Ulighed i udledninger: De riges bidrag til klimakrisen

Nye tal fra tænketanken Oxfam kaster lys over en markant ulighed i de globale udledninger af drivhusgasser.

Foto: CBS

13.01.2025

CSR.dk

På årets tiende dag havde den rigeste én procent af verdensbefolkning allerede forbrugt sin andel af de årlige CO2-udledninger, hvis den globale opvarmning ikke må overstige 1,5 grader. Det viser beregninger fra organisationen Oxfam.

De rigeste 1 procent af verdens befolkning stod ifølge beregningerne for hele 16 procent af de globale CO2-udledninger i 2019. Samtidig bidrog de 10 procent rigeste med 48 procent af de samlede udledninger, mens de 50 procent fattigste kun stod for 12 procent.

I analyserne fremhæves, at især forbruget hos verdens mest velhavende er en væsentlig driver bag klimakrisen. Eksempelvis har luksusvarer som store biler, private fly og enorme boliger en uforholdsmæssigt stor klimapåvirkning. 

Ifølge Oxfam understreger tallene behovet for politiske indgreb, der målretter klimabyrden mod dem, der bidrager mest.

Udfordrer principperne om klimaretfærdighed

Den skæve fordeling af udledningerne udfordrer de globale bestræbelser på at håndtere klimakrisen retfærdigt. 

Oxfam peger på, at mens de rigeste fortsætter med at øge deres udledninger, rammer klimaforandringernes konsekvenser oftest de mest udsatte og fattigste lande. Dette kalder på handling, der kan reducere overforbruget blandt de mest velhavende og sikre en mere bæredygtig ressourcefordeling.

Rapportens resultater kommer sideløbende med de internationale forhandlinger om klimafinansiering, hvor diskussioner om ansvar og byrdefordeling står centralt. Oxfam opfordrer regeringer verden over til at indføre skatter og reguleringer, der rammer de største udledere hårdest, og fremme politikker, der støtter klimavenlig omstilling for alle.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København