50 virksomheder forpligter sig til mere diversitet på ledelsesgangen

Mere end 50 virksomheder har taget et fælles skridt mod mere ligestilling og inklusion på deres arbejdspladser. De har nemlig tilsluttet sig en såkaldt Diversitetspagt.

Med Diversitetspagten bakker virksomhederne op om en række anbefalinger til bedre vilkår for diversitet, som Dansk Erhverv har udarbejdet. Arkivfoto..

10.10.2022

CSR.dk

Hoteller, butikker, konsulentvirksomheder og festivaler.

Ønsket om mere diversitet synes bred - i de brancher er der nemlig over 50 virksomheder, som har tilsluttet sig en såkaldt Diversitetspagt, som Dansk Erhverv og konsulenthuset Above & Beyond Gruop har præsenteret på kvindernes kampdag tidligere i år.

Pagten skal sikre, at der skabes bedre vilkår for at få flere kvinder ind i toppen af dansk erhvervsliv, og at Danmark bliver bedre til den brede diversitet og kommer tilbage i førertrøjen sammen med de andre nordiske lande, når det gælder kønsdiversitet.  

Diversitetspagten består af fem transformationsprincipper, som virksomhederne forpligter sig til at arbejde efter for at skabe diversitet og inklusion.

Læs også: Danmark overhales igen i undersøgelse om ligestilling

Ved at tilslutte sig pagten viser virksomhederne samtidig opbakning til 15 anbefalinger til bedre rammevilkår for diversitet.  

”Det handler om motivation og inspiration. Motivationen er der. Danske virksomheder har længe været dybt engageret i at sikre en mere ligelig kønsfordeling i deres ledelseslag”, sagde administrerende direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, i forbindelse med lanceringen af pagten.  

Stort potentiale  
Som det ser ud nu, sakker Danmark bagud på området i forhold til nogle af de lande, vi normalt sammenligner os med.

Så meget desto mere grund er der til at gøre noget aktivt, så dansk erhvervsliv ikke går glip af talent, innovation, konkurrencekraft og velfærd, mener Tine Arentsen Willumsen, administrerende direktør i Above & Beyond.

Læs også: Konsulenthus vil træne sine 415.000 medarbejdere i bæredygtighed

”Der er vist ingen, der kan være i tvivl om, at Danmark har brug for mere diversitet i erhvervslivet, på ledelsesgangene og i bestyrelserne. Udfordringen er ikke kun begrænset til kønsdiversitet, men inkluderer også diversitet i form af alder, nationalitet og etnicitet”, lød det i forbindelse med lanceringen.  

Tilslutningen til Diversitetspagten tæller et bredt udsnit af virksomheder på tværs forskellige brancher og virksomheds størrelser.

De tilsluttede virksomheder udgøres blandt andet af Tryg, Novozymes, IBM Danmark, Gorrissen Federspiel, PFA Pension, Hudson Nordic, itm8, PwC, Arp-Hansen Hotel Group, GN Store Nord, Aldi, Diakonissestiftelsen, AIDS-Fondet, Dentsu og Spejder Sport.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup