Axel Boisen er stoppet som direktør i CSR Fonden

Initiativtager til CSR Awards og CSR Fondens direktør i mere end to år Axel Boisen har forladt fonden, som har valgt at undlade at genbesætte stillingen.

30.04.2013

CSR.dk

Efter i mere end to år at have stået i spidsen for de succesfulde CSR Awards 2011 0g 2012, er stifteren af CSR Fonden Axel Boisen stoppet. Hans ansættelse ophørte ved årsskiftet, og i de følgende måneder var han tilknyttet som konsulent.

Axel Boisen siger, at det altid har været hans hensigt at skubbe initiativet CSR Awards igang og derefter stoppe. Han betegner sig selv mere som en iværksætter end en driftperson. Alligevel ærgrer det ham, at han også vil blive husket for en ubetalt regning til en restauratør i Sønderborg i forbindelse på CSR Awards 2012 - en sag, som blev slået stort op i medierne i starten af 2013. Men den sag er ude af verden, den er forligt, og Axel Boisen er videre med nye CSR-ideer:

"Jeg lærte, at man skal være klar med damage control med det samme, når sådan en sag opstår", siger Axel Boisen i dag til Erhvervsmagasinet CSR.

Den nu forhenværende direktør, som har en uddannelse fra Danmarks Højskole for Legemsøvelser (DHL) og tidligere har arbejdet i DBU siger, at han nu er ved at forberede et projekt, der skal få CSR ind i dagligdagen for en stor gruppe mennesker. "Det handler om hverdagens valg", siger han uden at ville afsløre nærmere, hvad hans nye projekt går ud på.

Majken Nicolaisen ny sekretariatschef
CSR Fondens bestyrelse har besluttet ikke at ansætte en ny direktør, men vil derimod selv gå mere ind i den daglige drift. Majken Nicolaisen er ny sekretariatschef, og hun er tryg ved og tilfreds med en arbejdende bestyrelse.

"Jeg tager mig af den daglige drift, projektstyring og udvikling af det indholdsmæssige. Bestyrelsen står for de overordnede strategiske linjer som blandt andet er at indgå aftaler med samarbejdspartnere og sponsorer", siger sekretariatschefen.

Ingen ny direktør lige nu
Bestyrelsen i CSR Fonden består af formand Maarten van Engeland, der er adm. direktør i ISS, Christian Johansen, der er advokat og partner i Bruun Hjejle, international skuespiller Connie Nielsen, dansker og bosat i San Francisco samt Christian Honoré, partner i KPMG.

Christian Honorés kommentar til, at bestyrelsen nu skal være arbejdende, og at der ikke lige nu bliver ansat en ny direktør er:

"Det er ikke nemt at finde en med præcis de kvalifikationer, vi har brug for. Det er jo en ret speciel jobbeskrivelse, og der går ikke så mange rundt som Axel Boisen. En direktørstilling er også en stor post på budgettet. Og vi har den særlige udfordring, at talere og andre optrædende skal have penge på forhånd, mens sponsorerne foretrækker at betale sent". 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn