Verdens skove glemt på Rio-topmøde

Verdens ledere mødes i Rio de Janeiro i Brasilien i denne uge til FN-topmødet Rio+20 om verdens fremtid. Og selvom verdens skove er altafgørende for at skabe en bæredygtig fremtid for planeten, står skovene langt nede på dagsordenen, kritiserer udviklingsorganisationen Care, som med ny rapport vil råbe politikerne op.

Udviklingsorganisationen Care vil have politikernes på denne uges topmøde i Rio til at opprioritere verdens skove. På billedet ses en skovklædt bjergside i Nepal - Foto: Care Danmark.

18.06.2012

CSR.dk

’Hvis vi skal skabe en fælles, bæredygtig fremtid, kræver det, at vi tager truslerne mod verdens skove alvorligt. Og vores erfaringer viser, at løsningen ligger hos de lokalsamfund, der bor i og omkring skovene. Så den danske regering og verdens politikere må arbejde for en aftale på topmødet, der sikrer, at ødelæggelsen af skovene stoppes, og at lokalsamfundene inddrages i at bevare og genoprette skovene”, siger Rolf Hernø, programkoordinator i CARE Danmark i en pressemeddelelse.

Rapporten – Forests for all –  blev lanceret i fredags af udviklingsorganisationen CARE Danmark, Brandbjerg Højskole og Skovdyrkerforeningen, som de seneste syv år har arbejdet sammen på et projekt om at bringe skoven tilbage i Churia-bjergene i det sydlige Nepal.

Verdens skove svinder hurtigt, og det har store konsekvenser for lokalsamfundene. Det kan virke som en uoverkommelig opgave at redde skovene fra alt det, der truer dem, så som Illegal skovhugst, dæmningsbyggeri og produktion af biobrændstof. Men rapporten viser, at løsningerne findes:

Skoven er min bank
Prasad Chhetry, der er projektleder i CARE Nepal, siger: "Vores erfaringer gennem mange år viser, at både skov og lokalsamfund trives meget bedre, når man giver de mennesker, der er afhængige af skoven ret til at forvalte den og uddanner dem i, hvordan de kan bevare skoven samtidigt med, at de kan sikre sig en indkomst fra den”.

Bjergskråningerne omkring Bergnas-søen var for 30 år siden golde og afskovede som følge af rovdrift og overudnyttelse af skoven, og fiskelivet i søen var dødt. Men efter at forvaltningen af skoven er blevet overdraget til de lokale gennem såkaldte skovbrugergrupper, er både skoven, fuglelivet og fiskene i søen vendt tilbage.

Projektet – kaldet Jiwan - har gennem oprettelsen af lokale landsbyhøjskoler uddannet lokalbefolkningen i en mere bæredygtig brug af skoven. Og det har givet resultat. Afskovningen i Churia-bjergene omkring Jaladh-floden, hvor projektet kører, er bremset, og den fattige lokalbefolkning har fundet nye indkomstmuligheder, der ikke truer skoven.

- UB

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online