Børsen undrer sig over vindere af CSR-prisen

Til trods for, at de begge har kontroversielle sager i bagagen, blev Arla og Carlsberg i sidste uge kåret som vindere af CSR Prisen 2021. Det skaber undren hos Børsen Bæredygtigheds journalister.

CSR Prisen uddeles hvert år til to virksomheder - en børsnoteret og en unoteret - der har været gode til at formidle deres CSR-arbejde. Arkivfoto..

04.11.2021

CSR.dk

FSR – danske revisorer offentliggjorde i sidste uge de to virksomheder, der har været bedst til at fortælle om deres arbejde med bæredygtig, grøn omstilling og CSR generelt på en transparent måde. Og dette år er det Arla og Carlsberg, der løber med prisen. Det skriver Børsen.

Men samme avis undrer sig dog over, at priserne går til virksomheder, der i øjeblikket sager, hvor netop CSR-arbejdet har været under kritik.

Læs også: Arla vil købe grøn strøm fra landmændene

Arla er blandt andet blevet anklaget for vildledende markedsføring ved at kalde sin mælk for CO2-neutral. Selvom virksomheden blev frikendt af Fødevarestyrelsen i juli i år, har Forbrugerrådet Tænk og miljøorganisationen Noah anket afgørelsen.

For Carlsberg er der problemer i Indien, hvor deres datterselskab siden 2018 har været ramt af korruptionssager. Det har resulteret i fyringer og flere interne undersøgelser – i juli valgt de indiske myndigheder at træde ind i sagen og undersøge bryggeriets regnskaber.

Birgitte Mogensen, der er formand for FSR’s udvalg for samfundsansvar & bæredygtighed, påpeger, at prisen ikke handler om, hvor gode virksomhederne har været til "at opnå noget i forhold til bæredygtighed", men derimod, hvor gode de har været til at kommunikere de udfordringer og fremskridt, der har været i forbindelse med arbejdet.

Børsen peger dog på, at det kunne være man skulle ændre navnet på prisen så det fremgik tydeligere.

"Der siger jeg point taken – den tanke har vi også haft. Det tyder jo på, at det er noget, folk kan undre sig over," siger Birgitte Mogensen til Børsen Bæredygtig. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup