Virksomheder mærker ikke pres fra regeringer på klimaindsatsen

Ny rapport viser, at regeringer ikke opfattes som en drivende kraft i virksomhedernes grønne omstilling, hvor investorer og aktionærer har større indflydelse. Den grønne omstilling skal være ’en god forretning’, lyder det fra Eurowind Energy.

Foto: Arkiv

21.03.2025

CSR.dk

En ny rapport fra Energy Industries Council (EIC) viser, at virksomheder i energisektoren ikke oplever et betydeligt pres fra regeringer til at opfylde klimamålene. 

Undersøgelsen, der bygger på interviews med 38 ledere fra multinationale selskaber, viser, at kun 43 procent oplever regeringer som en væsentlig drivkraft bag den grønne omstilling. I stedet vurderes aktionærer, kunder og medarbejdere at have større indflydelse på virksomheders klimamæssige beslutninger.

”Hvis en eller anden minister siger noget, kan det godt være, at vi holder øje med det, men det er jo ikke sådan, at vi smider alt, hvad vi har i hænderne,” siger Joachim Steenstrup, chef for eksterne anliggender og strategi i Eurowind Energy, til Finans.

Han forklarer, at virksomheder ofte opererer med længere tidshorisonter end politikere, hvilket gør det vanskeligt at navigere efter skiftende politiske prioriteringer. Mens politiske udmeldinger kan skabe overskrifter, er det først og fremmest økonomiske hensyn, der driver virksomheders investeringer i grøn omstilling.

Det fallerede havvindsudbud 

Et konkret eksempel på, hvordan politiske rammevilkår påvirker den grønne omstilling, er det store havvindudbud, der i slutningen af 2024 endte uden nogen konkrete bud fra virksomheder. 

Her skulle virksomheder selv betale for retten til at bygge og drive parkerne, samtidig med at staten ville eje 20 procent af projekterne. Samtidig blev rammevilkårene påvirket af stigende renter og udfordringer med brintteknologi, der gjorde projektet mindre økonomisk attraktivt.

Hos Dansk Industri (DI) anerkender man, at udbuddet ikke fungerede efter hensigten, men ser det samtidig som et udtryk for politisk vilje til at presse på for en grøn omstilling.

”Havvindudbuddet viser, at politikerne virkelig gerne vil gøre en forskel, så jeg synes, at presset er der,” siger Anne Højer Simonsen, vicedirektør i DI, til Finans.

DI peger dog på, at der fortsat er behov for bedre rammevilkår, så virksomhederne har større sikkerhed for deres investeringer.

Hos Eurowind Energy oplever man, at det største pres for at investere i grønne løsninger kommer fra ejerkredsen frem for fra politisk hold, hvor forretningsmæssige hensyn tager forrang.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle