Virksomheder sakker bagud på klimamål

Nye tal viser, at over halvdelen af danske virksomheder ikke lever op til deres egne klimamål. Eksperter peger på manglende handlingsplaner og strategisk fokus som afgørende udfordringer.

03.02.2025

CSR.dk

Mere end halvdelen af de danske virksomheder, der frivilligt har forpligtet sig til at reducere deres klimaaftryk, er langt fra at indfri deres mål. Det viser en ny rapport fra Carbon Disclosure Project (CDP).

Organisationen har analyseret klimadata fra 287 danske virksomheder og konkluderer, at 51 procent ikke er på rette kurs. På europæisk plan er andelen 54 procent, mens situationen globalt ser endnu værre ud.

Ifølge CDP’s adm. direktør, Sherry Medera, er det ikke nok at sætte klimamål. Virksomhederne skal også implementere konkrete planer for at nå dem. Hun understreger, at grønne løfter kræver systematisk handling.

Rådet for Grøn Omstilling finder tallene nedslående. Direktør Bjarke Møller påpeger, at klimagasser skal reduceres med 7-8 procent årligt for at holde temperaturstigningen under 1,5 grader.

Effektiv klimaledelse

CDP afslører ikke, hvilke virksomheder der sakker bagud, men Vestas og Bestseller har allerede erkendt, at de kæmper med at opfylde deres klimamål. Vestas når ikke sin 2025-målsætning, mens Bestseller tvivler på at indfri sit 2030-mål.

For at sikre fremskridt på klimamål skal virksomheder forankre bæredygtighed i deres strategi og ledelse. Det indebærer konkrete handlingsplaner, målbare resultater og tydelige ansvarsområder.

Et effektivt tiltag er at koble klimamål til ledelsens aflønning. Ifølge CDP er virksomheder med denne model markant bedre til at levere på deres mål. I Danmark har 86 procent af de virksomheder, der er på rette kurs, implementeret dette.

Rådet for Grøn Omstilling understreger derudover vigtigheden af en aktiv europæisk investeringspolitik, der kan hjælpe de haltende virksomheder i gang med den grønne omstilling.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

28.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online