Vindmøllebranchen er tilbage på sporet

Efter flere magre kriseår vejres der morgenluft i vindmølleindustrien. 2014 blev det bedste år, siden krisen startede.

Vindmølleindustrien er for alvor kommet sig ovenpå krisen efter nogle magre år. Det viser tal for 2.

28.05.2015

CSR.dk

Efter et stærkt år for den danske vindmølleindustri, er branchen nu tilbage som et af de vigtigste eksporterhverv i Danmark. Det viser nye tal fra brancheorganisationen Vindmølleindustrien.

Således steg omsætningen med 7,4 procent, hvilket er det bedste resultat, siden branchen toppede i 2008-2009.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Jan Hylleberg, adm. direktør i Vindmølleindustrien slår fast, at 2014 dermed blev året, hvor vindmøllebranchen vristede sig fri af krisen, og at man nu kan se fremad.

 ”Samlet set betyder tallene, at langt størstedelen af virksomhederne nu kan lægge de meget svære år som blandt andet 2013 helt bag sig. Det skyldes hårdt arbejde med tiltag og strategier kombineret med global markedsfremgang, som virksomhederne i Danmark har formået at udnytte meget flot”, udtaler han i en pressemeddelelse.

Læs også: Eksporten af grøn energiteknologi vækster kraftigt

I 2014 var den danske omsætning på 84,4 mia. kr. for vindmøllebranchen. Samlet set blev 63,3 pct. af omsætningen eksporteret, svarende til 53,5 mia. kr., og dermed tegner vindmøllebranchen sig alene for 5,2 pct. af den totale danske eksport i året. Det højeste niveau siden 2008-2009.

Danmarks vindmøllebranche er dog ikke noget alene om at vokse, viser tallene fra den internationale vindorganisation GWEC. Det globale marked for vindenergi slog iføgle dem rekord i 2014 med knap halvdelen af det globale marked placeret i Kina. Kinesiske vindmølleproducenter vokser således også markant, og hvor Danmark havde en dominerende markedsposition før 2008, bliver det næppe tilfældet igen.

"Vi har en ny virkelighed, hvor tyngdepunktet i branchen i dag er på vej mod Asien," forklarer Poul Houman Andersen, professor ved Institut for Økonomi og Ledelse ved Aalborg Universitet, til windpower.org. "Det kan være svært at matche den skala de kinesiske aktører har."

Ifølge professoren er det vigtigt, at man i Danmark ikke forsøger at holde fast på de nuværende styrkepositioner, men istedet formår at udvikle og udforde den eksisterende viden og måde at arbejde med vindenergi.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn