”Vi skal vise virksomhederne, hvad det er for nogle steder, vi gerne vil arbejde”

En masse unge studerende brugte SDG-festivalen på Frederiksberg til at fortælle de danske virksomheder, at de skal tage deres ansvar alvorligt, hvis de vil tiltrække fremtidens arbejdskraft. Rambøll er helt med på den dagsorden, lød det.

En række foreninger og virksomheder var på plads på Frederiksberg for at vise sig selv og deres produkter frem, da Festival for Verdensmålene blev afviklet d. 13. september. Foto: Anders Kampmann.

24.10.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Med den store uddannelsesorganisation som nabo og medarrangør var det naturligt, at de studerende fra Danmarks nok mest kendte handelsuddannelsesinstitution udgjorde en stor del af såvel besøgende som aktiver på pladsen, og det var man ikke sene til at udnytte.

”Jeg kunne aldrig drømme om at arbejde for en virksomhed, hvis mål for verdens udvikling ikke stemmer overens med mine egne”, sagde Maria Flora Andersen fra Student & Innovation House. Privatfoto..

”Den her festival giver os en fantastisk mulighed for at samle folk på tværs af sektorer og organisationer omkring Verdensmålene, og for at forene en masse initiativer og skabe noget bevægelse nedefra”, sagde Maria Flora Andersen, der er direktør for og medstifter af Student & Innovation House, som er drivkraften bag involveringen af Frederiksbergs studerende og unge.

På vegne af sig selv og sine medstuderende pegede hun på, at ”vi kommer til at træffe beslutningerne fremover”, hvilket man vil bruge som løftestang til at præge den udvikling, der er i gang nu, når det gælder opmærksomheden på bæredygtighed og ansvarlighed.

”Vi skal vise virksomhederne, hvad det er for nogle steder, vi gerne vil arbejde – det er selskaber, der tager den grønne omstilling alvorligt, der vil styrke den sociale lighed, og som vil SDG-dagsordenen. Det er samtidig en ret direkte trussel om at fravælge dem, der ikke gør de her ting”, siger Maria Flora Andersen.

”Jeg kunne aldrig drømme om at arbejde for en virksomhed, hvis mål for verdens udvikling ikke stemmer overens med mine egne. Jeg arbejder ikke bare for at tjene penge, men for at gøre en forskel”, understreger hun.

Kommunikationschef for Rambølls konsulentdivision Martin Christiansen deltog i festivalen for bl.a. at fortælle unge studerende og potentielle fremtidige medarbejdere om virksomhedens engagement i SDG’erne. Foto: Anders Kampmann.

Verdensmål kom som sendt fra himlen
Et af de selskaber, der meget gerne vil vise, at man bakker op om den udvikling, er ingeniørvirksomheden Rambøll, der af samme årsag også var med til festivalen på Frederiksberg, hvor man bl.a. afviklede en casecompetition med en masse unge, der i grupper skulle løse opgaver omkring den grønne omstilling.

Ifølge kommunikationschef for koncernens konsulentdivision, Martin Christiansen, så kom Verdensmålene ”som sendt fra himlen”, ligesom de ”passer perfekt” til den indsats, man allerede gør.

”Vi har selv skubbet på på det her område i fem-syv år, og med Parisaftalen og SDG’erne fik vi en strategisk udviklingsramme, som kan hjælpe kunderne med at finde de rigtige løsninger og linke dem til målene, så vi eksempelvis kan skabe grøn mobilitet på den rigtige måde”, forklarede han.

Når det gælder de unges præferencer for fremtidige arbejdspladser, så er det noget, man fra Rambølls side ”er helt med på” i rekrutteringsarbejdet. Med deltagelsen på festivalen kunne man styrke sin position, påpegede Martin Christiansen.

”Vi er her jo bl.a. for at få en dialog med de unge, og for at vise de studerende, at Rambøll er et godt sted at søge hen, hvis man gerne vil arbejde ansvarligt. Så vi kan forhåbentlig sætte nogle tanker i gang hos dem om, hvordan de kan gøre deres indflydelse gældende”, sagde han.

”Der er masser af fede koncepter og forretningsmodeller, der er ved at blive prøvet af, og som har stort potentiale. Der kan der gøres meget mere”, lød det fra direktør for Copenhagen School of Entrepreneurship, Andreas Gjede. Foto: Anders Kampmann.

Masser af gode idéer, der skal modnes
Mens mange unge søger mod store virksomheder som Rambøll, så er der også en stor andel, der vælger at starte noget selv, og dem skal der naturligvis også tages hånd om. Det mener man i hvert fald hos Copenhagen School of Entrepreneurship, der er CBS’ enhed for ’praktisk og anvendt iværksætteri’, som det hedder.

Her oplever den nytiltrådte direktør, Andreas Gjede, på den ene side at Verdensmålene fylder mere og mere fra dag til dag, men også at mængden af iværksætteridéer og -projekter med SDG’erne i centrum, der kommer forbi hans bord, ikke er så stor, som den kunne være. Det vil han gerne ændre på.

”Gennem CBS, der har ’Business in society’ som et centralt mantra, har vi jo SDG’erne i vores kerne-DNA, så derfor mener jeg også, at vi har et klart ansvar for at få de gode idéer til at blive til innovative og skalérbare idéer. Det er sådan vi kan gøre en rigtig forskel”, siger han og fortsætter:

”Vi ser mange iværksættere derude, der gerne vil redde verden, og har masser af hjerte med i deres arbejde, men som også kommer umodne ind i økosystemet, og det er systemet ikke klar til lige nu. Så måske skal vi være mere opsøgende, for der er masser af fede koncepter og forretningsmodeller, der er ved at blive prøvet af, og som har stort potentiale. Der kan der gøres meget mere”, sagde han.

Læs også: CBS stopper fremtidigt samarbejde med Danske Bank

SDG-festivalen på Frederiksberg blev arrangeret af Sustainable Now, Frederiksberg Kommune og CBS. 2.700 skoleelever, over 2.000 borgere og en række studenterorganisationer deltog i festivalen sammen med 60 foreninger, virksomheder, iværksættere og ildsjæle.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.04.2026CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom