Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

Et samarbejde mellem Danske Bank og organisationen ReDi har ført til, at højtuddannede kvinder med migrantbaggrund nu får adgang til tech-job i Danmark. Løsningen adresserer både manglen på it-specialister og styrker integrationen.

Foto: 123rf.com.

09.05.2025

CSR.dk

Siden 2021 har Danske Bank samarbejdet med non-profitorganisationen ReDi School of Digital Integration for at klæde immigrerede kvinder bedre på til det danske arbejdsmarked.

Målet er at bygge bro mellem to udfordringer: den akutte mangel på it-specialister og den dokumenterede vanskelighed ved at integrere højtuddannede kvinder med migrantbaggrund i danske virksomheder.

Gennem programmet får deltagerne undervisning i digitale kompetencer, samt kurser i danske arbejdsmarkedsforhold og ansøgningsprocesser. Derudover tilbydes de et 20 ugers betalt praktikophold hos Danske Bank, som skal give konkret erhvervserfaring og netværk.

Programmet har allerede ført til konkrete resultater: 56 kvinder har deltaget, og over halvdelen er efterfølgende blevet fastansat. Ifølge ReDis data er 45 procent blevet forfremmet eller har opnået lønstigninger.

Talent, ikke medlidenhed

Samarbejdet har givet anledning til nominering af Danske Bank til Impact Awards 2025 i kategorien social ansvarlighed. Hos banken ser man initiativet som et strategisk svar på både rekrutteringsbehov og ønsket om at arbejde mere inkluderende.

"Det her er en oplagt mulighed for at dykke ned i en talentpool, som desværre er urørt," siger Ferdinand Nicolaas Scheepers, chefarkitekt i Danske Bank, til Finans. Han har selv haft flere praktikanter gennem programmet, hvoraf flere er blevet ansat.

Ifølge Mette Buhl Christoffersen, leder for diversitet og inklusion i bankens teknologi- og serviceafdeling, er målet ikke velgørenhed men kvalitet:

"De her kvinder bliver ikke ansat, fordi det er synd for dem, men fordi de er gode til deres arbejde," siger hun til Finans. "De skal bare have hjælp til at stå på egne ben."

Udover højere beskæftigelse peger ReDi også på positive sociale effekter: 95 procent af deltagerne oplever øget fællesskabsfølelse, og 90 procent vurderer, at deres professionelle netværk og tillid til kolleger er blevet styrket. Samtidig er omkostningen lav – cirka 14.000 kr. per kvinde ud over løn i praktikperioden.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense