Virksomheder uforberedte på klage-institution

Første november åbner regeringens nye mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd. Men meget få virksomheder er klar til at håndtere de krav, som institutionen skal håndhæve, vurderer CSR-ekspert.

31.10.2012

CSR.dk

Torsdag åbner Mæglingsinstitution for Ansvarlig Virksomhedsadfærd, som skal behandle sager om virksomheder, der eksempelvis krænker menneskerettigheder eller medvirker til korruption.

Dermed risikerer danske virksomheder, som findes skyldige i brud på ansvarlig virksomhedsadfærd, at deres sag bliver offentliggjort, og at de skal kompensere den forurettede part.

Læs også: Ole Sohn nedsætter mæglings-og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd 

Den nye virkelighed er meget få af virksomhederne klar til, mener CSR-ekspert Sune Skadegaard Thorsen, der er direktør i virksomheden Global CSR. Han peger på, at virksomhederne ganske enkelt ikke lever op til kravene bag de retningslinjer, den nye institution skal håndhæve.

”Meget få danske virksomheder er på plads endnu. Kun et par håndfulde er undervejs. Men der er kun én vej, og det er frem. Så må virksomhederne krydse fingre for, at der ikke kommer nogen klager imens,” siger Sune Skadegaard Thorsen til Mandag Morgen.

Læs også: Sohn vil sikre ansvarlig vækst

Omfattende dokumentationskrav
Den store udfordring skyldes, at det at være en ansvarlig virksomhed i dag indebærer, at virksomheden skal kunne dokumentere, at den respekterer menneskerettighederne. Dermed skal virksomhederne have processer, der sikrer og dokumenterer, at de lever op til det krav.

Netop dokumentationen er en omfattende øvelse, mener Susanne Stormer, der er global chef for bæredygtighed hos Novo Nordisk.

Læs også: Regeringens mæglings- og klageinstitution møder kritik

”Det her er ikke bare noget, man lige gør, og så er det overstået. Vi har for eksempel for vores 40.000 underleverandører lavet en såkaldt due dilligence og kortlagt dem alle ud fra deres risikoprofil blandt andet på menneskerettigheder,” siger Susanne Stormer til Mandag Morgen.

”Det her fordrer en kortlægning af alle virksomhedens aktiviteter ud i alle led i værdikæden. Den er vi i fuld gang med, for at afdække, hvor der kunne være steder, vi ikke til fulde lever op til respekten for menneskerettigheder,” understreger Susanne Stormer.

Mæglingsinstitutionen er baseret på OECD’s Guidelines for Multinational Enterprises, som Danmark er forpligtet til at følge.

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online