Danmarks største erhvervsorganisation vil have øremærket barsel til mænd

Adm. Direktør for Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen, lægger for første gang nogensinde op til at mænd skal have ret til øremærket barsel og i fremtiden mulighed for mere end de otte ugers orlov, som EU kræver. Det skriver Berlingske.dk.

Adm. direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, ønsker, at mænd skal have øremærket barsel..

10.12.2019

CSR.dk

Den nyligt tiltrådte direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, vil have, at det skal være staten og arbejdsmarkedets parter, der bestemmer hvor lang en barsel mænd skal tage, hvis familien ønsker at få den fulde barsel betalt.

Motivationen bag dette ligger i et ønske om at få flere kvindelige ansættelser i den private sektor og give dem større mulighed for at blive forfremmet. En målsætning, der i dag er vanskelig at nå, da kvinderne på nuværende tidspunkt tager 90 procent af barselsorloven.

Læs også: Det blå Danmark mangler arbejdskraft, men har svært ved at tiltrække kvinder

”Vi går simpelthen glip af alt for mange talenter, som udviklingen er i dag. Det er der ikke nogen nemme løsninger på, men øremærket barsel er et greb, jeg ser positivt på, fordi jeg kan se, at det virker”, siger Lars Randahl Sørensen til Berlingske.

Den øremærkede barsel til mænd er ikke den eneste ingrediens, der skal tilsættes opskriften på mere ligestilling mellem kønnene, når det kommer til at tage barselsorloven. Men hvis mænd tager en større bid af barslen, vil det, ifølge Lars Randahl Sørensen, sætte gang i en positiv udvikling, hvor kvinder vil have lettere ved at vende tilbage til arbejdsmarkedet og blive forfremmet.

I den danske lovgivning i dag er der ingen øremærket barsel til mænd, men i stedet ret til to ugers frivillig barselsorlov. Nu har EU til gengæld besluttet at indføre to måneders fædreorlov i alle EU-lande, hvorfor vedtagelsen formentlig træder i kraft i Danmark inden 2022.

Disse to måneder er dog også frivillige, hvilket betyder man mister retten til understøttelse, såfremt man ikke ønsker at benytte sig af de to måneders barsel.

Læs også: Dansk Erhverv og Dansk Industris syn på business casen for CSR

Næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation, Majbritt Berlau, finder Lars Randahl Sørensens udsagn for interessant og er positivt indstillet på at diskutere en øremærket barsel til mænd.

”Det er et godt grundprincip, hvis man går ind for reel ligestilling i barsel og orlov, at der bliver et lige antal uger til mor og far. Det vil sige, at der er øremærket det samme antal uger til barnets forældre”, siger hun til Berlingske.

Selvom Lars Randahl Sørensen anerkender udfordringen, ser han umiddelbart ingen nemme løsninger og at den øremærkede barsel skal være ét af flere tiltag, der skal sikre mere ligestilling i erhvervslivet.

- HL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online