Besøg Danmarks første fagmesse for grøn vej-transport

Øksnehallen i Købehavn lægger rammer til fagmessen Driving Green i slutningen af august. Messen er den første af sin art på dansk jord.

17.06.2014

CSR.dk

Fagmessen Driving Green, som afholdes i Øksnehallen i København den 27. og 28. august, er Danmarks første inden for grøn- og energirigtig vejtransport. Messen bliver en platform for dialog og løsninger, der på forskellig vis bidrager til en grønnere, mere bæredygtig og CO2-venlig vejtransport.

Det er gratis at deltage på Driving Green, hvor dagene vil byde på en lang række faglige indlæg, hvor du blandt andet kan møde både transportministeren og klima, energi- og bygningsministeren. Se programmet.   

Driving Green Connections
På Driving Green bliver det desuden muligt at øge udbyttet af sit besøg via Driving Green Connections, der er et fælles forum for beslutningstagere, udbydere og branchefolk inden for grøn- og energirigtig transport, hvor du kan præsentere, diskutere, udvikle og udbyde nye projekter og idéer.

Via Driving Green Connections kan du booke 1:1-møder med nye forretningspartnere og kunder. Det eneste, du skal gøre, er at registrere din virksomhed, og herefter booke dine møder – ganske gratis.

Tilmeld dig Driving Green Connections. 

Vil du deltage som udstiller?
Hvis du vil deltage som udstiller, kan du kontakte arrangørerne IBC Euroforum for høre nærmere om mulighederne for at være med i premieren på Driving Green. Få info om standplads, pris og markedsføring.

Driving Green er en del af Sharing Copenhagen, der markerer, at København har vundet EU-Kommissionens prestigefyldte pris European Green Capital Award for 2014 og er signaturevent for sporet Grøn Mobilitet.

Csr.dk er mediepartner på Driving Green.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense