Carlsbergs CEO er overrasket over, hvor hurtigt det går med at udfase kul

Carlsberg udgiver i dag sin bæredygtighedsrapport for 2019. Der er fremskridt på alle de fire områder i strategien, og en optimistisk CEO fortæller CSR.dk, hvad han ser frem til.

04.02.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

"Carlsberg-gruppen rapporterer om fremskridt på de mål for bæredygtighed, der er sat i Together Towards ZERO. Resultaterne understreger vigtigheden af samarbejde med lokale partnere og globale eksperter i hele værdikæden."

Det skete i 2019

I rapporten for 2019 kan man læse den fulde historie om 2019, men her er hvad Carlsberg selv fremhæver:

  • Reduktion i CO2-udledning: 30% reduktion i relativ og 25% reduktion i absolut CO2-udledning fra bryggerierne siden 2015. Dette er opnået takket være et løbende effektivitetsprogram, anvendelse af 56% vedvarende elektricitet og et fald i anvendelsen af kul på 89% (baseret på vægt) siden 2015.
  • Eldrevne leverancer: 20 fuldt eldrevne 26-ton-lastbiler vil blive leveret til Carlsbergs schweiziske selskab, Feldschlösschen, i 2020, hvor de skal betjene bryggeriets 15 logistiklokationer. Dette initiativ viser, at store eldrevne lastbiler fremadrettet er en både kommercielt og operationelt.
  • Emballageinnovation: Forbedringer inden innovative emballageløsninger, herunder udbredelse af den plastikreducerende multipack-løsning Snap Pack, genanvendt plast og Gruppens første 100% genanvendte PET-flaske. I 2019 afslørede Carlsberg to prototyper af verdens første papirølflaske – Green Fibre Bottle – i partnerskab med Paboco (the paper bottle company).
  • Vandeffektivitet: 12% reduktion i relativt vandforbrug siden 2015. Carlsberg lancerede investering i et totalt vandgenvindingsanlæg på Fredericia-bryggeriet iværksat gennem et offentligt-privat partnerskab, DRIP. Anlægget vil reducere bryggeriets gennemsnitlige vandforbrug fra 2,9 hl vand pr. hl øl til 1.4 hl/hl og skære 10% af energiforbruget.
  • Undervisning i sikkerhed: 44% fald i frekvensen af arbejdsulykker med fravær siden 2015. Dette er opnået ved at engagere flere medarbejdere i arbejdsmiljøtiltag og gennem målrettede programmer for undervisning i sikkerhedsledelse, højrisikoaktiviteter og sikker kørsel i samarbejde med erfarne partnere som RMS Switzerland, 3M og professionelle køreskoler.
  • Forbrugervalg: 38% volumenstigning i alkoholfrie øl siden 2015 takket være større produktudvalg og indførelse af alkoholfrit øl på fad. Disse tiltag er vigtige skridt i retning af at nå målet om altid at kunne tilbyde forbrugerne et alkoholfrit valg.

Sådan indleder Carlsberg sin pressemeddelelse for bæredygtighedsrapporten 2019. De fire mål med 2030 som slutdatoe i Together Towards Zero er: 

  • nul CO2-udledning
  • nul vandspild
  • nul uansvarligt alkoholforbrug
  • en kultur med nul arbejdsulykker.

CSR.dk spurgte CEO Cees 't Hart, hvad han var mest overrasket over, efter de første to års arbejde mod de fire mål.

Læs ogsåCarlsberg løfter glasflasken i bæredygtighedens navn

”Jeg er ærlig talt mest overrasket over, at vi har været i stand til at reducere vores afhængighed af kul med næsten 90 procent allerede, og at vi nu har fem carbon-neutrale produktionssteder. Det har ikke været nemt, og jeg ved hvor hårdt vores folk har arbejdet for at opnå dette,” sagde han i en e-mail.

Hårdt arbejde sammen med andre
Udfasningen af kul er blot et element i den omstilling verdens tredjestørste bryggeri er i gang med, og det er Cees’t Hart udmærket klar over:

”I de næste år skal vi arbejde hårdt for at kunne levere på vores 2030 målsætning om ikke at have et carbon footprint fra vores bryggerier. Det bliver ikke nemt. Så vi investerer betydelige beløb i forskning og teknologi, samtidig med at vi fortsætter med at drive effektiviseringer og innovative løsninger på bryggerierne.”

Fremtiden byder altså på hårdt arbejde. Men også på et seriøst lyspunkt.

”Når jeg ser fremad, er jeg begejstret for at se, hvor positivt vores kunder og forbrugere tager imod vores bæredygtighedsindsats. Jeg er sikker på, at sammen vil vi virkelig kunne skabe forandring,” siger Cees’t Hart til CSR.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense