Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Mange virksomheder taler om grøn omstilling i produktion og transport, mens de overser det digitale aftryk fra websites og hosting. Med et ændret fokus har Andel Energi reduceret CO2-udledningen fra deres hosting med hele 94 procent helt uden redesign eller funktionsændringer.

09.04.2026

CSR.dk

Det digitale klimaaftryk er en overset komponent i virksomheders ESG-regnskab, og det er en fejl. Der ligger nemlig en væsentlig besparelse alene i hosting, som mange virksomheder ikke er opmærksomme på.

For Andel Energi har en ændring i deres hosting og en optimering af den tekniske arkitektur betydet, at de har reduceret deres energiforbrug med 94 procent; helt uden redesign, ændringer i funktionalitet og uden at gå på kompromis med performance.

Fra kompleks infrastruktur til målbar reduktion

For Andel Energi var en ændring i deres hosting-setup nødvendigt som en del af virksomhedens klimaansvar. Udover en dokumenteret reduktion i CO2-udledningen oplevede de samtidig en betydeligt forbedret performance.

“De færreste tænker over, at vores CO₂-aftryk er forbundet med de digitale løsninger, vi bruger hver dag. Men hosting er ikke bare et teknisk valg, det er også et klimamæssigt ansvar. Sammen med Adapt har vi minimeret servernes skjulte klimaeffekter og dermed bidraget til den grønne omstilling”, siger Birgitte Skøtt Lenstrup, ansvarlig for Andel Energis digitale kanaler.

Ifølge Adapt, der har rådgivet Andel Energi i processen, er det et eksempel på, at digital bæredygtighed ikke nødvendigvis er et kompromis mellem klima og forretning: 

“Mange tror, at grøn digitalisering handler om at bygge nyt. Men ofte handler det om at rydde op i det, man allerede har, og vælge den rigtige hosting-setup", siger Kresten Wiingaard, CEO i Adapt. 

Digitalt klimaaftryk er næste ESG-blindspot

Ifølge flere analyser er datacentre og digital infrastruktur en voksende del af det globale energiforbrug. Alligevel er det digitale klimaaftryk sjældent en del af virksomheders ESG-rapportering.

Hos Adapt oplever man, at problemet ofte skyldes, at virksomheder ikke ved, hvor meget deres digitale infrastruktur faktisk udleder, og at der hersker en forestilling om, at det er mere komplekst end som så at ændre på.

“Der er en forestilling om, at bæredygtighed koster performance. I virkeligheden ser vi ofte det modsatte. Når man optimerer kode, infrastruktur og datamængder, bliver løsningen både hurtigere og mere energieffektiv", siger Kresten Wiingaard.

I stedet bør det digitale klimaaftryk betragtes på samme måde som resten af Scope 3.

“Virksomheder må begynde at betragte deres websites og digitale platforme som en del af deres indirekte udledninger i Scope 3. Ellers bliver det et overset blindspot i den grønne omstilling og i virksomheders ESG-strategi, hvor der ellers ligger en oplagt mulighed for besparelse", slutter Kresten Wiingaard.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle