Christian Friis Bach til GoGlobal workshop

Udviklingministeren fortæller om regeringens støtte til danske virksomheders forretninger i u-lande i et side-event til CSR Awards 16.-17. september i Holstebro.

Udviklingsminister Christian Friis Bach. Foto: Bjarke Ørsted.

30.08.2013

CSR.dk

Udviklingsminister Christian Friis Bach kommer med regeringens bud på strategiske indsatser i workshop om stakeholder management.

Med til GoGlobals event er også CSR & Corporate Relations Manager Malene Brandt fra Røde Kors. Hun vil komme ind på organisationens tilgang til partnerskaber med og relationer til private virksomheder. TDC er Røde Kors’ hovedpartner, og i år indgik Røde Kors et partnerskab med Energi Danmark.

Oplægsholdere til side-event

  1. Udviklingsminister Christian Friis Bach
  2. Poul Strandmark, adm. direktør i Bluepack
  3. Malene Brandt CSR & Corporate Relations Manager i Røde Kors
  4. Karsten Ingemann Pedersen, adm. direktør i Systemteknik
  5. Jesper Nielsen international konsulent fra 3F
     

Mange overvejelser efter Bangladesh-ulykke
Håndtering af risici er en central faktor i virksomheders forretning i u-lande. Efter Bangladesh-ulykken tidligere på året har virksomheder med stakeholders i lande som Bangladesh haft mange overvejelser i forholdet til deres interessenter.

Det er blevet diskuteret i medierne, om virksomhederne skal offentliggøre leverandørlister, og om virksomhederne skal trække sine fabrikker ud af Bangladesh. I år underskrev seks danske tekstilvirksomheder en international aftale, som skal forebygge lignende katestrofer i fremtiden.

Mange private virksomheder og interesseorganisationer vil bidrage med erfaringer, input og redskaber til, hvordan stakeholders kan optimeres, så virksomheder bedst muligt sikrer standarderne for deres samarbejdspartnere og leverandører.

Læs også: Bæredygtige fisk på menuen til CSR Awards

Ved afslutningen af workshoppen vil udviklingsminister Christian Friis Bach uddele IFUs CSR Investment Award 2013, der gives for den mest bæredygtige danske investering i udviklingslande.   

CSR Awards foregår 16.-17. september i Musikteatret I Holstebro. Ud over udviklingsministeren og Malene Brandt  deltager direktør i Systemteknik Karsten Ingemann Pedersen, direktør i Bluepack Poul Strandmark og international konsulent Jesper Nielsen fra 3F. GoGlobal er et samarbejde mellem Danida, EKF, Eksportrådet, IFU og Access2Innovation. 

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

17.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Transportbranchen

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

16.09.2025MäRK

Sponseret

Vi får den verden, vi fortæller om

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Miljømærkning Danmark
Webinar
Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

Få viden, inspiration og praktiske råd til at komme godt i gang med miljømærkede indkøb.

Dato

18.09.2025

Tid

13:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense