Carlsbergs CEO er overrasket over, hvor hurtigt det går med at udfase kul

Carlsberg udgiver i dag sin bæredygtighedsrapport for 2019. Der er fremskridt på alle de fire områder i strategien, og en optimistisk CEO fortæller CSR.dk, hvad han ser frem til.

04.02.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

"Carlsberg-gruppen rapporterer om fremskridt på de mål for bæredygtighed, der er sat i Together Towards ZERO. Resultaterne understreger vigtigheden af samarbejde med lokale partnere og globale eksperter i hele værdikæden."

Det skete i 2019

I rapporten for 2019 kan man læse den fulde historie om 2019, men her er hvad Carlsberg selv fremhæver:

  • Reduktion i CO2-udledning: 30% reduktion i relativ og 25% reduktion i absolut CO2-udledning fra bryggerierne siden 2015. Dette er opnået takket være et løbende effektivitetsprogram, anvendelse af 56% vedvarende elektricitet og et fald i anvendelsen af kul på 89% (baseret på vægt) siden 2015.
  • Eldrevne leverancer: 20 fuldt eldrevne 26-ton-lastbiler vil blive leveret til Carlsbergs schweiziske selskab, Feldschlösschen, i 2020, hvor de skal betjene bryggeriets 15 logistiklokationer. Dette initiativ viser, at store eldrevne lastbiler fremadrettet er en både kommercielt og operationelt.
  • Emballageinnovation: Forbedringer inden innovative emballageløsninger, herunder udbredelse af den plastikreducerende multipack-løsning Snap Pack, genanvendt plast og Gruppens første 100% genanvendte PET-flaske. I 2019 afslørede Carlsberg to prototyper af verdens første papirølflaske – Green Fibre Bottle – i partnerskab med Paboco (the paper bottle company).
  • Vandeffektivitet: 12% reduktion i relativt vandforbrug siden 2015. Carlsberg lancerede investering i et totalt vandgenvindingsanlæg på Fredericia-bryggeriet iværksat gennem et offentligt-privat partnerskab, DRIP. Anlægget vil reducere bryggeriets gennemsnitlige vandforbrug fra 2,9 hl vand pr. hl øl til 1.4 hl/hl og skære 10% af energiforbruget.
  • Undervisning i sikkerhed: 44% fald i frekvensen af arbejdsulykker med fravær siden 2015. Dette er opnået ved at engagere flere medarbejdere i arbejdsmiljøtiltag og gennem målrettede programmer for undervisning i sikkerhedsledelse, højrisikoaktiviteter og sikker kørsel i samarbejde med erfarne partnere som RMS Switzerland, 3M og professionelle køreskoler.
  • Forbrugervalg: 38% volumenstigning i alkoholfrie øl siden 2015 takket være større produktudvalg og indførelse af alkoholfrit øl på fad. Disse tiltag er vigtige skridt i retning af at nå målet om altid at kunne tilbyde forbrugerne et alkoholfrit valg.

Sådan indleder Carlsberg sin pressemeddelelse for bæredygtighedsrapporten 2019. De fire mål med 2030 som slutdatoe i Together Towards Zero er: 

  • nul CO2-udledning
  • nul vandspild
  • nul uansvarligt alkoholforbrug
  • en kultur med nul arbejdsulykker.

CSR.dk spurgte CEO Cees 't Hart, hvad han var mest overrasket over, efter de første to års arbejde mod de fire mål.

Læs ogsåCarlsberg løfter glasflasken i bæredygtighedens navn

”Jeg er ærlig talt mest overrasket over, at vi har været i stand til at reducere vores afhængighed af kul med næsten 90 procent allerede, og at vi nu har fem carbon-neutrale produktionssteder. Det har ikke været nemt, og jeg ved hvor hårdt vores folk har arbejdet for at opnå dette,” sagde han i en e-mail.

Hårdt arbejde sammen med andre
Udfasningen af kul er blot et element i den omstilling verdens tredjestørste bryggeri er i gang med, og det er Cees’t Hart udmærket klar over:

”I de næste år skal vi arbejde hårdt for at kunne levere på vores 2030 målsætning om ikke at have et carbon footprint fra vores bryggerier. Det bliver ikke nemt. Så vi investerer betydelige beløb i forskning og teknologi, samtidig med at vi fortsætter med at drive effektiviseringer og innovative løsninger på bryggerierne.”

Fremtiden byder altså på hårdt arbejde. Men også på et seriøst lyspunkt.

”Når jeg ser fremad, er jeg begejstret for at se, hvor positivt vores kunder og forbrugere tager imod vores bæredygtighedsindsats. Jeg er sikker på, at sammen vil vi virkelig kunne skabe forandring,” siger Cees’t Hart til CSR.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online