Østjyske virksomheder vil være samfundsansvarlige

I forrige uge tiltrak det vejlensiske erhvervsnetværk Green Network deltagere fra over 40 virksomheder til en temadag om samfundsansvar i små og mellemstore virksomheder.

En undersøgelse udført af Erhvervsstyrelsen viser, at mange mindre og mellemstore virksomheder langt fra udnytter potentialet for besparelser og øget konkurrenceevne gennem CSR-arbejdet. Foto: Green Network. .

11.06.2014

CSR.dk

4. juni var erhvervsnetværket Green Network vært for en temadag om samfundsansvar, hvor mere end 40 virksomheder deltog. Formålet med temadagen var at motivere og inspirere mindre virksomheder til at få succes med deres sociale og miljømæssige arbejde, så det gavner bundlinjen på en ansvarlig måde.

Læs også: Globaliseringen medfører nye CSR-krav

”Der er tydelig interesse og vilje hos vores lokale virksomheder til at blive dygtige til at udvise socialt og miljømæssigt medansvar, ikke bare for den gode sags skyld, men også for forretningens”, siger Kenneth Hald Jensen, administrerende direktør i Green Network, og fortsætter:

”Det er rigtig positivt, at vores lokale erhvervsliv vil være samfundsansvarlige. Vi mærker en stigende efterspørgsel på viden og værktøjer til at arbejde med social og miljømæssig ansvarlig i praksis, og det forklarer tydeligvis den store deltagelse ved vores arrangement”, siger Kenneth Hald.

Inspirationen på temadagen blev leveret af 12 af Danmarks førende CSR-eksperter, som i indlæg af 20 minutters varighed fortalte om drivkræfter og værdiskabelse, perspektiver og potentialer i CSR.

”Green Network og vores kolleger i branchen har en vigtig opgave i at imødekomme efterspørgslen og oversætte CSR til godt købmandskab for erhvervslivet. Det gør vi ved at udvikle og formidle viden, værktøjer og systemer, som gør det nemt og nyttigt at engagere sig i. Det var temadagen et godt eksempel på”, tilføjer Kenneth Hald.

R2 Group har sat CSR i proces
R2 Group i Hedensted, der forhandler og producerer et bredt udvalg af ingredienser og råvarer til produktionsvirksomheder, er en af de lokale virksomheder, som har sat CSR i proces ved at tænke social og miljømæssig ansvarlighed ind i forretningen. De deltog ligeledes i temadagen.

” Det har altid været en selvfølge for os at gøre ansvarlighed og respekt for hinanden og for miljøet til en del af en sund forretning. Derfor har vi lagt en strategi for, hvordan vi sikrer, at vores gode principper bliver udmøntet i konkrete forretningstiltag, der sikrer en ansvarlig vækst”, siger HR & Communication Manager fra R2 Group, Heidi Bang Rasmussen.

Tilrettelæggelsen af den nye strategi er sket i samarbejde med Green Network, som har hjulpet R2 Group med at identificere de væsentligste indsatsområder og lave en handlingsplan.

Læs også: 5 hurtige til den nye direktør i Green Network

Green Network er Danmarks ældste CSR erhvervsnetværk med et rådgivnings- og kompetencecenter i Vejle, som arbejder på at fremme medlemsvirksomhedernes CSR-indsats lokalt, nationalt og internationalt. Netværket har omkring 140 medlemmer og har eksisteret i 20 år.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K