Arla udfaser den hårdt kritiserede kampagne, hvor produkter markedsføres som CO2-neutrale

Efter lang tids massiv modstand trækker Arla nu stor kampagne tilbage, og melder ud at "klimakompensation er komplekst stof, som har været svært at kommunikere."

18.03.2022

CSR.dk

Mange selskaber benytter klimakompensation som led i markedsføring af CO2-neutrale produkter. Èn særlig kampagne har dog især tiltrukket sig massiv negativ opmærksomhed; nemlig den kampagne hvor Arlas markedsfører flere af deres produkter som CO2-neutrale.

Efter lang tids kritik udfaser Arla nu denne kampagne.

Det skriver Politikken.

Arla afviser, at tilbagetrækningen skyldes den massive kritik, som kampagnen har modtaget fra blandt andet Forbrugerrådet Tænk og miljøbevægelsen Noah. Arla erkender at "klimakompensation er komplekst stof, som har været svært at kommunikere."

Anja Philip, formand for Forbrugerrådet Tænk, glæder sig over, at Arla nu ikke længere vil markedsføre produkter som værende CO2-neutrale.

Læs også: Arla møder fortsat modstand på deres netto-nul mælk

"Det er selvfølgelig rigtig positivt, hvis Arla har reageret på den kritik, som vi og andre er kommet med, og er stoppet med at markedsføre deres mælkeprodukter som CO2-neutrale, hvilket vi synes er vildledende. Men det ændrer jo ikke på, at deres markedsføring formodentlig har påvirket forbrugernes valg i mere end et år", siger hun.

Kampagnen, der blev lanceret i 2020, påstod at alle drivhusgasser fra køer, lastbiler og mejerier blev kompenseret ved at beskytte regnskove mod at blive fældet. Senere på året vist satelitter dog, at dele af Arlas beskyttede regnskov var brændt ned, mens andre områder svandt ind grundet fældning. Arlas partnere påstod dog, at afskovningen havde været endnu større, hvis ikke de havde beskyttet skovene.

Læs også: Arla-kampagne modarbejdes af satellitfotos

Fødevarestyrelsen har tidligere efterspurgt klarere regler for denne type kommunikation.

"Vi ser gerne, at vi får klare fælles retningslinjer for klimakommunikation i Danmark, som alle parter anerkender og respekterer," lyder det fra Arlas pressechef Jesper Skovlund.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle