Virksomheder vil hjælpe 100.000 ud af fattigdom

I The Global Impact Sourcing-samarbejdet prøver virksomheder at hjælpe flere ud af fattigdom og ind i supply chains. Nu stiller man de medvirkende en ny udfordring: 100.000 skal i arbejde inden for de næste tre år.

GISC er et globalt netværk af virksomheder, der forsøger at promovere "impact sourcing" som en ansættelsesstrategi til at forhindre arbejdsløshed og fattigdom..

05.04.2018

CSR.dk

”Sammen med vores leverandører har vi arbejdet på impact sourcing i mange år for at opfordre til en mere inkluderende arbejdsplads. For Microsoft handler impact sourcing om at overkomme overfladiske barrierer for ansættelse og tillade individer med et stort uudnyttet potentiale at bruge deres styrker på arbejdspladsen", siger Tim Hopper, der er manager for Responsible Sourcing Initiatives hos Microsoft.

Og nu stiller GISC de medvirkende en udfordring: 100.000 medarbejdere skal ansættes inden udgangen af 2020. Målsætningen skal sætte skub i det stykke arbejde, som virksomhederne allerede yder, for at forbedre levevilkår for mennesker i hele verden.

Foruden af bekæmpe fattigdom ønsker man med denne udfordring at skabe flere jobmuligheder til personer med dårlige kår og begrænset adgang til fast, lovligt og anstændigt arbejde.

Et stort potentiale går til spilde
GISC så første gang dagens lys tilbage i 2016, hvor The Rockfeller Foundation sammen med Sydafrika og en række multinationale virksomheder lancerede projektet, der bekæmper fattigdom og sætter flere i arbejde. Impact sourcing-konceptet bygger på en filosofi om, at medarbejdernes forskellighed vil have en positiv afsmitning på forsyningskæderne.

De mange mennesker, der lever under fattigdomsgrænsen, udgør en ressource, der skal udnyttes bedre. Og det vil lede til mere diversitet og vækst i virksomhederne. Derudover vil projektet have en positiv social indflydelse for udsatte familier, der lever under ekstrem fattigdom.

Ved at integrere dem i de virksomheder, der indgår i samarbejdet, håber man på at kunne gøre en forskel for den enkelte. Idealet er at medarbejderne udvikler deres kompetencer og bryder med arbejdsløsheden. Det vil lede til større økonomisk uafhængighed og stille den enkelte bedre på arbejdsmarkedet.

Og Ifølge GISC gavner projektet ikke kun medarbejderne. Også virksomhederne, der er involveret, har meget at vinde ved at deltage. De får nemlig adgang til en ny pulje af nye medarbejdere og deres kompetencer.

Læs også: Dansk designer skaber jobs til kvinder i Afrikas største slum

GISC sørger for at hjælpe virksomheder, der ønsker at tage udfordringen op. Ved at bygge broen mellem mulige medarbejdere og virksomheder og stå til rådighed med vejledning mener GISC, at de kan få flere virksomheder til at tænke i impact sourcing.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense