Øget interesse for kommunikation omkring bæredygtighed

Forbruger og myndigheder efterspørger i højere og højere grad informationer om virksomhedernes tiltag og ambitioner indenfor bæredygtighed. Særligt frygten for greenwashing får mange virksomheder til at søge hjælp hos kommunikationsbureauerne.

19.08.2021

CSR.dk

I takt med at både forbrugere og myndigheder har et øget fokus på bæredygtighed, er der opstået en større efterspørgsel hos kommunikationsbureauerne omkring korrekt og troværdig kommunikation af bæredygtighedstiltag.

Det skriver Business of Fashion.

Det er en forretning, der blomstrer, ifølge Carrie Ellen Phillips, medstifter af kommunikationsbureauet BPCM. Virksomheden, der repræsenterer kunder som Calvin Klein og Longchamp, har ikke oprindeligt haft fokus på bæredygtighed. Men på det seneste ser det ud til at være det, kunderne efterspørger mest.

"To ud af tre opkald, vi får, handler om vores bæredygtighedspraksis," siger Carrie Ellen Phillips. "Det er det hurtigst voksende område i bureauet."

Carrie Ellen Phillips ser det som en markant ændring. For få år siden krævede det mod at bringe bæredygtighed på bane, hvorimod det nu er blevet et salgsargument.

Virksomheder mærker et øget pres fra særligt forbrugerne, der i højere grad efterspørger informationer om de produkter, de køber. Samtidig er der en udbredt frygt for at blive anklaget for greenwashing – og det med god grund. I maj i år anklagede Forbrugerrådet Tænk fem virksomheder for greenwashing.

Læs også: Økologisk bomuld gør ikke en t-shirt bæredygtig

Regeringer i Storbritannien og Holland arbejder på at kunne slå ned på greenwashing, og EU er i gang med at skabe standardiserede metoder til at kommunikere om bæredygtigheden af et givet produkt. Advokater i USA presser på for at Federal Trade Commission reviderer sine egne standarder omkring miljøbudskaber i markedsføring.

Læs også: Podcast: Bæredygtighed, buzzwords og greenwashing

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.