CSR på Nettet: Kompas til et godt samarbejde

CSR Kompasset på www.csrkompasset.dk er et gratis tilbud til alle virksomheder, som er udviklet i et samarbejde...

24.11.2008

CSR.dk

CSR Kompasset på www.csrkompasset.dk er et gratis tilbud til alle virksomheder, som er udviklet i et samarbejde mellem Dansk Industri, Institut for Menneskerettigheder samt Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Kompasset er opdelt i to funktioner: et hvis virksomheden har fået en henvendelse fra sine kunder med CSR-krav. Her kan virksomheden få hjælp til at dokumentere sin indsats med en CSR Erklæring. Den anden funktion gælder, hvis virksomheden selv vil stille sociale eller miljømæssige krav til leverandører. Her kan virksomheden bruge et CSR Kodeks.

CSR Erklæring
Her kan virksomheden få hjælp til at sammensætte et skriftligt svar til kunden – på enten dansk og/eller engelsk. Med en CSR Erklæring i hånden kan virksomheden tilkendegive, at den overholder de krav, som kunden har stillet.
På siden er der formuleret konkrete erklæringstekster vedrørende alle centrale CSR krav. Disse erklæringstekster kan virksomheden ret nemt og hurtigt samle i en CSR Erklæring og printe ud til kunder og samarbejdspartnere.

CSR Kodeks
Her kan virksomheden få hjælp til
at teste om virksomheden har behov for ansvarlig leverandørstyring
at lave sin egen Code of Conduct
at lave en vurdering af hvilke leverandører man skal koncentrere dig om
at implementere sin Code of Conduct ved hjælp af selvevaluering eller leverandørbesøg
at få konkrete ideer til hvordan man kan hjælpe leverandøren med at forbedre sociale, miljømæssige og etiske standarder
at få overblik over relevante brancheinitiativer, certificeringsordninger og landeprofiler
at læse om eksempler på andre virksomheder, der har benyttet CSR-kompasset

En adfærds-ændrende dialog
CSR-koordinator AnneMarie Meisling fra Dansk Industri fortæller: ”I princippet kunne CSR-kompasset ligeså godt hedde ”leverandør-kompasset” for det handler om leverandører. Her kan virksomheder, hvis de får en Code of Conduct af deres kunder gå ind på kompasset og få hjælp til at besvare de spørgsmål, der er i sådan en Code of Conduct. Det er det ene element. Det andet element, som tit er i fokus i pressen, er, hvilke krav man kan stille til sine egne leverandører, og der hjælper kompasset virksomhederne med at lave en Code of Conduct, men i endnu højere grad er der en masse råd og vejledning om, hvordan man arbejder med CSR i praksis.”
Ifølge AnneMarie Meisling er der sket en voldsom udvikling på området: ”Det ændrer ikke nødvendigvis forholdet hos leverandøren, at man bare har nogle papirer med regler, som man sender af sted til dem. I dag kræver leverandør-samarbejdet, at man får det integreret i nogle systemer og processer for at sikre sig, at forholdene reelt er okay hos leverandøren. Derfor er CSR-kompasset blevet opdateret i januar netop med fokus på, at man i højere grad sikrer, at forholdene reelt ændrer sig hos leverandøren og opbygger kapaciteter hos denne – altså at man tager den reelle dialog med sin leverandør.”
Og sidens besøgstal vidner da også om, at mange virksomheder netop nu søger svar på spørgsmål i forhold til leverandør-styring: ”Vi har et gennemsnit på 25.000 besøg om måneden på CSR-kompasset og det er rigtigt positivt. En af de gode ting, med sådan et web-værktøj er jo, at man kan gå ind og ændre det hele tiden, når nye emner indenfor CSR dukker op. Og det gør der jo hele tiden.”, slutter AnneMarie Meisling.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn