Virksomheder vil hjælpe 100.000 ud af fattigdom

I The Global Impact Sourcing-samarbejdet prøver virksomheder at hjælpe flere ud af fattigdom og ind i supply chains. Nu stiller man de medvirkende en ny udfordring: 100.000 skal i arbejde inden for de næste tre år.

GISC er et globalt netværk af virksomheder, der forsøger at promovere "impact sourcing" som en ansættelsesstrategi til at forhindre arbejdsløshed og fattigdom..

05.04.2018

CSR.dk

”Sammen med vores leverandører har vi arbejdet på impact sourcing i mange år for at opfordre til en mere inkluderende arbejdsplads. For Microsoft handler impact sourcing om at overkomme overfladiske barrierer for ansættelse og tillade individer med et stort uudnyttet potentiale at bruge deres styrker på arbejdspladsen", siger Tim Hopper, der er manager for Responsible Sourcing Initiatives hos Microsoft.

Og nu stiller GISC de medvirkende en udfordring: 100.000 medarbejdere skal ansættes inden udgangen af 2020. Målsætningen skal sætte skub i det stykke arbejde, som virksomhederne allerede yder, for at forbedre levevilkår for mennesker i hele verden.

Foruden af bekæmpe fattigdom ønsker man med denne udfordring at skabe flere jobmuligheder til personer med dårlige kår og begrænset adgang til fast, lovligt og anstændigt arbejde.

Et stort potentiale går til spilde
GISC så første gang dagens lys tilbage i 2016, hvor The Rockfeller Foundation sammen med Sydafrika og en række multinationale virksomheder lancerede projektet, der bekæmper fattigdom og sætter flere i arbejde. Impact sourcing-konceptet bygger på en filosofi om, at medarbejdernes forskellighed vil have en positiv afsmitning på forsyningskæderne.

De mange mennesker, der lever under fattigdomsgrænsen, udgør en ressource, der skal udnyttes bedre. Og det vil lede til mere diversitet og vækst i virksomhederne. Derudover vil projektet have en positiv social indflydelse for udsatte familier, der lever under ekstrem fattigdom.

Ved at integrere dem i de virksomheder, der indgår i samarbejdet, håber man på at kunne gøre en forskel for den enkelte. Idealet er at medarbejderne udvikler deres kompetencer og bryder med arbejdsløsheden. Det vil lede til større økonomisk uafhængighed og stille den enkelte bedre på arbejdsmarkedet.

Og Ifølge GISC gavner projektet ikke kun medarbejderne. Også virksomhederne, der er involveret, har meget at vinde ved at deltage. De får nemlig adgang til en ny pulje af nye medarbejdere og deres kompetencer.

Læs også: Dansk designer skaber jobs til kvinder i Afrikas største slum

GISC sørger for at hjælpe virksomheder, der ønsker at tage udfordringen op. Ved at bygge broen mellem mulige medarbejdere og virksomheder og stå til rådighed med vejledning mener GISC, at de kan få flere virksomheder til at tænke i impact sourcing.

- EST

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

04.09.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

04.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online