Danone køber sig mere økologisk

Et brand, der dufter af økologi og naturlighed er milliarder værd. Det bekræfter ny handel mellem Danone og mindre amerikansk producent.

Danone har været på opkøb for bl.a. at forbedre sit økologiske image. Foto: Danone.

10.08.2016

CSR.dk

Den franske mejerigigant Danone, verdens største producent af yoghurt, har haft den store pung frem og opkøbt den amerikanske mælkeproducent WhiteWave Foods i en handel til en værdi af omkring 12,5 mia. dollars (knap 84 mia. kr.), vurderer Finansial Times.

Læs også: Amerikanske investorer vil også have ”mere”

For Danone, der i 2014 omsatte for over 150 mia. kr på verdensplan, handler opkøbet imidlertid om meget mere end at få en større tilstedeværelse på det amerikanske marked. WhiteWave producerer nemlig økologisk komælk og organisk sojamælk og har på den baggrund et godt image, der ligger i tråd med, hvad et stigende antal forbrugere efterspørger.

Dermed bekræfter handlen en tendens, branchen allerede er bekendt med, skriver Fortune. De naturlige og økologiske mærkevarer er simpelthen blevet mainstream.

”Vi er nødt til at stoppe med at kalde den ’naturfødevareindustrien’, det er bare fødevareindustrien”, siger den tidligere Whole Foods-chef, Errol Schweizer, der i dag er rådgiver i sektoren. Han vurderer, at den nye handel vil gøre Danone til den største opkøber målt på vægt af økologisk mælk i USA.

Økobrandet er vigtigt
Og det er der muligheder i. Selvom det totale salg af mælk i USA faldt med 13 procent mellem 2010 og 2015, så steg salget af økologisk mælk med 22 procent. Her er WhiteWave-brandet Horizon, som Danone altså nu overtager, en central aktør med en markedsandel på 25 procent.

På den måde får Danone foden inden for på både økomarkedet, såvel som markedet for plantebaserede alternativer til de konventionelle mejeriprodukter. Begge markeder er i vækst, ifølge Danone selv med hhv. 8 og 11 procent, hvilket i høj grad skyldes, at det er produkter, forbrugerne opfatter som både sundere og mere miljøvenlige end de traditionelle.

Det marked og det image har Danone nu købt sig ind på, men netop den strategi kan give bagslag, vurderer CEO George Siemon fra producenten Organic Valley, der er USA's næststørste brand på økomælk og største leverandør til Danones Stonyfield-yoghurt. Organic Valley producerer til gengæld mælk under Stonyfield-mærket og den slags kan give ’komplikationer’, som Siemon formulerer det over for Fortune.

Læs også: Fremskridt for bæredygtigheden hos Unilever

Virksomheder som WhiteWave er nemlig blevet populære på at udgøre en modpol til Big Food og det billede kan nemt krakelere, når den ’lille’, naturlige producent bliver opkøbt af netop storaktøren. Men Danone har måske formlen på plads. Da man tilbage i 2001 opkøbte Stonyfield, den første af den type økoopkøb, man altså fortsætter med nu, var kilden til handlens succes nemlig i høj grad, at Danone lod Stonyfield passe sig selv, påpeger Siemon.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online