Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt
Man kan godt kombinere aktivt samfundsengagement med at være leder i en rådgivervirksomhed. Det er Mette Søs Lassesen et levende eksempel på.
Foto: Viegand Maagøe
Mette Søs Lassesen tiltrådte 1. juni som ny CEO i rådgivervirksomheden Viegand Maagøe A/S. Med sig har hun mangeårig erfaring med international ledelse og vækst fra primært Rambøll, senest med ansvar for området Sustainability, Environment & Health i Europa. Men det er ikke det eneste, den nye CEO har på CV’et.
Ved siden af sit lønnede arbejde, har Mette Søs Lassesen i årevis kastet tid og energi efter arbejdet i NGO-verdenen. Som bestyrelsesmedlem eller lignende i Human Rights Watch i Danmark, Urban Land Institute og CARE Danmark, eller ved at organisere og køre nødhjælp til Ukraine på vegne af KOLO Nordic. Sidstnævnte helt konkret i lastbil så sent som i sidste uge.
Bevidst om hvordan man kombinerer
Det er lidt usædvanligt, at en CEO har så meget NGO-aktivitet på sit CV. Måske fordi det kan opfattes som lidt svært at få til at gå op med virksomheder og vækstfokus. Det er Mette Søs Lassesen dog ikke enig i.
”Det har aldrig været et konflikttema, hverken i mit tidligere eller nye job. Man kan godt være involveret og engageret i samfundet og virksomhedsleder på samme tid, så længe man er bevidst om, hvordan man kombinerer tingene. Det havde måske været anderledes, hvis mit engagement var af den mere højtråbende slags. Men min interesse ligger i at forstå og pege på udfordringer og påvirke nogle rammevilkår, der kan afhjælpe problemerne – eller som med KOLO Nordic helt praktisk at hjælpe til,” siger hun.
Det er også det, der har drevet Mette Søs Lassesen til det nye job som leder af en af Danmarks tunge rådgivervirksomheder inden for bæredygtighed, energieffektivisering og grøn omstilling. Et er at hun en til en har erfaring med det, som Viegand Maagøe gerne vil have til at ske for den 20 år gamle virksomhed, nemlig at vokse og meget gerne internationalt. Et andet er at bæredygtighedsdagsordenen – og dermed udfordringerne for rådgivernes kunder – måske netop er nået til det punkt, hvor der er brug for at designe og sætte løsninger i spil i praksis.
At stå et interessant sted sammen med andre
”Bæredygtighed har været udfordret de seneste par år. Jeg ser det sådan, at pendulet har haft godt af at svinge lidt tilbage fra rapporteringen og store ambitioner, til et sundere og mere realistisk punkt, der kombinerer flere behov: CO2-reduktioner og forretning, bæredygtighed og resiliens for eksempel,” siger Mette Søs Lassesen.
Det kræver bl.a. en noget mere detaljeret og nuanceret indsigt i de enkelte emner inden for bæredygtighed. Og ifølge Viegand Maagøe og Mette Søs Lassesen, er det netop noget, de har.
”Det er meget inspirerende at være omgivet af fagligt virkelig dygtige kollegaer. Viegand Maagøe står med sin forretning et rigtig interessant sted med sit fokus på energi og bredere bæredygtighed, som i dag kræver at man arbejder både på tværs af sektorer og op og ned i værdikæden. Kun på den måde kan man finde og løse de udfordringer der er, for at bevæge sig fremad i den grønne omstilling,” afslutter hun.
Om Viegand Maagøe
Viegand Maagøe er en rådgivningsvirksomhed med 130 konsulenter i Danmark, Holland, Belgien, Spanien og Letland. Virksomhedens mange fagligheder arbejder på tværs om bl.a. energioptimering i industrien, samfunds- og cost-benefit-analyser, LCA’er og certificeringer, digitale værktøjer, strategi og lovgivning. Kunderne tæller ARLA, Ambu, CP Kelco, Hummel, EU-Kommissionen, EU's Investeringsbank, Verdensbanken, Forsvarsministeriet, Energistyrelsen, en række life science selskaber, kommuner, forsyningsselskaber.
