også ude i den store verden. Herhjemme har vi efterhånden udviklet en vis ekspertise på området, og derfor har en stor delegation erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten i dag indledt et firedages besøg her i landet.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Byggebranchen er i kraftig vækst i Vestafrika, og behovet for smarte og effektive boligløsninger vokser i takt med befolkningerne, og her vil de mange forretningsfolk altså søge dansk inspiration, hvilket givetvis vil kaste muligheder af sig for danske virksomheder med viden og knowhow omkring bæredygtighed i byggeriet.

Besøget varer frem til på torsdag, hvor delegationen lægger vejen forbi Building Green i Forum. Her kan deltagerne få flere muligheder for at samle inspiration og skabe kontakter til dansk erhvervsliv.

Programmet i Danmark inkluderer derudover en stribe besøg hos flere danske virksomheder og organisationer, der arbejder med byggeri og design. Det gælder bl.a. Rockwool, Danfoss, Microsoft, Montana Møbler, Dansk Industri, DAC (Dansk Arkitektur Center) og det grønne danske showroom for energi, vand og miljø ”House of Green” i Industriens Hus.

På de forskellige lokaliteter skal de i alt 43 deltagere på turen se eksempler på bæredygtigt byggeri og design og potentielt indgå samarbejdsaftaler med henblik på eksport af dansk viden og produkter til de to vestafrikanske lande.

Læs også: Afrikansk affald skal omdannes til energi

Desuden skal delegationen allerede i aften til et mindre energiseminar i Eigtveds Pakhus i København, hvor bl.a. Gaiasolar og Danvest vil præsentere deres viden om vedvarende energiløsninger.

Det er den danske ambassade i Ghanas hovedstad, Accra, der har arrangeret besøget i Danmark og også står i spidsen for handelsdelegationen. Se hele Udenrigsministeriets program for besøget her.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online