Upcycling sniger sig forsigtigt ind i skønhedsindustrien

Overskydende træspåner og andre affaldsprodukter finder nu vej ind i skønhedsprodukter som parfumer og cremer.

29.07.2021

CSR.dk

Mens upcycling ses i stor stil i blandt andet mode- og byggebranchen, så er det ligeså langsomt også ved at blive en realitet i skønhedsbranchen.

Sådan skriver Business of Fashion.

Virksomheden ST. ROSE har altid brugt naturlige ingredienser i deres produkter, men i forbindelse med udviklingen af parfumen “Vigilante”, er man gået et skridt videre og har brugt upcyclede ingredienser, herunder overskydende træspåner fra marokkanske snedkere og allerede pressede rosenblade. Begge var biprodukter, der ellers ville være endt i skraldespanden.

Audrey Depraeter-Montacel, administrerende direktør hos Accenture, fortæller, at før Covid-19 var upcycling i skønhed præget af engangsprojekter eller små projekter. Men efter Covid-19 er det vokset, og enkelte produkter har allerede fået kommerciel succes: Hudplejemærket Circumference's upcyclede renseprodukt er blevet et af mærkets bestsellere, og hudplejemærket Farmacy's upcyclede æble-rensebalsam solgte 9.000 enheder inden for de første 30 dage i Sephora.

Læs også: Carlsberg og Lendager Group i unikt samarbejde om genanvendelse

Skønhedsbranchen ser ud til at have indset, at det ikke er nok blot at have bæredygtig emballage og ’rene’ ingredienser. Alligevel går det langsomt med at inkorporere upcyclede ingredienser på kommercielt niveau, da det stadig er i sin spæde opstart, og noget der kræver den rette teknologi, som endnu ikke rigtigt eksisterer.

Den brugbare kilde af affald vil primært komme fra fødevareindustrien, men her er der endnu ikke udviklet et tilstrækkeligt netværk af partnerskaber mellem fødevareindustrien og skønhedsindustrien, fortæller Ana Ledesma, rådgiver hos Natrue, en international naturkosmetikforening, der vejleder om reglerne i branchen. 

Samtidig er processen krævende og ikke mindst omkostningstung, da konceptet endnu ikke er udbredt på produktionsstederne. 

"Hvis jeg giver dig kaffegrums. og du skal omdanne det til hudpleje, en skønhedscreme eller et hvilket som helst andet skønhedsprodukt, så kræver det meget forskning, og i starten skal der investeres penge for at gøre det muligt", siger Audrey Depraeter-Montacel.

Hvis upcycling indenfor skønhed skal udvikles og skaleres kræver det, at de kapitalstærke mærker med større kapacitet kan presse branchen, mener Ana Ledesma.

- MTN 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark