Danone køber sig mere økologisk

Et brand, der dufter af økologi og naturlighed er milliarder værd. Det bekræfter ny handel mellem Danone og mindre amerikansk producent.

Danone har været på opkøb for bl.a. at forbedre sit økologiske image. Foto: Danone.

10.08.2016

CSR.dk

Den franske mejerigigant Danone, verdens største producent af yoghurt, har haft den store pung frem og opkøbt den amerikanske mælkeproducent WhiteWave Foods i en handel til en værdi af omkring 12,5 mia. dollars (knap 84 mia. kr.), vurderer Finansial Times.

Læs også: Amerikanske investorer vil også have ”mere”

For Danone, der i 2014 omsatte for over 150 mia. kr på verdensplan, handler opkøbet imidlertid om meget mere end at få en større tilstedeværelse på det amerikanske marked. WhiteWave producerer nemlig økologisk komælk og organisk sojamælk og har på den baggrund et godt image, der ligger i tråd med, hvad et stigende antal forbrugere efterspørger.

Dermed bekræfter handlen en tendens, branchen allerede er bekendt med, skriver Fortune. De naturlige og økologiske mærkevarer er simpelthen blevet mainstream.

”Vi er nødt til at stoppe med at kalde den ’naturfødevareindustrien’, det er bare fødevareindustrien”, siger den tidligere Whole Foods-chef, Errol Schweizer, der i dag er rådgiver i sektoren. Han vurderer, at den nye handel vil gøre Danone til den største opkøber målt på vægt af økologisk mælk i USA.

Økobrandet er vigtigt
Og det er der muligheder i. Selvom det totale salg af mælk i USA faldt med 13 procent mellem 2010 og 2015, så steg salget af økologisk mælk med 22 procent. Her er WhiteWave-brandet Horizon, som Danone altså nu overtager, en central aktør med en markedsandel på 25 procent.

På den måde får Danone foden inden for på både økomarkedet, såvel som markedet for plantebaserede alternativer til de konventionelle mejeriprodukter. Begge markeder er i vækst, ifølge Danone selv med hhv. 8 og 11 procent, hvilket i høj grad skyldes, at det er produkter, forbrugerne opfatter som både sundere og mere miljøvenlige end de traditionelle.

Det marked og det image har Danone nu købt sig ind på, men netop den strategi kan give bagslag, vurderer CEO George Siemon fra producenten Organic Valley, der er USA's næststørste brand på økomælk og største leverandør til Danones Stonyfield-yoghurt. Organic Valley producerer til gengæld mælk under Stonyfield-mærket og den slags kan give ’komplikationer’, som Siemon formulerer det over for Fortune.

Læs også: Fremskridt for bæredygtigheden hos Unilever

Virksomheder som WhiteWave er nemlig blevet populære på at udgøre en modpol til Big Food og det billede kan nemt krakelere, når den ’lille’, naturlige producent bliver opkøbt af netop storaktøren. Men Danone har måske formlen på plads. Da man tilbage i 2001 opkøbte Stonyfield, den første af den type økoopkøb, man altså fortsætter med nu, var kilden til handlens succes nemlig i høj grad, at Danone lod Stonyfield passe sig selv, påpeger Siemon.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense