Clean arrangerer workshop i Beijing

Clean afholder i begyndelsen af december en co-creation workshop i Beijing. Workshoppen er en del af arbejdet med Eco Cities i den kinesiske millionby.

Beijings bystyre og Københavns Kommune arbejder sammen om Eco City-projektet..

07.10.2014

CSR.dk

I 2012 underskrev Københavns Kommune en samarbejdsaftale med Beijings bystyre. Aftalen omhandler "urban planning" og har fokus på bæredygtighed i byplanlægning og byggeri. Aftalen ligger til grund for specifikke projekter inden for de såkaldte Eco Cities.

Cleantech klyngeorganisationen Clean afholder på baggrund af Eco City-projekterne en workshop, som finder sted i starten af december i Beijing. Workshoppen er en del af overborgmester Frank Jensens officielle besøg til millionbyen, og Frank Jensen vil i forbindelse med besøget blive ledsaget af en større erhvervsdelegation inden for blandt andet cleantech-områet.

En del af noget større
I forbindelse med workshoppen giver Clean danske organisationer mulighed for at komme helt tæt på projekter i en af de byer i verden, som har de mest komplekse cleantech-projekter.

Til Cleans co-creation workshop vil de ansvarlige beslutningstagere inden for Eco City-projektet være til stede. Workshoppen giver således Cleans medlemmer mulighed for at sidde ved forhandlingsbordet med afgørende beslutningstagere og samtidig blive en del af at tilbyde integrerede løsninger til en by med komplekse udfordringer på miljø- og klimaområdet.

Læs også: Bæredygtige ideer i byggeriet skal hyldes

Under besøget vil der ligeledes blive afholdt workshops om vandhåndtering og "urban planning" generelt, og der vil derudover blive skrevet under på en ny samarbejdsaftale mellem de to søsterbyer.

Feingtai Changxingdian Eco City og Changping Future Science and Technology Park er navnene på de Eco Cities i Beijing, som er klar til at indgå projekter med danske virksomheder.

Turen afholdes fra den 3. til den 6. december, men det endelige program ligger endnu ikke fast.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom