Cirkulært byggeri kræver fælles ansvar og klare rammer

Trods høje ambitionsniveauer spærrer uklare rammer og manglende samarbejde for indfrielsen af byggeriets store potentiale for bedre ressourceudnyttelse. Sådan lyder det fra Enemærke & Petersen, der dog fremhæver nye projekter, der viser, at cirkulære principper kan omsættes til praksis.

31.10.2025

CSR.dk

Byggebranchen producerer omkring 40 procent af Danmarks samlede affald og har dermed et enormt potentiale for bedre ressourceudnyttelse. Men selv med høje ambitioner om cirkulært byggeri og genbrug af materialer oplever Enemærke & Petersen, at regler, ansvar og økonomi ofte spænder ben for de gode intentioner.

Hos Enemærke & Petersen ser man et behov for at tænke anderledes: ikke kun i forhold til hvad der bygges, men også hvordan og hvorfor.

“Det kræver et fælles ansvar og tæt samarbejde mellem entreprenører, bygherrer, rådgivere og producenter. Med tidlig planlægning og vidensdeling kan vi omsætte cirkulære ambitioner til praksis”, lyder det fra Frederik Gade Lind, bæredygtighedskonsulent hos Enemærke & Petersen.

For selv når viljen til genbrug er til stede, er det ofte et spørgsmål om timing, økonomi og dokumentation. Materialer som døre, lofter og træ kan genbruges og har ofte højere kvalitet end nye, men det kræver planlægning og investering.

“Det er ikke en hemmelighed, at genbrug stadig er dyrere end at købe nyt. Men de materialer, vi genbruger, har ofte en kvalitet og en historie, som nye materialer langt fra kan matche”, fortæller Jacob Bøgvad, projektleder hos Enemærke & Petersen.

Læringen fra byggepladsen

Også manglende standarder og uklarhed om ansvar hæmmer genanvendelse i byggeriet. Materialer skal kunne dokumenteres med hensyn til kvalitet, sikkerhed og kemi, hvilket ofte er dyrt og tidskrævende. Særligt peger Frederik Gade Lind på, at med manglende standarder falder ansvaret ofte på entreprenøren, hvilket hæmme innovation.

Dertil kommer også logistik og timing som yderligere udfordringer. Materialer skal være tilgængelige på det rette tidspunkt, og mellemlagring kræver plads og koordinering.

Netop disse erfaringer tager Enemærke & Petersen med sig i en række projekter, hvor cirkulære principper er omsat til praksis. I udviklingsprojektet Rønnebo CØ, som udføres i byggepartnerskabet TRUST, bliver betonhuldæk taget ud til genbrug, mens man i et projekt i Nordhavn anvender genbrugstegl på facaden. 

På Damhusengens Skole i Vanløse, der bliver Danmarks største folkeskole, når projektet står færdigt, er genbrug ligeledes tænkt ind fra start. Her er blandt andet 350.000 mursten fra de oprindelige bygninger nænsomt renset og genanvendt, og store mængder materialer er sendt til genbrug og upcycling som led i et omfattende cirkulært fokus.

Og i Circle House, Danmarks første almene boligbyggeri designet til at kunne skilles ad og genbruges, bygges projektet efter cirkulære principper. Og hvor Enemærke & Petersen som en del af udførelsen skal eftervise adskillelsen.

Regler, marked og muligheder

Lovgivning og regulering spiller en stadig større rolle for at fremme cirkulært byggeri. Nye krav om selektiv nedrivning og dokumentation af genanvendelsespotentiale giver entreprenører bedre forudsætninger for at planlægge projekter, hvor genbrug af materialer kan integreres fra start.

Men lovgivning alene er ikke nok. Markedet må også følge med. For at genbrug skal blive praktisk muligt, kan producenter og leverandører spille en vigtig rolle.

“Hvis markedet tager ansvar og tør tilbyde genbrugsmaterialer som standardvarer, vil det gøre en enorm forskel. Det vil åbne op for, at flere bygherrer kan vælge cirkulære løsninger uden at skulle påtage sig alt risikoen selv”, forklarer Frederik Gade Lind.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online