Brosbøl: Vi skal skabe fremtidens byer sammen

Miljøminister Kirsten Brosbøl samlede mandag førende danske eksperter, kommunalfolk og arkitekter for at dele viden og komme med forslag til ministerens strategi for en bæredygtig byplanlægning.

16.06.2014

CSR.dk

"Der er ingen tvivl om, at grønne områder i sig selv kan være med til at hæve livskvaliteten for byboerne", siger miljøminister Kirsten Brosbøl. Foto: Claus Bjørn Larsen. .

Det var flere end 50 af landets eksperter inden for bæredygtig byplanlægning mandag samlet i København for at finde ud af. Det skete til en 12-timer lang camp om bæredygtige byer. Her skulle de knække nogle af de miljø-, klima- og ressourcemæssige problemstillinger, som Danmark i fremtiden vil stå over for.

Men erfaringerne og løsningerne, som deltagerne fandt frem til på campen, kan også bruges her og nu i byplanlægningen i kommunerne.

”Bæredygtige byer er vejen frem, men det bliver kun til virkelighed, hvis vi kan få stregerne på tegnebrættet og alle de gode idéer integreret i hverdagen både hos befolkningen og i virksomhederne i byerne”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Campen fokuserede desuden på byernes ressourceforbrug og undersøgte, hvordan ressourcer som byggematerialer, vand og affald kan indgå i et kredsløb med kun meget lidt spild.

Vi skal bo i grønne og blå byer
Ifølge en undersøgelse fra Nordea-fonden mener otte ud af ti byboere, at grønne områder er vigtigere for livskvaliteten end eksempelvis at have en café i nærområdet.

Derfor diskuterede deltagerne også, hvordan man bedre kobler natur og by, så flere får adgang til grønne områder, hvor man kan stresse af, dyrke motion eller bare åbne en bog under et træ.

”Grønne områder er desuden vigtige i klimasikringen af vores byer, da parker, søer og kanaler kan være med til at gøre vores byer mere modstandsdygtige over for klimaforandringer, monsterregn og tørke”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Læs også: Miljøministeriet belønner grønne ideer

Campen blev afholdt på Carlsberg Museum & Business Centre i København.  

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København