Danone køber sig mere økologisk

Et brand, der dufter af økologi og naturlighed er milliarder værd. Det bekræfter ny handel mellem Danone og mindre amerikansk producent.

Danone har været på opkøb for bl.a. at forbedre sit økologiske image. Foto: Danone.

10.08.2016

CSR.dk

Den franske mejerigigant Danone, verdens største producent af yoghurt, har haft den store pung frem og opkøbt den amerikanske mælkeproducent WhiteWave Foods i en handel til en værdi af omkring 12,5 mia. dollars (knap 84 mia. kr.), vurderer Finansial Times.

Læs også: Amerikanske investorer vil også have ”mere”

For Danone, der i 2014 omsatte for over 150 mia. kr på verdensplan, handler opkøbet imidlertid om meget mere end at få en større tilstedeværelse på det amerikanske marked. WhiteWave producerer nemlig økologisk komælk og organisk sojamælk og har på den baggrund et godt image, der ligger i tråd med, hvad et stigende antal forbrugere efterspørger.

Dermed bekræfter handlen en tendens, branchen allerede er bekendt med, skriver Fortune. De naturlige og økologiske mærkevarer er simpelthen blevet mainstream.

”Vi er nødt til at stoppe med at kalde den ’naturfødevareindustrien’, det er bare fødevareindustrien”, siger den tidligere Whole Foods-chef, Errol Schweizer, der i dag er rådgiver i sektoren. Han vurderer, at den nye handel vil gøre Danone til den største opkøber målt på vægt af økologisk mælk i USA.

Økobrandet er vigtigt
Og det er der muligheder i. Selvom det totale salg af mælk i USA faldt med 13 procent mellem 2010 og 2015, så steg salget af økologisk mælk med 22 procent. Her er WhiteWave-brandet Horizon, som Danone altså nu overtager, en central aktør med en markedsandel på 25 procent.

På den måde får Danone foden inden for på både økomarkedet, såvel som markedet for plantebaserede alternativer til de konventionelle mejeriprodukter. Begge markeder er i vækst, ifølge Danone selv med hhv. 8 og 11 procent, hvilket i høj grad skyldes, at det er produkter, forbrugerne opfatter som både sundere og mere miljøvenlige end de traditionelle.

Det marked og det image har Danone nu købt sig ind på, men netop den strategi kan give bagslag, vurderer CEO George Siemon fra producenten Organic Valley, der er USA's næststørste brand på økomælk og største leverandør til Danones Stonyfield-yoghurt. Organic Valley producerer til gengæld mælk under Stonyfield-mærket og den slags kan give ’komplikationer’, som Siemon formulerer det over for Fortune.

Læs også: Fremskridt for bæredygtigheden hos Unilever

Virksomheder som WhiteWave er nemlig blevet populære på at udgøre en modpol til Big Food og det billede kan nemt krakelere, når den ’lille’, naturlige producent bliver opkøbt af netop storaktøren. Men Danone har måske formlen på plads. Da man tilbage i 2001 opkøbte Stonyfield, den første af den type økoopkøb, man altså fortsætter med nu, var kilden til handlens succes nemlig i høj grad, at Danone lod Stonyfield passe sig selv, påpeger Siemon.

-AK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online