Virksomheder må genbruge emballage

Miljøministeren vil have virksomhederne til at genbruge deres emballage og ændrer derfor på de nuværende affaldsregler.

Den nye affaldsbekendtgørelse, der træder i kraft omgående, betyder, at virksomheder må trække deres egen emballage retur og genbruge det til nye produkter eller ny emballage..

23.12.2014

CSR.dk

Virksomheder får fremover lov til at tage emballagen fra deres egne produkter retur og genbruge det igen og igen til ny emballage eller nye produkter. Miljøminister Karen Brosbøl ændrer nemlig den nuværende affaldsbekendtgørelse.  

Læs også: Danmark halter efter Sverige i lyskilde-genanvendelse

Tidligere på året gjorde miljøministeren det muligt for virksomheder at tage deres egne produkter retur, når de blev smidt ud, og nu er det også muligt for virksomhederne at genbruge emballagen.

”Hidtil har kommunerne håndteret alt husholdningsaffald i Danmark. Men inden for de sidste par år har flere virksomheder vist interesse for at tage deres produkter og emballage tilbage. Jeg vil ikke spænde ben for initiativer, der både kan spare virksomhederne for udgifter til nye materialer og mindske presset på klodens sparsomme ressourcer. Derfor ændrer jeg nu reglerne, og det bliver spændende at se, hvad der kan komme ud af det”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Indtil videre er det kun kaffekapselsproducenten Nespresso, der tager sine kaffekapsler retur, og på nuværende tidspunkt har ingen andre virksomheder offentliggjort tilbagetrækningsordninger. Men ifølge møbelgiganten Ikea, er det et godt initiativ, både når det kommer til miljø og økonomi.

Læs også: Nespresso vil genanvende kaffekapsler

”Det er et rigtig godt initiativ, og vi har set frem til at få nye regler på det her område. Det giver os bedre mulighed for at genanvende vores egne materialer, når vi laver nye produkter. Vi er meget ambitiøse i forhold til at bruge flere genanvendte materialer og generelt gå mere i retning af en cirkulær økonomi, for det giver både miljømæssig og økonomisk rigtig god mening. Det får vi bedre mulighed for nu, siger Jonas Engberg, miljøchef i Ikea.

Hvis virksomheder ønsker at tilbagetrække deres emballage, skal de melde ordningerne til Miljøstyrelsen, inden de begynder at tage emballagen retur.

De nye affaldsregler træder i kraft omgående.  

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup