Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

For at hjælpe de mest udsatte boligejere udvider Alm. Brand Group nu sit klimasikringstilbud ”Klimaklar” til mere end 600 husstande på landsplan.

Foto: 123rf.com.

06.11.2025

CSR.dk

Skybrud og voldsommere vejr vil ramme oftere og hårdere end tidligere. Det betyder flere oversvømmede kældre og dyre regninger til danske boligejere.  

En rapport fra DTU viser, at Danmark kan forvente skader fra skybrud for op mod 157 mia. kr. over de næste 100 år, hvis der ikke gøres noget. Alene i 2023 var der klimarelaterede skader for over tre mia. Kr.  

Derfor er det også en kerneopgave for de danske forsikringsselskaber at gøre kunderne bevidste om forebyggelse og om de klimarisici, som klimaforandringerne bringer med sig.  

Forsikringskoncernen Alm. Brand Group lancerede derfor i forsommeren Klimasikringsplanen ’Klimaklar’ til udsatte boligejere, der enten har haft en vejrskade eller bor i områder med særlig risiko.  

På baggrund af de gode erfaringer udvider forsikringskoncernen nu deres klimasikringstilbud til mere end 600 husstande på landsplan, hvor en uvildig rådgiver fra den landsdækkende energi- og rådgivningskoncern NRGi gennemgår hele boligen og grunden.  

Efter besøget modtager kunden en klimasikringsplan med konkrete forslag til forbedringer. Planen spænder fra simple løsninger, man selv kan iværksætte, til større forbedringer med estimerede priser.  

“Vejret slår rekorder år efter år, og vi ved, at de kunder, der én gang har haft en vejrskade, ofte er i risiko for at blive ramt igen. Derfor udvider vi nu vores indsats, så endnu flere boligejere får en konkret plan for, hvordan de kan sikre deres bolig mod klimaskader, så de minimerer risikoen for skader i fremtiden,” siger Rasmus Werner Nielsen, CEO i Alm. Brand Group, der omfatter Codan, Alm. Brand, Privatsikring og Erhvervssikring, og fortsætter: 

“En bolig er for de fleste danskere den største investering i livet. Når DTU estimerer, at vi risikerer skybrudsskader for 157 mia. kr. over de næste 100 år, hvis der ikke gøres noget, understreger det vigtigheden af, at alle, stat, kommuner og private aktører tager ansvar og klimatilpasser nu. Med Klimaklar hjælper vi vores kunder med at forebygge skader og klimasikre deres bolig bedst muligt,” siger han.  

Per Højby, der er trafikplanlægger i Københavns Lufthavn, er en af de boligejere, der har prøvet klimasikringstilbuddet ’Klimaklar’.  

Han har boet 15 år på Amager, og i 2023 fik han en omfattende vandskade, da kælderen stod under vand. De seneste par år har han oplevet mindre vandskader. Derfor takkede han også ja til en gennemgang af boligen.  

“Det giver et helt andet syn på tingene, når en ekspert kommer ud og peger på de ting, man ikke selv tænker over i hverdagen. Eksperten forklarede meget fint, hvilke ting jeg kan gøre for at sikre min bolig bedst muligt, og jeg har allerede implementeret flere ting fra klimasikringsplanen,” siger han.  

Per Højby har blandt andet fået lavet et højvandslukke i kælderen og fået installeret en fugtstyret, automatisk udluftning i kælderen. I løbet af det kommende år skal kælderdøren også udskiftes, så den bedre kan modstå pres fra vand udefra.  

Klimaklar er støttet økonomisk af Alm. Brand Foreningen 1792 og tilbydes i første omgang til mere end 600 husstande på landsplan i løbet af efteråret. 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus