Bæredygtighedens lange vej ind i bestyrelseslokalet

Ny forskning har undersøgt udfordringerne med integreringen af ESG i ledelse og peger på tre centrale hindringer.

Foto: 123rf.com

02.12.2024

CSR.dk

Med nye EU-regler og øget fokus på bæredygtighed, føler bestyrelser i danske virksomheder et stigende behov for at inkludere emnet i deres daglige arbejde.

Imidlertid viser en ny undersøgelse fra BSG og Insead, at der er lang vej endnu. For selvom 91 procent af bestyrelsesmedlemmerne anerkender bæredygtighed som et strategisk fokusområde, føler næsten 70 procent sig ikke kompetente til at integrere ESG-emner i strategiske diskussioner.

Tre knaster ved ESG-arbejde

I sin forskning har Andreas Rasche, professor i virksomheders samfundsansvar ved Centre for Sustainability, identificeret tre faktorer, der holder bæredygtighedens integration i bestyrelsesarbejdet tilbage.

  1. Struktur: Arbejdet med ESG er ofte præget af uklare strukturer. De fleste bestyrelser stræber efter en fuld integration af bæredygtighed, men det kræver, at flere af medlemmer af ESG-kompetencerne til det. Som alternativ peger Andreas Rasche derfor på bæredygtighedsudvalg som en mulig løsning, så bestyrelsen får et dedikeret rum til bæredygtighedsdiskussioner.
  2. Mindset: Diskussionerne er i dag primært centreret om compliance. Med en lind strøm af nye europæiske bæredygtighedsregler, har meget af ESG-arbejdet i bestyrelsen naturligvis handlet om compliance. Andreas Rasche fremhæver dog, at dette fokus har lagt for meget vægt på risikosiden af debatten. Han foreslår en mere afbalanceret bæredygtighedsmentalitet, hvor der suppleres med fokus på langsigtet værdi og vækstmuligheder.
  3. Kompetencer: Til sidst er der ofte et få lavt kompetenceniveau inden for bæredygtighed i bestyrelseslokalet. Om end ekspertniveau ikke er nødvendigt for bestyrelsens overvågende og vejledende rolle, kræves et grundlæggende kendskab for effektivt at kunne vurdere virksomhedens bæredygtighedsstrategi.

Med sine forslag og metoder vil Andreas Rasche have båret bæredygtigheden ind i bestyrelseslokalet. Dette handler ikke kun om bæredygtighed som et mål i sig selv, men om at styrke bestyrelsens kerneopgave: at sikre virksomhedens langsigtede interesser.

En af denne opgaves centrale punkter er at forstå, hvilke forhold har en effekt på virksomhedens konkurrenceevne – Og det er bæredygtighed.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

11.03.2026CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V