Verdens Bedste nyheder fejrer Verdensmålene d. 9. september

Politikere, organisationer, virksomheder og tusindvis af frivillige er på banen fredag d. 9. september for at hjælpe nyhedstjenesten Verdens Bedste Nyheder med at fejre FN’s verdensmål for bæredygtighed (Verdensmålene).

Fredag d. 9. september 2016 deler frivillige, fra skolebørn til ministre, juice og gode nyheder ud over hele landet, for at fejre de nye Verdensmål, en plan for en bedre fremtid. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om verdensmålene og fremskridt i udviklingslande. Foto: Malte Kristiansen/Verdens Bedste Nyheder”.

08.09.2016

CSR.dk

Ifølge Epinion kender næsten hver 5. dansker allerede til Verdensmålene. Det er positivt, men Verdens Bedste Nyheder har sat sig for, at ALLE skal kende til de nye mål.

Derfor er SDG’erne kommet i fokus som for den årlige Verdens Bedste Nyheder-morgenevent

Fredag morgen d. 9. september kan morgenfriske danskere derfor få Verdensmåls-juice fra Rynkeby og Verdens Bedste Nyheder-avisen på cykelstier, togstationer og centrale pladser i hele landet. Der har været undervist i Verdensmålene på skoler over hele landet i løbet af ugen.

Samme dag sætter DI – Dansk Industri fokus på Verdensmålene ved en halvdagskonference, som er en del af deres deltagelse i Verdens Bedste Nyheder. Konferencen har indlæg fra virksomheder og der uddeles en pris til statistikeren Hans Rosling, for hans rolle i at formidle gode nyheder om verden. Konferencen kræver tilmelding.

Mange frivillige i gang
Verdens Bedste Nyheder har lavet morgenevent hver september side 2010. Der er over 150 uddelingssteder i hele Danmark og Grønland. Over 1500 frivillige deler aviser ud, herunder fem borgmestre og 30 folketingspolitikere fra hele det politiske spektrum.

Også resten af Europa får Verdens Bedste Nyheder som en del af et samarbejde med EU-kommissionen. 18 EU-lande laver en event med avis-uddeling i lighed med Danmark, og alle 28 EU-lande får en Verdens Bedste Nyheder-avis på eget sprog.

Virksomheder kan være med
Verdens Bedste Nyheder har ifølge deres hjemmeside omkring 100 virksomhedspartnere. De bidrager med alt fra omtale på eget intranet til særlige produkter som årets Verdensmålsjuice, og brug af distributionsfaciliteter.

Hvis man vil vide mere om, hvordan man bliver partner, og hvilke fordele det kan give, så er der flere oplysninger her.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København