Analyse: Halvdelen af danske virksomheder har ingen kvindelige bestyrelsesmedlemmer

Det halter med kønsdiversiteten i de danske virksomheders bestyrelseslokaler. Det viser en ny analyse, som Dansk Industri har lavet. Udviklingen går dog den rigtige vej – men der skal endnu mere fart på, mener direktør.

Ifølge Dansk Industris kortlægning er der kun 17,5 procent kvindelige bestyrelsesmedlemmer i danske virksomheder. Foto: Dansk Industri.

21.12.2023

CSR.dk

Kvinder er stærkt underrepræsenteret i danske virksomheders bestyrelser.

Det er konklusionen i en stor kortlægning, som Dansk Industri (DI) har foretaget. Den viser, at kvinder i 2023 sidder på blot 17,5 procent af bestyrelsesposterne. Og det er endda en lille stigning fra 13,9 procent i 2018. 

“Hvis Danmark skal være verdens bedste land at leve og drive virksomhed i, så kræver det, at vi får alle talenter i spil. Kvinder udgør halvdelen af Danmarks talentpulje, men de er enten ikke tilstede eller stærkt underrepræsenteret i mange danske virksomheders bestyrelser, hvilket ikke bare er et problem for virksomhederne, der går glip af talent, men hele samfundet, som går glip af vækst- og udviklingsmuligheder,” siger Kinga Szabo Christensen, rådgivningsdirektør i Dansk Industri.

Analysen viser også, at lidt over halvdelen – 50,9 procent – af de danske virksomheders bestyrelser har udelukkende mænd siddende, mens blot 0,2 procent af virksomhederne udelukkende har kvindelige bestyrelsesmedlemmer. 

Andelen af virksomheder uden en eneste kvinde i bestyrelsen er dog faldet med 8,3 procentpoint siden 2018.

“Selvom udviklingen går den rigtige vej, så er det stadig ikke godt nok, at kvinder er så markant underrepræsenteret i de danske virksomheders bestyrelser. Vi skal have endnu mere fart på på udviklingen, og det kræver, at vi får øget opmærksomhed på udfordringerne, taler om dem og handler på dem," siger Kinga Szabo Christensen.

Store virksomheder er lig med flere kvinder
Det er første gang, at DI har kortlagt kønssammensætningen i danske virksomheders bestyrelser med den nyeste data, der findes. 

Undersøgelsen dækker alle danske virksomheder med mindst 50 ansatte og deres generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer. Kortlægningen viser blandt andet også, at de store virksomheder i højere grad lykkes med at tiltrække kvinder til deres bestyrelser, men at det halter med de mellemstore virksomheder.

“De store virksomheder har oftere en mere mangfoldig kønssammensætning i deres bestyrelser, end de mellemstore virksomheder. Vi hører ofte, at der er mange poster, der ikke bliver slået op, og her kan vi lære meget af civilsamfundsorganisationer, hvor der er en mere lige kønssammensætning i bestyrelserne,” siger Kinga Szabo Christensen.  

Store regionale forskelle
Der forekommer også stor geografisk variation i kønsfordelingen i virksomheders bestyrelsesposter, viser undersøgelsen. 

I 2023 har virksomheder i Region Hovedstaden den klart højeste andel af kvindelige bestyrelsesmedlemmer med 22,1 procent, mens Region Nordjylland og Region Midtjylland i samme år har de laveste andele på henholdsvis 13,2 procent og 13,6 procent. 

De store regionale forskelle kalder på en målrettet lokal indsats, mener DI-direktøren.

“Når det gælder kønsdiversitet i de danske bestyrelser, så kan vi se, at der er store regionale forskelle. Det kan skyldes, at der er flere store virksomheder i Region Hovedstaden. Hvis vi skal fremme kønsdiversitet i hele Danmark, så kræver det en lokal og målrettet indsats, som vi vil have endnu større fokus på fremadrettet,” siger Kinga Szabo Christensen og fortsætter:

“Derfor har vi også lavet databasen Fremtidens Bestyrelser, som indeholder en masse spændende og kvalificerede bestyrelseskvinder, der er klar til at sætte sig på bestyrelsesposterne i de danske virksomheder. Jeg vil opfordre alle til at søge i databasen næste gang, der skal findes nye bestyrelsesmedlemmer.”

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams