Virksomheder mangler 10.000 hænder: ”Det hæmmer den grønne omstilling”

Krig og inflationskrise har fået mange virksomheder til at sætte ekstra skub på den grønne omstilling, men mangelfuld rekruttering er voksende hæmsko for både den grønne omstilling og energiuafhængighed fra Rusland.

30.09.2022

CSR.dk

2022 har været præget af store internationale konflikter, som også har påvirket mange virksomheder, som har justeret deres strategi for at imødegå usikkerheden i verden. Allerflest – nemlig mere end en tredjedel af virksomhederne – peger på, at de har øget eller vil øge den grønne omstilling, viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI).

Desværre er det også nogle af de virksomheder, der har størst problemer med at få folk. Blandt virksomheder, som har ændret strategi i retning af øget grønomstilling, er der 44 procent som har oplevet forgæves rekrutteringer, hvilket kan bremse den grønne omstilling og gøre det sværere at blive uafhængige af gasleverancer fra Rusland.

”Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at mangle mange tusind medarbejdere til at gennemføre den grønne omstilling. Både for at nå målet om 70 procent CO2-udledning i 2030, men allerede her og nu, hvor virksomhederne er i fuld gang med at gøre sig fri af Putins gas”, siger Lars Sandahl Sørensen, der er adm. direktør i Dansk Industri, i en pressemeddelelse.

DI-analysen viser, at i alt kunne de virksomheder, der nu knokler for at øge den grønne omstilling ansætte 10.000 medarbejdere med det samme, hvis ellers de var der.

Virksomhederne i DI’s analyse peger på, at de er i gang med for eksempel omlægning fra gas, øget energieffektivisering og i det hele taget øget grøn omstilling.

Læs også: En ny analyse kortlægger industriens grønne kompetencebehov

”Vi kommer løbende til at se på, hvordan vi kan gøre al vores energi grøn, og hvordan vi energieffektiviserer hele vores samfund. Og det haster. Derfor skal vi bruge både ingeniører, elektrikere, tømrere, erhvervsdykkere, ufaglærte og mange flere”, fortæller Lars Sandahl Sørensen.

Trussel mod erhvervseventyr
I Danmark er der i øjeblikket en rekordhøj beskæftigelse, og selvom den skulle falde lidt, ændrer det ikke grundlæggende på situationen.

”Det her problem går ikke væk. Selv i en tid med landkrig i Europa, energikrise og en buldrende inflation, så mangler vi stadig arbejdskraft i erhvervslivet. Og vi kommer til at mangle endnu flere fremadrettet, for der er så mange opgaver, vi gerne vil have løst”, fortæller Lars Sandahl Sørensen og fortsætter:”Og alene for at få råd til den grønne omstilling, skal vi have flere hænder, for den grønne omstilling er dyr kræver investeringer og omsætning, som vi kun får, hvis der er hoveder og hænder nok til at bidrage”.

Lars Sandahl Sørensen minder om, at det også var meningen, at den grønne omstilling skulle være et erhvervseventyr for Danmark:

”Vi misser eventyret, hvis ikke der er hænder nok. Så går ordrerne ud af landet, og derfor vil manglende arbejdskraft true vores førerposition på det grønne område". 

- KCP

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK