Carlsberg lancerer øl med grønt image, men kritiseres for at vildlede om miljøeffekten

Ny pilsner markedsføres som et bæredygtigt gennembrud baseret på regenerativt landbrug, men eksperter advarer om, at det blot er gammel vin på nye flasker og kan forvirre forbrugerne

Foto: CONCITO

16.06.2025

CSR.dk

Carlsberg har netop lanceret en ny øl under navnet ”Grobund”.

Ifølge bryggeriet er den brygget på malt bygget med regenerative dyrkningsmetoder, som skal styrke jordens sundhed og mindske miljøpåvirkningen. Topchef Jacob Aarup Andersen kaldte det på Folkemødet ”en kæmpe forandring i vores tilgang" og opfordrede til udbredelse af metoden i samarbejde med landbruget.

Carlsberg har allerede sikret leverancer af 14.800 tons malt fra de tre partnere DLG, Viking Malt og Fuglsang. Det svarer til produktionen af 100 millioner liter øl og dækker ifølge selskabet cirka 40 procent af deres danske behov.

Målet er ifølge adm. direktør Peter Haahr Nielsen, at hele Carlsberg-koncernen skal overgå til regenerativt korn senest i 2040. 

Gammel vin på nye flasker

På trods af de grønne ambitioner bliver lanceringen mødt med skepsis fra flere sider. Ifølge Gylle.dk minder de krav, som Carlsberg opstiller for at kalde byggen regenerativ, i høj grad om praksis i konventionelt landbrug herunder brugen af pesticider og kunstgødning. Der er heller ingen uafhængig kontrol, og leverandørerne underskriver blot en tro- og love-erklæring.

"Det vil være en smal sag for enhver konventionel korndyrker at levere regenerativt dyrket maltbyg og inkassere merprisen," lyder vurderingen i artiklen, hvor det også fremgår, at enkelte leverandører har brugt op mod otte forskellige sprøjtemidler; heriblandt PFAS-holdige midler med kendt risiko for skader på fostre.

Også Økologisk Landsforening kritiserer det nye koncept. 

"Jeg mener, at det er cherry-picking, når virksomheder tager et selvstændigt element som de regenerative principper ud af økologien og bruger det som et enkelt parameter at markedsføre sig på," siger Sybille Kyed, landbrugs- og fødevarepolitisk chef i foreningen, til magasinet Økologisk Nu.

Den europæiske sammenslutning Ifoam Organics Europe bakker op og mener, at det regenerative begreb misbruges i branding og kan ende med at vildlede forbrugerne.

Carlsberg fastholder, at initiativet er en reel miljøforbedring og peger på et tæt samarbejde med landbrugets aktører om at udvikle en ny tilgang til bæredygtig råvareproduktion.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

03.07.2026CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn