Andels nye solcellepark har fokus på natur og naboskab

En ny solcellepark har både biodiversitet, naturgenopretning, naboskab og friluftsliv tænkt ind fra start. Parken vil årligt producere energi svarende til ca. 28.000 husstandes årlige forbrug.

Foto: Andel

26.09.2025

CSR.dk

Beboere og besøgende i landsbyen Vedde i Sorø kommune har fået en ny mulighed for natur- og friluftsoplevelser, efter  energi- og fibernet-koncernen Andel sammen med Sorø kommune har indviet Andel Vedde Solcellepark.

Udover parkens primære formål – at producere vedvarende energi og bidrage til den grønne omstilling – er der i både planlægning og anlæggelse af parken taget hensyn til både naboer og natur. Parkens naturarealer er udformet i dialog med Danmarks Naturfredningsforening, Sorø. Parkens samlede areal er 125 hektar, hvoraf størstedelen er tidligere landbrugsjord. Lidt over 20 procent (28 hektar) er udlagt til naturarealer. 

”Selve solcelle-anlægget i Andel Vedde Solcellepark bliver med en årlig produktion på ca. 110.000 megawatt-timer Sjællands næststørste solcellepark målt på energiproduktion. Det svarer til forbruget for ca. 28.000 gennemsnitshusstande i Danmark,” siger Mogens Hagelskær, der er chef for Vedvarende Energi i Andel.

Ikke som de andre solcelleparker

Men det er alt det rundt om selve solcellepanelerne, der for alvor får Andel Vedde Solcellepark til at skille sig ud fra mere konventionelle solcelleparker. Og det vækker glæde lokalt.

”Med Vedde Solcellepark får vi det bedste af to verdener. Et bidrag til den grønne omstilling gennem produktion af vedvarende energi og et naturområde, der har fokus på biodiversitet og på rekreative områder for borgerne. Der er her basis for, at solcelleparken bliver et levende område, hvor borgere og besøgende kan nyde både fritids- og friluftsliv,” udtaler borgmester i Sorø Kommune, Gert Jørgensen.

Der er f.eks. etableret to ruter til vandring og løb på henholdsvis 2,3 km og 4,5 km, et udsigtstårn samt borde og bænke. Og man kan nyde dyrene i parken. 

Natur og dyr i Andel Vedde Solcellepark

  • Naturarealerne afgræsses af kvæg
    • I første omgang udsættes kvæg af racen Rød Dansk Malkerace
    • Senere erstattes dette kvæg med Galloway kvæg
  • Græsarealerne ved selv solcelleanlægget afgræsses af ca. 500 får
    • Formålet er holde græs og øvrig beplantning på et niveau, hvor det ikke skader driften af anlægget
  • Dyrene tilses af en fåreholder og kreaturholder
    • Dyrene tilses flere gange om ugen
  • Der er etableret faunapassager
    • Det skaber naturlige forbindelser for forskellige dyr mellem naturarealerne
  • Der er etableret stenstrøgning
    • Udlægning af ca. 600 store marksten (såkaldt stenstrøgning) på naturarealerne bidrager til parkens biodiversitet

Danmarks Naturfredningsforening, Sorø, bakker også op solcelleparken og den opmærksomhed, der har været over for naturhensyn:

”Vi hilser den nye solcellepark velkommen og er glade for den konstruktive dialog, vi har haft med Andel. Det har under hele forløbet været vigtigt for DN Sorø, at naturhensyn og produktion af vedvarende energi billedlig talt går hånd i hånd. Og det synes vi i høj grad er lykkedes med Vedde Solcellepark”, konstaterer Niels Hilker, formand for DN i Sorø.

Netop forholdet til naboer og lokalsamfund har været vigtigt for Andel.

”Det har været ambitionen fra start, at parken skulle tilpasses det område, den ligger i. Derfor har både lokalsamfundet og de nærmeste naboer været involveret i processen og har haft indflydelse på parkens endelige udformning, som derfor også er justeret undervejs,” siger Mogens Hagelskær.

Erhvervskunder står klar

Det er ikke kun i Sorø kommune og i lokalsamfundet omkring Vedde, at den nye solcellepark møder opbakning. Også en række virksomheder har valgt at støtte op ved at indgå aftaler om køb af strøm fra parken via såkaldte PPA-aftaler. Kort fortalt betyder en PPA-aftale (Power Purchase Agreement), at en virksomhed forpligter sig til at købe en bestemt mængde strøm fra et konkret anlæg – i dette tilfælde fra Andel Vedde Solcellepark.

”Vi har under arbejdet med solcelleparken løbende oplevet interesse for at aftage den producerede vedvarende energi. Der er derfor indgået PPA-aftaler med flere større virksomheder. Det vidner om, at der i dansk erhvervsliv er en massiv opbakning til reel handling og grøn omstilling,” siger Mogens Hagelskær fra Andel.

Stort naturareal på området

På solcelleparkens område er der udover solcelleanlægget udlagt naturarealer, der består af eksisterende natur med blandt andet skov, mose og søer og tidligere landbrugsjord, hvor der er udsået urter af regional oprindelse. Der vil senere også blive plantet træer og buske for at skabe variation i landskabet.

Hele naturarealet afgræsses med naturkvæg, der bidrager til pleje af arealet og forbedring af biodiversiteten. Græsarealerne helt op til selve solcelleanlægget afgræsses af ca. 500 får.

”Overordnet rummer projektet en ambitiøs planlægning for både natur, biodiversitet og naboskab, som flugter med Andels ambitioner og krav til solcelleanlæg,” siger Mogens Hagelskær.

For besøgende byder området desuden på vandre- og løberuter, udkigstårn og flere bord-bænkesæt, hvor naboer og besøgende kan nyde friluftslivet.

/EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København