Danmarks største erhvervsorganisation vil have øremærket barsel til mænd

Adm. Direktør for Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen, lægger for første gang nogensinde op til at mænd skal have ret til øremærket barsel og i fremtiden mulighed for mere end de otte ugers orlov, som EU kræver. Det skriver Berlingske.dk.

Adm. direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, ønsker, at mænd skal have øremærket barsel..

10.12.2019

CSR.dk

Den nyligt tiltrådte direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, vil have, at det skal være staten og arbejdsmarkedets parter, der bestemmer hvor lang en barsel mænd skal tage, hvis familien ønsker at få den fulde barsel betalt.

Motivationen bag dette ligger i et ønske om at få flere kvindelige ansættelser i den private sektor og give dem større mulighed for at blive forfremmet. En målsætning, der i dag er vanskelig at nå, da kvinderne på nuværende tidspunkt tager 90 procent af barselsorloven.

Læs også: Det blå Danmark mangler arbejdskraft, men har svært ved at tiltrække kvinder

”Vi går simpelthen glip af alt for mange talenter, som udviklingen er i dag. Det er der ikke nogen nemme løsninger på, men øremærket barsel er et greb, jeg ser positivt på, fordi jeg kan se, at det virker”, siger Lars Randahl Sørensen til Berlingske.

Den øremærkede barsel til mænd er ikke den eneste ingrediens, der skal tilsættes opskriften på mere ligestilling mellem kønnene, når det kommer til at tage barselsorloven. Men hvis mænd tager en større bid af barslen, vil det, ifølge Lars Randahl Sørensen, sætte gang i en positiv udvikling, hvor kvinder vil have lettere ved at vende tilbage til arbejdsmarkedet og blive forfremmet.

I den danske lovgivning i dag er der ingen øremærket barsel til mænd, men i stedet ret til to ugers frivillig barselsorlov. Nu har EU til gengæld besluttet at indføre to måneders fædreorlov i alle EU-lande, hvorfor vedtagelsen formentlig træder i kraft i Danmark inden 2022.

Disse to måneder er dog også frivillige, hvilket betyder man mister retten til understøttelse, såfremt man ikke ønsker at benytte sig af de to måneders barsel.

Læs også: Dansk Erhverv og Dansk Industris syn på business casen for CSR

Næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation, Majbritt Berlau, finder Lars Randahl Sørensens udsagn for interessant og er positivt indstillet på at diskutere en øremærket barsel til mænd.

”Det er et godt grundprincip, hvis man går ind for reel ligestilling i barsel og orlov, at der bliver et lige antal uger til mor og far. Det vil sige, at der er øremærket det samme antal uger til barnets forældre”, siger hun til Berlingske.

Selvom Lars Randahl Sørensen anerkender udfordringen, ser han umiddelbart ingen nemme løsninger og at den øremærkede barsel skal være ét af flere tiltag, der skal sikre mere ligestilling i erhvervslivet.

- HL

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K