CSR skal rapporteres – rigtigt

Masser af danske virksomheder står foran at skulle producere deres første CSR-rapport næste år. Udfordringen behøver dog slet ikke være uoverskuelig.

13.07.2009

CSR.dk

I december 2008 blev årsregnskabsloven ændret, således at virksomheder nu årligt skal aflægge rapport om deres samfundsansvar. Det stiller en lang række virksomheder overfor en mængde nye udfordringer omkring indhold og udformning af en sådan rapport. Det er dog ikke udfordringer der behøver at lægge hele organisationen ned. Det mener rådgivningsfirmaet Humankind CSR & kommunikation i hvert fald ikke.
”Den nye lov stiller ikke krav om, at alle skal være verdensmestre i CSR fra starten. Især det første år vil det være helt legalt at skrive, at man først er ved at tage hul på opgaven. Det afgørende er, at man kan demonstrere en systematik i arbejdet, og at man har klare mål for sine indsatser,” siger stifter og rådgiver, Claes Amundsen.
Konkret forventes der i den nye lov, at virksomhederne udformer en politik for deres samfundsmæssige ansvar og følgelig kan dokumentere både indsats og resultater. Rammerne for, hvordan det skal ske er dog store, så her anbefaler Humankind at virksomheden fokuserer på fire punkter. For det første at udforme en kortfattet CSR-politik, for det andet at udvælge de områder der vil være relevante at rapportere om, for det tredje at sørge for en korrekt indsamling af data, og endelig udforme rapporten i et sprog og layout der gør, at nogen rent faktisk får lyst til at læse den. Specielt det sidste punkt er vigtigt – og dog ofte overset.
”Når nu virksomheden bruger de mange kræfter på at få styr på arbejdet og udarbejde rapporten, skal den naturligvis også læses. Det er desværre slet ikke nogen selvfølge. Derfor handler det om at skrive og layoute rapporten, så den er både relevant og fængende,” siger Claes Amundsen.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online