Bæredygtighedens lange vej ind i bestyrelseslokalet

Ny forskning har undersøgt udfordringerne med integreringen af ESG i ledelse og peger på tre centrale hindringer.

Foto: 123rf.com

02.12.2024

CSR.dk

Med nye EU-regler og øget fokus på bæredygtighed, føler bestyrelser i danske virksomheder et stigende behov for at inkludere emnet i deres daglige arbejde.

Imidlertid viser en ny undersøgelse fra BSG og Insead, at der er lang vej endnu. For selvom 91 procent af bestyrelsesmedlemmerne anerkender bæredygtighed som et strategisk fokusområde, føler næsten 70 procent sig ikke kompetente til at integrere ESG-emner i strategiske diskussioner.

Tre knaster ved ESG-arbejde

I sin forskning har Andreas Rasche, professor i virksomheders samfundsansvar ved Centre for Sustainability, identificeret tre faktorer, der holder bæredygtighedens integration i bestyrelsesarbejdet tilbage.

  1. Struktur: Arbejdet med ESG er ofte præget af uklare strukturer. De fleste bestyrelser stræber efter en fuld integration af bæredygtighed, men det kræver, at flere af medlemmer af ESG-kompetencerne til det. Som alternativ peger Andreas Rasche derfor på bæredygtighedsudvalg som en mulig løsning, så bestyrelsen får et dedikeret rum til bæredygtighedsdiskussioner.
  2. Mindset: Diskussionerne er i dag primært centreret om compliance. Med en lind strøm af nye europæiske bæredygtighedsregler, har meget af ESG-arbejdet i bestyrelsen naturligvis handlet om compliance. Andreas Rasche fremhæver dog, at dette fokus har lagt for meget vægt på risikosiden af debatten. Han foreslår en mere afbalanceret bæredygtighedsmentalitet, hvor der suppleres med fokus på langsigtet værdi og vækstmuligheder.
  3. Kompetencer: Til sidst er der ofte et få lavt kompetenceniveau inden for bæredygtighed i bestyrelseslokalet. Om end ekspertniveau ikke er nødvendigt for bestyrelsens overvågende og vejledende rolle, kræves et grundlæggende kendskab for effektivt at kunne vurdere virksomhedens bæredygtighedsstrategi.

Med sine forslag og metoder vil Andreas Rasche have båret bæredygtigheden ind i bestyrelseslokalet. Dette handler ikke kun om bæredygtighed som et mål i sig selv, men om at styrke bestyrelsens kerneopgave: at sikre virksomhedens langsigtede interesser.

En af denne opgaves centrale punkter er at forstå, hvilke forhold har en effekt på virksomhedens konkurrenceevne – Og det er bæredygtighed.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus