Verdens Bedste nyheder fejrer Verdensmålene d. 9. september

Politikere, organisationer, virksomheder og tusindvis af frivillige er på banen fredag d. 9. september for at hjælpe nyhedstjenesten Verdens Bedste Nyheder med at fejre FN’s verdensmål for bæredygtighed (Verdensmålene).

Fredag d. 9. september 2016 deler frivillige, fra skolebørn til ministre, juice og gode nyheder ud over hele landet, for at fejre de nye Verdensmål, en plan for en bedre fremtid. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om verdensmålene og fremskridt i udviklingslande. Foto: Malte Kristiansen/Verdens Bedste Nyheder”.

08.09.2016

CSR.dk

Ifølge Epinion kender næsten hver 5. dansker allerede til Verdensmålene. Det er positivt, men Verdens Bedste Nyheder har sat sig for, at ALLE skal kende til de nye mål.

Derfor er SDG’erne kommet i fokus som for den årlige Verdens Bedste Nyheder-morgenevent

Fredag morgen d. 9. september kan morgenfriske danskere derfor få Verdensmåls-juice fra Rynkeby og Verdens Bedste Nyheder-avisen på cykelstier, togstationer og centrale pladser i hele landet. Der har været undervist i Verdensmålene på skoler over hele landet i løbet af ugen.

Samme dag sætter DI – Dansk Industri fokus på Verdensmålene ved en halvdagskonference, som er en del af deres deltagelse i Verdens Bedste Nyheder. Konferencen har indlæg fra virksomheder og der uddeles en pris til statistikeren Hans Rosling, for hans rolle i at formidle gode nyheder om verden. Konferencen kræver tilmelding.

Mange frivillige i gang
Verdens Bedste Nyheder har lavet morgenevent hver september side 2010. Der er over 150 uddelingssteder i hele Danmark og Grønland. Over 1500 frivillige deler aviser ud, herunder fem borgmestre og 30 folketingspolitikere fra hele det politiske spektrum.

Også resten af Europa får Verdens Bedste Nyheder som en del af et samarbejde med EU-kommissionen. 18 EU-lande laver en event med avis-uddeling i lighed med Danmark, og alle 28 EU-lande får en Verdens Bedste Nyheder-avis på eget sprog.

Virksomheder kan være med
Verdens Bedste Nyheder har ifølge deres hjemmeside omkring 100 virksomhedspartnere. De bidrager med alt fra omtale på eget intranet til særlige produkter som årets Verdensmålsjuice, og brug af distributionsfaciliteter.

Hvis man vil vide mere om, hvordan man bliver partner, og hvilke fordele det kan give, så er der flere oplysninger her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online