Danmark halter efter Sverige i lyskilde-genanvendelse

I Danmark sender vi kun halvdelen af vores lyskilder til genanvendelse. Dermed er vi langt efter vores svenske naboer, som genanvender 75 procent af deres lyskilder.

Svenskerne er noget bedre til at genbruge lyskilder end det er tilfældet her til lands. Foto: Flickr/Vanessa C.

03.11.2014

CSR.dk

Sidste år blev der, ifølge Lyskildebranchens WEEE Forening (LWF), indsamlet 682 tons brugte sparepærer, lysstofrør og andre lyskilder til genanvendelse i Danmark. Det svarer til 50 procent af de i alt 1374 tons lyskilder, der blev sendt på markedet. Det betyder, at de danske husholdninger halter markant efter de svenske, der indsamlede 75 procent af deres lyskilder i 2013.

Læs også: Nespresso vil genanvende kaffekapsler

Derfor opfordrer belysningsfabrikanten Osram de danske forbrugere til at begrænse spild og forurening af jordens ressourcer og i stedet genanvende flere lyskilder.

”"Danmark er helt klart langt bagefter Sverige i indsatsen for at genanvende lyskilder. Mange virksomheder har sat genanvendelsen i system. Nu er vi meget opsatte på, at forbrugerne også skruer op for indsatsen, så vi kan indhente svenskernes forspring. LWF (Lyskildebranchens WEEE Forening red.) og genbrugsstationerne har sørget for, at indsamlingsmodellen er på plads, så der er i dag ikke er nogen forhindringer for, at forbrugerne kan genanvende materialerne og undgå at forurene"”, siger Henrik Worsøe fra Osram.

Selv om genanvendelse generelt har fået stor opmærksomhed i samfundsbevidstheden, har mængden af genanvendte lyskilder ligget uforandret på 50 procent siden 2011.

Det er til trods for, at genanvendelse af lyskilder er blevet nemmere for hr. og fru Jensen. LWF, som siden september 2013 har stået for indsamlingen af brugte sparepærer og lysstofrør, modtager i dag brugte lyskilder fra i alt 193 kommunale genbrugspladser, og forbrugere kan, ved at indtaste deres postnummer på LWF’s hjemmeside, finde det nærmeste indsamlingssted.

Derfor håber Jan Bielefeldt, der er administrerende direktør i Lyskildebranchens WEEE Forening (LWF), at de danske husholdninger begynder at vise, at de godt kan genvende lyskilder.

Læs også: TerraCycle genanvender varmdrikskapsler

"”Genanvendelse er ikke kun for virksomheder. Tiltag som eksempelvis postnummer-søgefunktionen har virkelig åbnet nye døre og gjort det meget nemmere for os alle at sikre, at både værdifulde ressourcer og skadelige stoffer, såsom kviksølv i sparepærer og lysstofrør, bliver genanvendt i stedet for at havne i dagrenovationen", siger Jan Bielefeldt. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online