CSR Agendaen #6 om forretningudvikling med verdensmål

Ny podcast fra CSR.dk om verdensmål som drivkraft for forretningsudvikling - hvad har vi lært?

03.01.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvordan laver man forretningsudvikling med verdensmålene? Det spørgsmål ville CSR.dk gerne undersøge nærmere i forbindelse med vores fokus på CSR-business casen, og derfor inviterede vi tre gæster til at dele deres erfaringer med og ideer til, hvordan man verdensmål og forretning spiller sammen.  

I podcasten møder du: 

  • Stine Kirstein Junge fra UNDP, som er ansvarlig for deres SDG-acceleratorprogram, hvor snart 32 virksomheder har udviklet nye forretningsideer med udgangspunkt i verdensmål.
  • Henrik Schramm Rasmussen fra DI - Dansk Industri, som driver programmet Fra Filantropi til forretning, hvor 21 virksomheder over de seneste to år har arbejdet med at integrere verdensmålene i deres forretning. 
  • Sara Krüger Falk, som er direktør for UN Global Compacts danske netværk, hvor medlemmerne - baseret på foreningens 10 principper - også arbejder med at få verdensmål i deres forretning. 

De fortæller om, hvad de har lært af de seneste års arbejde, kommer med gode råd og byder på et par eksempler fra virkeligheden. 

Fik du hørt seneste episode af CSR Agendaen, som er en reportage fra Building Green 2019? Ellers kan du høre den her eller finde hele podcastserien i din podcast app – søg efter ’CSR Agendaen’.’

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: business casen

Hvad er business casen for CSR i 2019, og hvordan har den ændret sig? Hvad driver egentlig CSR-værket?  

Relateret indhold

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

14.05.2026CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense