Christian Friis Bach til GoGlobal workshop

Udviklingministeren fortæller om regeringens støtte til danske virksomheders forretninger i u-lande i et side-event til CSR Awards 16.-17. september i Holstebro.

Udviklingsminister Christian Friis Bach. Foto: Bjarke Ørsted.

30.08.2013

CSR.dk

Udviklingsminister Christian Friis Bach kommer med regeringens bud på strategiske indsatser i workshop om stakeholder management.

Med til GoGlobals event er også CSR & Corporate Relations Manager Malene Brandt fra Røde Kors. Hun vil komme ind på organisationens tilgang til partnerskaber med og relationer til private virksomheder. TDC er Røde Kors’ hovedpartner, og i år indgik Røde Kors et partnerskab med Energi Danmark.

Oplægsholdere til side-event

  1. Udviklingsminister Christian Friis Bach
  2. Poul Strandmark, adm. direktør i Bluepack
  3. Malene Brandt CSR & Corporate Relations Manager i Røde Kors
  4. Karsten Ingemann Pedersen, adm. direktør i Systemteknik
  5. Jesper Nielsen international konsulent fra 3F
     

Mange overvejelser efter Bangladesh-ulykke
Håndtering af risici er en central faktor i virksomheders forretning i u-lande. Efter Bangladesh-ulykken tidligere på året har virksomheder med stakeholders i lande som Bangladesh haft mange overvejelser i forholdet til deres interessenter.

Det er blevet diskuteret i medierne, om virksomhederne skal offentliggøre leverandørlister, og om virksomhederne skal trække sine fabrikker ud af Bangladesh. I år underskrev seks danske tekstilvirksomheder en international aftale, som skal forebygge lignende katestrofer i fremtiden.

Mange private virksomheder og interesseorganisationer vil bidrage med erfaringer, input og redskaber til, hvordan stakeholders kan optimeres, så virksomheder bedst muligt sikrer standarderne for deres samarbejdspartnere og leverandører.

Læs også: Bæredygtige fisk på menuen til CSR Awards

Ved afslutningen af workshoppen vil udviklingsminister Christian Friis Bach uddele IFUs CSR Investment Award 2013, der gives for den mest bæredygtige danske investering i udviklingslande.   

CSR Awards foregår 16.-17. september i Musikteatret I Holstebro. Ud over udviklingsministeren og Malene Brandt  deltager direktør i Systemteknik Karsten Ingemann Pedersen, direktør i Bluepack Poul Strandmark og international konsulent Jesper Nielsen fra 3F. GoGlobal er et samarbejde mellem Danida, EKF, Eksportrådet, IFU og Access2Innovation. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup