Verdens Bedste nyheder fejrer Verdensmålene d. 9. september

Politikere, organisationer, virksomheder og tusindvis af frivillige er på banen fredag d. 9. september for at hjælpe nyhedstjenesten Verdens Bedste Nyheder med at fejre FN’s verdensmål for bæredygtighed (Verdensmålene).

Fredag d. 9. september 2016 deler frivillige, fra skolebørn til ministre, juice og gode nyheder ud over hele landet, for at fejre de nye Verdensmål, en plan for en bedre fremtid. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om verdensmålene og fremskridt i udviklingslande. Foto: Malte Kristiansen/Verdens Bedste Nyheder”.

08.09.2016

CSR.dk

Ifølge Epinion kender næsten hver 5. dansker allerede til Verdensmålene. Det er positivt, men Verdens Bedste Nyheder har sat sig for, at ALLE skal kende til de nye mål.

Derfor er SDG’erne kommet i fokus som for den årlige Verdens Bedste Nyheder-morgenevent

Fredag morgen d. 9. september kan morgenfriske danskere derfor få Verdensmåls-juice fra Rynkeby og Verdens Bedste Nyheder-avisen på cykelstier, togstationer og centrale pladser i hele landet. Der har været undervist i Verdensmålene på skoler over hele landet i løbet af ugen.

Samme dag sætter DI – Dansk Industri fokus på Verdensmålene ved en halvdagskonference, som er en del af deres deltagelse i Verdens Bedste Nyheder. Konferencen har indlæg fra virksomheder og der uddeles en pris til statistikeren Hans Rosling, for hans rolle i at formidle gode nyheder om verden. Konferencen kræver tilmelding.

Mange frivillige i gang
Verdens Bedste Nyheder har lavet morgenevent hver september side 2010. Der er over 150 uddelingssteder i hele Danmark og Grønland. Over 1500 frivillige deler aviser ud, herunder fem borgmestre og 30 folketingspolitikere fra hele det politiske spektrum.

Også resten af Europa får Verdens Bedste Nyheder som en del af et samarbejde med EU-kommissionen. 18 EU-lande laver en event med avis-uddeling i lighed med Danmark, og alle 28 EU-lande får en Verdens Bedste Nyheder-avis på eget sprog.

Virksomheder kan være med
Verdens Bedste Nyheder har ifølge deres hjemmeside omkring 100 virksomhedspartnere. De bidrager med alt fra omtale på eget intranet til særlige produkter som årets Verdensmålsjuice, og brug af distributionsfaciliteter.

Hvis man vil vide mere om, hvordan man bliver partner, og hvilke fordele det kan give, så er der flere oplysninger her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København