Axel Boisen er stoppet som direktør i CSR Fonden

Initiativtager til CSR Awards og CSR Fondens direktør i mere end to år Axel Boisen har forladt fonden, som har valgt at undlade at genbesætte stillingen.

30.04.2013

CSR.dk

Efter i mere end to år at have stået i spidsen for de succesfulde CSR Awards 2011 0g 2012, er stifteren af CSR Fonden Axel Boisen stoppet. Hans ansættelse ophørte ved årsskiftet, og i de følgende måneder var han tilknyttet som konsulent.

Axel Boisen siger, at det altid har været hans hensigt at skubbe initiativet CSR Awards igang og derefter stoppe. Han betegner sig selv mere som en iværksætter end en driftperson. Alligevel ærgrer det ham, at han også vil blive husket for en ubetalt regning til en restauratør i Sønderborg i forbindelse på CSR Awards 2012 - en sag, som blev slået stort op i medierne i starten af 2013. Men den sag er ude af verden, den er forligt, og Axel Boisen er videre med nye CSR-ideer:

"Jeg lærte, at man skal være klar med damage control med det samme, når sådan en sag opstår", siger Axel Boisen i dag til Erhvervsmagasinet CSR.

Den nu forhenværende direktør, som har en uddannelse fra Danmarks Højskole for Legemsøvelser (DHL) og tidligere har arbejdet i DBU siger, at han nu er ved at forberede et projekt, der skal få CSR ind i dagligdagen for en stor gruppe mennesker. "Det handler om hverdagens valg", siger han uden at ville afsløre nærmere, hvad hans nye projekt går ud på.

Majken Nicolaisen ny sekretariatschef
CSR Fondens bestyrelse har besluttet ikke at ansætte en ny direktør, men vil derimod selv gå mere ind i den daglige drift. Majken Nicolaisen er ny sekretariatschef, og hun er tryg ved og tilfreds med en arbejdende bestyrelse.

"Jeg tager mig af den daglige drift, projektstyring og udvikling af det indholdsmæssige. Bestyrelsen står for de overordnede strategiske linjer som blandt andet er at indgå aftaler med samarbejdspartnere og sponsorer", siger sekretariatschefen.

Ingen ny direktør lige nu
Bestyrelsen i CSR Fonden består af formand Maarten van Engeland, der er adm. direktør i ISS, Christian Johansen, der er advokat og partner i Bruun Hjejle, international skuespiller Connie Nielsen, dansker og bosat i San Francisco samt Christian Honoré, partner i KPMG.

Christian Honorés kommentar til, at bestyrelsen nu skal være arbejdende, og at der ikke lige nu bliver ansat en ny direktør er:

"Det er ikke nemt at finde en med præcis de kvalifikationer, vi har brug for. Det er jo en ret speciel jobbeskrivelse, og der går ikke så mange rundt som Axel Boisen. En direktørstilling er også en stor post på budgettet. Og vi har den særlige udfordring, at talere og andre optrædende skal have penge på forhånd, mens sponsorerne foretrækker at betale sent". 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark