Verdens Bedste nyheder fejrer Verdensmålene d. 9. september

Politikere, organisationer, virksomheder og tusindvis af frivillige er på banen fredag d. 9. september for at hjælpe nyhedstjenesten Verdens Bedste Nyheder med at fejre FN’s verdensmål for bæredygtighed (Verdensmålene).

Fredag d. 9. september 2016 deler frivillige, fra skolebørn til ministre, juice og gode nyheder ud over hele landet, for at fejre de nye Verdensmål, en plan for en bedre fremtid. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om verdensmålene og fremskridt i udviklingslande. Foto: Malte Kristiansen/Verdens Bedste Nyheder”.

08.09.2016

CSR.dk

Ifølge Epinion kender næsten hver 5. dansker allerede til Verdensmålene. Det er positivt, men Verdens Bedste Nyheder har sat sig for, at ALLE skal kende til de nye mål.

Derfor er SDG’erne kommet i fokus som for den årlige Verdens Bedste Nyheder-morgenevent

Fredag morgen d. 9. september kan morgenfriske danskere derfor få Verdensmåls-juice fra Rynkeby og Verdens Bedste Nyheder-avisen på cykelstier, togstationer og centrale pladser i hele landet. Der har været undervist i Verdensmålene på skoler over hele landet i løbet af ugen.

Samme dag sætter DI – Dansk Industri fokus på Verdensmålene ved en halvdagskonference, som er en del af deres deltagelse i Verdens Bedste Nyheder. Konferencen har indlæg fra virksomheder og der uddeles en pris til statistikeren Hans Rosling, for hans rolle i at formidle gode nyheder om verden. Konferencen kræver tilmelding.

Mange frivillige i gang
Verdens Bedste Nyheder har lavet morgenevent hver september side 2010. Der er over 150 uddelingssteder i hele Danmark og Grønland. Over 1500 frivillige deler aviser ud, herunder fem borgmestre og 30 folketingspolitikere fra hele det politiske spektrum.

Også resten af Europa får Verdens Bedste Nyheder som en del af et samarbejde med EU-kommissionen. 18 EU-lande laver en event med avis-uddeling i lighed med Danmark, og alle 28 EU-lande får en Verdens Bedste Nyheder-avis på eget sprog.

Virksomheder kan være med
Verdens Bedste Nyheder har ifølge deres hjemmeside omkring 100 virksomhedspartnere. De bidrager med alt fra omtale på eget intranet til særlige produkter som årets Verdensmålsjuice, og brug af distributionsfaciliteter.

Hvis man vil vide mere om, hvordan man bliver partner, og hvilke fordele det kan give, så er der flere oplysninger her.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup