Østjyske virksomheder vil være samfundsansvarlige

I forrige uge tiltrak det vejlensiske erhvervsnetværk Green Network deltagere fra over 40 virksomheder til en temadag om samfundsansvar i små og mellemstore virksomheder.

En undersøgelse udført af Erhvervsstyrelsen viser, at mange mindre og mellemstore virksomheder langt fra udnytter potentialet for besparelser og øget konkurrenceevne gennem CSR-arbejdet. Foto: Green Network. .

11.06.2014

CSR.dk

4. juni var erhvervsnetværket Green Network vært for en temadag om samfundsansvar, hvor mere end 40 virksomheder deltog. Formålet med temadagen var at motivere og inspirere mindre virksomheder til at få succes med deres sociale og miljømæssige arbejde, så det gavner bundlinjen på en ansvarlig måde.

Læs også: Globaliseringen medfører nye CSR-krav

”Der er tydelig interesse og vilje hos vores lokale virksomheder til at blive dygtige til at udvise socialt og miljømæssigt medansvar, ikke bare for den gode sags skyld, men også for forretningens”, siger Kenneth Hald Jensen, administrerende direktør i Green Network, og fortsætter:

”Det er rigtig positivt, at vores lokale erhvervsliv vil være samfundsansvarlige. Vi mærker en stigende efterspørgsel på viden og værktøjer til at arbejde med social og miljømæssig ansvarlig i praksis, og det forklarer tydeligvis den store deltagelse ved vores arrangement”, siger Kenneth Hald.

Inspirationen på temadagen blev leveret af 12 af Danmarks førende CSR-eksperter, som i indlæg af 20 minutters varighed fortalte om drivkræfter og værdiskabelse, perspektiver og potentialer i CSR.

”Green Network og vores kolleger i branchen har en vigtig opgave i at imødekomme efterspørgslen og oversætte CSR til godt købmandskab for erhvervslivet. Det gør vi ved at udvikle og formidle viden, værktøjer og systemer, som gør det nemt og nyttigt at engagere sig i. Det var temadagen et godt eksempel på”, tilføjer Kenneth Hald.

R2 Group har sat CSR i proces
R2 Group i Hedensted, der forhandler og producerer et bredt udvalg af ingredienser og råvarer til produktionsvirksomheder, er en af de lokale virksomheder, som har sat CSR i proces ved at tænke social og miljømæssig ansvarlighed ind i forretningen. De deltog ligeledes i temadagen.

” Det har altid været en selvfølge for os at gøre ansvarlighed og respekt for hinanden og for miljøet til en del af en sund forretning. Derfor har vi lagt en strategi for, hvordan vi sikrer, at vores gode principper bliver udmøntet i konkrete forretningstiltag, der sikrer en ansvarlig vækst”, siger HR & Communication Manager fra R2 Group, Heidi Bang Rasmussen.

Tilrettelæggelsen af den nye strategi er sket i samarbejde med Green Network, som har hjulpet R2 Group med at identificere de væsentligste indsatsområder og lave en handlingsplan.

Læs også: 5 hurtige til den nye direktør i Green Network

Green Network er Danmarks ældste CSR erhvervsnetværk med et rådgivnings- og kompetencecenter i Vejle, som arbejder på at fremme medlemsvirksomhedernes CSR-indsats lokalt, nationalt og internationalt. Netværket har omkring 140 medlemmer og har eksisteret i 20 år.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark