Ansvarlighedsrapport: Det første skridt og fem gode råd

Hvad er det der gør, at man som mellemstor virksomhed sætter sig ned og skriver en ansvarlighedsrapport? For Berendsen blev beslutningen udløst af Regeringens handlingsplan for virksomheders samfundsansvar.

05.10.2009

CSR.dk

Berendsen Textil Service A/S har arbejdet en del år med ansvarlighed og bæredygtighed. Blandt andet er vi certificeret efter en lang række af standarder dækkende kvalitet, miljø, arbejdsmiljø og hygiejne. Vi er i gang med at opnå licens til det nordiske miljømærke Svanen på samtlige af vores 16 vaskerier. I 2009 tilsluttede vi os de ti principper i FN’s Global Compact.

Dette årelange arbejde har vi opfattet som en naturlig og integreret del af det at udøve ansvarlig virksomhedsdrift.

Rapport skal skabe en ramme
Formålet med ansvarlighedsrapporten er at give en overordnet samlet beskrivelse af vores arbejde med samfundsmæssig ansvarlighed. Formålet er også at skabe en åben ramme for vores strategiske arbejde med ansvarlighed i årene fremover. En ramme der løbende vil blive ajourført.

Som mellemstor virksomhed gælder det om at holde tungen lige i munden. En ansvarlighedsrapport kan meget nemt blive omfattende og dermed ressourcekrævende. Det er ikke uden grund, at man stort set udelukkende ser ansvarlighedsrapporter fra de store virksomheder.

Vi valgte at indgå et samarbejde med kommunikationsfirmaet Operate, der bl.a. er specialiseret i strategisk kommunikation af ansvarlighed. Sammen udarbejdede vi et koncept, der kan danne rammen for det kommunikative arbejde med ansvarlighed i Berendsen i årene fremover. Målet var at skabe en forholdsvis kort rapport, som var let læselig og let tilgængelig.

Vores erfaring er, at det sagtens kan lade sig gøre at udarbejde en ansvarlighedsrapport som mellemstor virksomhed. Der er dog især fem råd, som vi har erfaret, er gode at have med i bagagen, inden man går i gang:

Byg på det arbejde, I allerede gør
Vi arbejdede med mange forskellige CSR-relaterede aktiviteter, som vi brugte som basis for denne første rapport. Mange små og mellemstore virksomheder vil også kunne finde initiativer, der passer i CSR-arbejdet.

Hav skarp fokus på ambitionsniveau og ressourcestyring
Skal det være en Lada, Volvo eller Mercedes? Ambitionerne skal være klare, og de skal stemme overens med ressourcerne hele vejen igennem.

Brug jeres medarbejdere og deres erfaringer aktivt til at udarbejde rapporten
Medarbejderne har mange gode historier og erfaringer. Spørg dem og inddrag dem i udviklingen af rapporten.

Skriv konkret om jeres forretning og de tiltag, I arbejder med
Rapporten skal ikke være en kopi af så meget andet, der er skrevet, men skal være unik for jeres virksomhed. Den skal afspejle jer, og jeres glød for den forretning, I laver.

Vær ærlige
I får kun respekt fra medarbejdere og omverden, hvis I lægger kortene på bordet. Fortæl også de mindre flatterende historier, der uundgåeligt er en del af alle virksomheden.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK