Virksomheder vil hjælpe 100.000 ud af fattigdom

I The Global Impact Sourcing-samarbejdet prøver virksomheder at hjælpe flere ud af fattigdom og ind i supply chains. Nu stiller man de medvirkende en ny udfordring: 100.000 skal i arbejde inden for de næste tre år.

GISC er et globalt netværk af virksomheder, der forsøger at promovere "impact sourcing" som en ansættelsesstrategi til at forhindre arbejdsløshed og fattigdom..

05.04.2018

CSR.dk

”Sammen med vores leverandører har vi arbejdet på impact sourcing i mange år for at opfordre til en mere inkluderende arbejdsplads. For Microsoft handler impact sourcing om at overkomme overfladiske barrierer for ansættelse og tillade individer med et stort uudnyttet potentiale at bruge deres styrker på arbejdspladsen", siger Tim Hopper, der er manager for Responsible Sourcing Initiatives hos Microsoft.

Og nu stiller GISC de medvirkende en udfordring: 100.000 medarbejdere skal ansættes inden udgangen af 2020. Målsætningen skal sætte skub i det stykke arbejde, som virksomhederne allerede yder, for at forbedre levevilkår for mennesker i hele verden.

Foruden af bekæmpe fattigdom ønsker man med denne udfordring at skabe flere jobmuligheder til personer med dårlige kår og begrænset adgang til fast, lovligt og anstændigt arbejde.

Et stort potentiale går til spilde
GISC så første gang dagens lys tilbage i 2016, hvor The Rockfeller Foundation sammen med Sydafrika og en række multinationale virksomheder lancerede projektet, der bekæmper fattigdom og sætter flere i arbejde. Impact sourcing-konceptet bygger på en filosofi om, at medarbejdernes forskellighed vil have en positiv afsmitning på forsyningskæderne.

De mange mennesker, der lever under fattigdomsgrænsen, udgør en ressource, der skal udnyttes bedre. Og det vil lede til mere diversitet og vækst i virksomhederne. Derudover vil projektet have en positiv social indflydelse for udsatte familier, der lever under ekstrem fattigdom.

Ved at integrere dem i de virksomheder, der indgår i samarbejdet, håber man på at kunne gøre en forskel for den enkelte. Idealet er at medarbejderne udvikler deres kompetencer og bryder med arbejdsløsheden. Det vil lede til større økonomisk uafhængighed og stille den enkelte bedre på arbejdsmarkedet.

Og Ifølge GISC gavner projektet ikke kun medarbejderne. Også virksomhederne, der er involveret, har meget at vinde ved at deltage. De får nemlig adgang til en ny pulje af nye medarbejdere og deres kompetencer.

Læs også: Dansk designer skaber jobs til kvinder i Afrikas største slum

GISC sørger for at hjælpe virksomheder, der ønsker at tage udfordringen op. Ved at bygge broen mellem mulige medarbejdere og virksomheder og stå til rådighed med vejledning mener GISC, at de kan få flere virksomheder til at tænke i impact sourcing.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

10.09.2026CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online