CSR-pris til dansk direktør i Vietnam

MASCOTs danske direktør i Vietnam får royal æresmedalje for vedholdende CSR-engagement. Prisen blev overrakt af HKH Kronprins Frederik i Hanoi i går.

29.11.2011

CSR.dk

MASCOTs danske direktør i Vietnam, Thomas Bo Pedersen, fik i går overrakt en royal æresmedalje af HKH Kronprins Frederik. Kronprins Frederik uddelte Prins Henriks Æresmedalje og Dansk Eksportforenings Diplom under et stort erhvervsseminar i Hanoi.

Æren skyldes Thomas Bo Pedersens engagerede arbejde med socialt ansvar for virksomhedens 1700 ansatte i Vietnam. Siden han i 2006 blev ansat af MASCOT til at bygge virksomhedens produktionsfaciliteter op fra bunden i Vietnam, har han haft fokus på social ansvarlighed.
"Lige fra begyndelsen har CSR været et centralt element i den samlede investering i Vietnam. Det startede allerede på byggepladsen, hvor vi lagde internationale standarder for sikkerheden«, fortæller Thomas Bo Pedersen, og understreger, at det vakte stor opsigt i Vietnam, at man faktisk kan gennemføre et større byggeri uden ulykker.

Skaber effektivitet på længere sigt
Ifølge direktøren viser MASCOT i sit lokalområde, at virksomheden gør en forskel med gode arbejdsforhold, sundhedsprogrammer, privat lægeklinik stillet gratis til rådighed for alle ansatte samt via sociale oplysningskampagner. Og det gør virksomheden mere produktiv på længere sigt.
"Det gør os ikke bare til en attraktiv arbejdsplads. CSR-investeringen kommer også igen i form af en langt højere effektivitet end normalt i Vietnam," siger Thomas Bo Pedersen.

Glæde hos dansk handelsminister
Med på erhvervsseminaret i Hanoi var handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr, der glæder sig over, at æresmedaljen går til en virksomhed, der påtager sig et klart socialt ansvar.
"Når danske virksomheder gør brug af globaliseringens muligheder og placerer produktion i vækstøkonomier som Vietnam, påtager de sig samtidig et ansvar for at sikre ordentlige produktions-, arbejds- og miljøforhold. Det glade budskab i MASCOT-historien er, at anstændig forretning også er god forretning," udtaler Pia Olsen Dyhr.
 
- OWG

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus