Virksomheder må genbruge emballage

Miljøministeren vil have virksomhederne til at genbruge deres emballage og ændrer derfor på de nuværende affaldsregler.

Den nye affaldsbekendtgørelse, der træder i kraft omgående, betyder, at virksomheder må trække deres egen emballage retur og genbruge det til nye produkter eller ny emballage..

23.12.2014

CSR.dk

Virksomheder får fremover lov til at tage emballagen fra deres egne produkter retur og genbruge det igen og igen til ny emballage eller nye produkter. Miljøminister Karen Brosbøl ændrer nemlig den nuværende affaldsbekendtgørelse.  

Læs også: Danmark halter efter Sverige i lyskilde-genanvendelse

Tidligere på året gjorde miljøministeren det muligt for virksomheder at tage deres egne produkter retur, når de blev smidt ud, og nu er det også muligt for virksomhederne at genbruge emballagen.

”Hidtil har kommunerne håndteret alt husholdningsaffald i Danmark. Men inden for de sidste par år har flere virksomheder vist interesse for at tage deres produkter og emballage tilbage. Jeg vil ikke spænde ben for initiativer, der både kan spare virksomhederne for udgifter til nye materialer og mindske presset på klodens sparsomme ressourcer. Derfor ændrer jeg nu reglerne, og det bliver spændende at se, hvad der kan komme ud af det”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Indtil videre er det kun kaffekapselsproducenten Nespresso, der tager sine kaffekapsler retur, og på nuværende tidspunkt har ingen andre virksomheder offentliggjort tilbagetrækningsordninger. Men ifølge møbelgiganten Ikea, er det et godt initiativ, både når det kommer til miljø og økonomi.

Læs også: Nespresso vil genanvende kaffekapsler

”Det er et rigtig godt initiativ, og vi har set frem til at få nye regler på det her område. Det giver os bedre mulighed for at genanvende vores egne materialer, når vi laver nye produkter. Vi er meget ambitiøse i forhold til at bruge flere genanvendte materialer og generelt gå mere i retning af en cirkulær økonomi, for det giver både miljømæssig og økonomisk rigtig god mening. Det får vi bedre mulighed for nu, siger Jonas Engberg, miljøchef i Ikea.

Hvis virksomheder ønsker at tilbagetrække deres emballage, skal de melde ordningerne til Miljøstyrelsen, inden de begynder at tage emballagen retur.

De nye affaldsregler træder i kraft omgående.  

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense