50 virksomheder forpligter sig til mere diversitet på ledelsesgangen

Mere end 50 virksomheder har taget et fælles skridt mod mere ligestilling og inklusion på deres arbejdspladser. De har nemlig tilsluttet sig en såkaldt Diversitetspagt.

Med Diversitetspagten bakker virksomhederne op om en række anbefalinger til bedre vilkår for diversitet, som Dansk Erhverv har udarbejdet. Arkivfoto..

10.10.2022

CSR.dk

Hoteller, butikker, konsulentvirksomheder og festivaler.

Ønsket om mere diversitet synes bred - i de brancher er der nemlig over 50 virksomheder, som har tilsluttet sig en såkaldt Diversitetspagt, som Dansk Erhverv og konsulenthuset Above & Beyond Gruop har præsenteret på kvindernes kampdag tidligere i år.

Pagten skal sikre, at der skabes bedre vilkår for at få flere kvinder ind i toppen af dansk erhvervsliv, og at Danmark bliver bedre til den brede diversitet og kommer tilbage i førertrøjen sammen med de andre nordiske lande, når det gælder kønsdiversitet.  

Diversitetspagten består af fem transformationsprincipper, som virksomhederne forpligter sig til at arbejde efter for at skabe diversitet og inklusion.

Læs også: Danmark overhales igen i undersøgelse om ligestilling

Ved at tilslutte sig pagten viser virksomhederne samtidig opbakning til 15 anbefalinger til bedre rammevilkår for diversitet.  

”Det handler om motivation og inspiration. Motivationen er der. Danske virksomheder har længe været dybt engageret i at sikre en mere ligelig kønsfordeling i deres ledelseslag”, sagde administrerende direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, i forbindelse med lanceringen af pagten.  

Stort potentiale  
Som det ser ud nu, sakker Danmark bagud på området i forhold til nogle af de lande, vi normalt sammenligner os med.

Så meget desto mere grund er der til at gøre noget aktivt, så dansk erhvervsliv ikke går glip af talent, innovation, konkurrencekraft og velfærd, mener Tine Arentsen Willumsen, administrerende direktør i Above & Beyond.

Læs også: Konsulenthus vil træne sine 415.000 medarbejdere i bæredygtighed

”Der er vist ingen, der kan være i tvivl om, at Danmark har brug for mere diversitet i erhvervslivet, på ledelsesgangene og i bestyrelserne. Udfordringen er ikke kun begrænset til kønsdiversitet, men inkluderer også diversitet i form af alder, nationalitet og etnicitet”, lød det i forbindelse med lanceringen.  

Tilslutningen til Diversitetspagten tæller et bredt udsnit af virksomheder på tværs forskellige brancher og virksomheds størrelser.

De tilsluttede virksomheder udgøres blandt andet af Tryg, Novozymes, IBM Danmark, Gorrissen Federspiel, PFA Pension, Hudson Nordic, itm8, PwC, Arp-Hansen Hotel Group, GN Store Nord, Aldi, Diakonissestiftelsen, AIDS-Fondet, Dentsu og Spejder Sport.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

29.04.2026CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart