Virksomheder mærker ikke pres fra regeringer på klimaindsatsen

Ny rapport viser, at regeringer ikke opfattes som en drivende kraft i virksomhedernes grønne omstilling, hvor investorer og aktionærer har større indflydelse. Den grønne omstilling skal være ’en god forretning’, lyder det fra Eurowind Energy.

Foto: Arkiv

21.03.2025

CSR.dk

En ny rapport fra Energy Industries Council (EIC) viser, at virksomheder i energisektoren ikke oplever et betydeligt pres fra regeringer til at opfylde klimamålene. 

Undersøgelsen, der bygger på interviews med 38 ledere fra multinationale selskaber, viser, at kun 43 procent oplever regeringer som en væsentlig drivkraft bag den grønne omstilling. I stedet vurderes aktionærer, kunder og medarbejdere at have større indflydelse på virksomheders klimamæssige beslutninger.

”Hvis en eller anden minister siger noget, kan det godt være, at vi holder øje med det, men det er jo ikke sådan, at vi smider alt, hvad vi har i hænderne,” siger Joachim Steenstrup, chef for eksterne anliggender og strategi i Eurowind Energy, til Finans.

Han forklarer, at virksomheder ofte opererer med længere tidshorisonter end politikere, hvilket gør det vanskeligt at navigere efter skiftende politiske prioriteringer. Mens politiske udmeldinger kan skabe overskrifter, er det først og fremmest økonomiske hensyn, der driver virksomheders investeringer i grøn omstilling.

Det fallerede havvindsudbud 

Et konkret eksempel på, hvordan politiske rammevilkår påvirker den grønne omstilling, er det store havvindudbud, der i slutningen af 2024 endte uden nogen konkrete bud fra virksomheder. 

Her skulle virksomheder selv betale for retten til at bygge og drive parkerne, samtidig med at staten ville eje 20 procent af projekterne. Samtidig blev rammevilkårene påvirket af stigende renter og udfordringer med brintteknologi, der gjorde projektet mindre økonomisk attraktivt.

Hos Dansk Industri (DI) anerkender man, at udbuddet ikke fungerede efter hensigten, men ser det samtidig som et udtryk for politisk vilje til at presse på for en grøn omstilling.

”Havvindudbuddet viser, at politikerne virkelig gerne vil gøre en forskel, så jeg synes, at presset er der,” siger Anne Højer Simonsen, vicedirektør i DI, til Finans.

DI peger dog på, at der fortsat er behov for bedre rammevilkår, så virksomhederne har større sikkerhed for deres investeringer.

Hos Eurowind Energy oplever man, at det største pres for at investere i grønne løsninger kommer fra ejerkredsen frem for fra politisk hold, hvor forretningsmæssige hensyn tager forrang.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense